Płuca palacza — jak wyglądają? Jak je zregenerować i oczyścić?

Napisano 08.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Inaczej wyglądają zdrowe płuca i płuca palacza. Jeśli chodzi o płuca palacza, są one zwykle ciemne i bardzo zniszczone i w niczym nie przypominają płuc zdrowych, które nie miały kontaktu z dymem pochodzącym od papierosa. Jak wyglądają zdrowe płuca? Zdrowe płuca są barwy różowo-czerwonej, a jej zmiana związana jest z osadzeniem się substancji smolistych na płucach. Najgroźniejsze substancje smoliste to aceton, amoniak, polon, tlenek węgla, metanol oraz cyjanowodór. Jak wyglądają płuca palacza i jak chronić się przed chorobami płuc? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Płuca palacza — po ilu latach palenia możemy o nich mówić?

Dym papierosowy szkodzi nie tylko palaczom, lecz jest także szkodliwy dla osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu palaczy. Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na organizm, ponieważ znajdujące się w papierosach substancje przyczyniają się do występowania groźnych chorób – palone przez osoby papierosy odbijają się szczególnie niekorzystnie na płucach (choroby płuc u palaczy). Z nałogiem wiązać się mogą również inne choroby, do których zalicza się zawał serca, rozedma płuc oraz nowotwory (płuc, jamy ustnej, przełyku, gardła, trzustki oraz nerek). Palenie może powodować również astmę, poza tym u pacjenta pojawić się może POChP – choroba, której towarzyszyć może m.in. świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej. Długotrwałe palenie prowadzi do kaszlu palacza, poza tym pojawiać się mogą problemy z oddychaniem oraz duszności – z czasem duszność pojawiać się może również przy spoczynku.

Czytaj także:

Jak wygląda płuco palacza?

Płuca u palacza przybierają ciemną barwę, poza tym są zniszczone. Jak wyglądają płuca po roku palenia? Po roku palenia narząd pokryty jest już substancjami smolistymi, a po 2 latach nałogu płuca zmieniają barwę – od brudnego różu po ciemny brąz. Znacznie gorzej wyglądają płuca palacza po 5 latach – zachodzące zmiany stają się jeszcze bardziej zaawansowane. Jeśli chodzi natomiast o płuca palacza po 10 latach, zauważyć można poważne zmiany na poziomie komórkowym, poza tym płuca niemal w całości pokryte są substancjami toksycznymi przedostającymi się podczas palenia do organizmu chorego. Po 20-30 latach pełniące bardzo ważne funkcje w organizmie płuca osoby palącej stają się niemal czarne, poza tym tracą wcześniejszą elastyczność, przez co pacjenci mogą mieć problemy z oddychaniem. Tkanka płucna nie realizuje wówczas prawidłowo etapu oddychania, jakim jest transport tlenu do krwi oraz usuwanie dwutlenku węgla.

Jeśli u osób palących papierosy występują niepokojące objawy, do których zalicza się np. uciążliwy kaszel lub trudność w oddychaniu, a z różnych przyczyn wizyta u lekarza nie jest możliwa, skorzystać mogą z rozwiązania, jakim jest e-recepta. To szybki i bezpieczny sposób na otrzymanie niezbędnych leków. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, by chory w kilka chwil mógł otrzymać SMS z kodem na potrzebne leki.

Płuca palacza a nowotwór — co mówią statystyki?

Każdy powinien mieć świadomość konieczności łączenia palenia papierosów z rozwojem nowotworów. Szacuje się, że palenie tytoniu odpowiada za około 30% zgonów, które spowodowane zostały przez nowotwory. Przy paleniu wzrasta ryzyko wystąpienia raka płuc, a także nowotworów gardła, jamy ustnej, nerki, przełyku oraz wątroby i żołądka. Jeśli chodzi o płuca palacza, należy mieć na uwadze, że wypalenie każdego papierosa prowadzi do zmian w płucach, a palenie kolejnych papierosów coraz bardziej pogarsza stan zdrowia pacjenta. Pozostając w temacie „płuca palacza a zdrowego człowieka”, statystyki dowodzą, że płuca palacza (w tym płuca biernego palacza) związane z paleniem papierosów stanowić mogą nawet 90% przyczyn zachorowań na raka płuc. Ryzyko wystąpienia nowotworu płuc wzrasta u osób, które zaczęły palić w młodym wieku i palą przez długi czas. Szacuje się, że palenie od 1 do 4 papierosów dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc 3-krotnie u mężczyzn oraz nawet 5-krotnie u kobiet.

Czy płuca palacza mogą się zregenerować?

Palenie tytoniu odbija się niekorzystnie na zdrowiu, wpływając m.in. na płuca, a uszkodzeniu ulegają rzęski w nabłonku oddechowym. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Dzięki specjalnym ruchom następuje przemieszczanie się śluzu w stronę krtani – w dalszej kolejności następuje odkrztuszanie zawartych w nim zanieczyszczeń na zewnątrz. Płuca palacza to poważny problem, z którym wiąże się ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób, dlatego u palaczy konieczne jest częstsze badanie diagnostyczne układu oddechowego. Czy po rzuceniu palenia płuca się regenerują? Pozostając w temacie „płuca palacza i niepalącego”, należy mieć na uwadze, że według najnowszych badań nawet komórki płuc, które uległy uszkodzeniu, mogą ulec regeneracji, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby płuc i innych chorób. Warunkiem jest jednak zerwanie z nałogiem i rzucenie palenia. Pomocne w regeneracji płuc mogą okazać się m.in. zalecane przez lekarzy ćwiczenia, a zwłaszcza treningi wydolnościowe.

Zaprzestanie palenia — kiedy płuca zaczynają się oczyszczać?

To, jak wyglądają płuca nałogowego palacza, zależy przede wszystkim oraz tego, przez jaki okres palił on papierosy i w jakich ilościach. Ile trwa oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia? Jeśli chodzi o płuca u palacza, ich oczyszczanie jest procesem długotrwałym, który zależy przede wszystkim od ilości niebezpiecznych związków, które znajdują się w płucach. Płuc zaczynają się jednak oczyszczać już po dobie od wypalenia ostatniego papierosa. W oczyszczaniu płuc pomóc może np. stosowanie niektórych ziół i przypraw, do których zalicza się rozmaryn, tymianek, imbir oraz chrzan i pieprz cayenne. W oczyszczaniu z toksyny narządu, jakim są płuca, pomóc mogą również inhalacje oraz napary z ziół, do których zalicza się pokrzywę, miętę oraz eukaliptus. Po oczyszczeniu płuc ciśnienie krwi wraca do normy, a ryzyko wystąpienia chorób spada.

Jak chronić się przed chorobami płuc, czyli profilaktyka płuc palacza

Płuca palacza mogą przyczynić się do wystąpienia groźnych chorób, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. W trosce o zdrowie należy pamiętać o unikaniu palenia papierosów lub o jak najszybszym rzuceniu palenia (w przypadku osób uzależnionych od nikotyny), poza tym należy wystrzegać się biernego palenia. W celu mierzenia się z problemem unikać należy również palenia e-papierosów, a także unikać przebywania w miejscach, które są zanieczyszczone spalinami, dymem lub niebezpiecznym dla dróg oddechowych pyłem. Do pozostałych zaleceń zalicza się zdrowy styl życia, w tym dbałość o dietę, która powinna być bogata w antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze. Wyeliminować należy również napoje gazowane, poza tym nie zaleca się spożywania produktów przetworzonych. O skuteczności ochrony przed chorobami płuc decyduje również częsta aktywność fizyczna.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.