Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Pieczenie pochwy jest nieprzyjemnym odczuciem, które powodować może wiele czynników. Pojawić może się po intensywnym współżyciu, ale w szczególności występuje w przypadku zaburzeń równowagi flory intymnej. Wówczas łatwo o grzybicę, jednak nie tylko grzybica może być problemem, gdyż możliwymi infekcjami są także zakażenia bakteryjne, wirusowe i pierwotniakowe (np. rzęsistek pochwowy). Objawy towarzyszące to często suchość w pochwie, nietypowe swędzenie, zaczerwienienie w okolicach intymnych, a także upławy, których nieprzyjemny zapach może wiele powiedzieć o rodzaju Twojej choroby. Dolegliwości nigdy nie powinno się lekceważyć – jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem, gdyż nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź więcej poniżej!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przyczyny pieczenia pochwy
Pieczenie pochwy jest objawem bardzo uciążliwym, który nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również budzi uzasadnione obawy kobiet. Przyczyn pieczenia pochwy może być jednak wiele i nie wszystkie z nich wiążą się z chorobą. Pochwa może piec na skutek reakcji alergicznej. Wówczas najczęściej pojawia się nie tylko świąd, ale również zaczerwienienie i obrzęk. O alergię wcale nie trudno – taka reakcja możliwa jest między innymi na składniki kosmetyków, żeli do higieny intymnej, środków piorących, a nawet na prezerwatywy czy żele intymne. Pieczenie pochwy po stosunku z prezerwatywą lateksową może na przykład świadczyć o uczuleniu na lateks. Pieczenie w pochwie podczas stosunku jednak również wystąpić może w związku z niedostatecznym nawilżeniem, a także gdy stosunek był intensywny lub kobieta w krótkim czasie odbyła wiele stosunków (podrażnienia mechaniczne).
Bardzo często pacjentki zgłaszają problem z pieczeniem pochwy w czasie antybiotykoterapii lub pieczenie pochwy po antybiotyku. Jest to związane z faktem, że antybiotyki działają nie tylko na bakterie chorobotwórcze, które stały się przyczyną danej infekcji, ale również na bakterie korzystne, które naturalnie bytują w naszym organizmie, stanowiąc element mikroflory. Jeśli zatem została Ci wystawiona recepta przez internet na antybiotyki, pamiętaj o wsparciu mikroflory. By zredukować ryzyko zmiany mikroflory pochwy na skutek antybiotykoterapii, nie można zapominać o roli probiotyków w czasie przyjmowania antybiotyku, a nawet po jego odstawieniu (co najmniej 2 tygodnie). Pieczenie pochwy nie jest również obce kobietom po operacjach usunięcia przydatków, a także po radioterapii i chemioterapii. Nie jest rzadkością ponadto w okresie menopauzalnym pieczenie w pochwie. Menopauza wiąże się bowiem ze zmianami gospodarki hormonalnej i spadkiem poziomu estrogenów, co przyczyniać może się do atrofii pochwy.
Pieczenie pochwy – objawy
Zaczerwienienie i pieczenie pochwy to często jedne z wielu objawów, które towarzyszą kobietom. Zależnie od przyczyny pieczenia pochwy pojawiać mogą się również różnego rodzaju upławy, bóle podbrzusza, dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu, a nawet obrzęk sromu czy inne zmiany skórne okolic intymnych. U kobiet wystąpić może zarówno pieczenie pochwy przed okresem, jak i pieczenie pochwy po okresie.
Diagnostyka pieczenie pochwy – jakie badania wykonać?
Samodzielne ustalenie przyczyny pieczenia w pochwie nie zawsze jest możliwe, dlatego należy w tym celu zgłosić się do lekarza. O ile na przykład pieczenie w pochwie przed okresem może wiązać się jedynie z suchością śluzówki na skutek cyklicznego spadku estrogenu, to już dolegliwość pojawiająca się po okresie często wskazuje na infekcję intymną – np. związaną z niedostateczną higieną w czasie krwawienia. Ostatecznie to lekarz powinien dokonać oceny. Niekiedy już sam wywiad lekarski jest w stanie wiele powiedzieć, ale konieczne może być również badanie ginekologiczne, pobranie wymazu, wykonanie cytologii bądź inne badania zlecone przez lekarza.
Pieczenie pochwy a infekcje bakteryjne i grzybicze
Swędzenie i pieczenie pochwy to jedne z częstych objawów infekcji bakteryjnych i grzybiczych, a nawet wirusowych czy pierwotniakowych.
- W przypadku infekcji grzybiczej najczęściej mowa o kandydozie pochwy. Dochodzi do niej w związku z zaburzeniem równowagi mikroflory pochwy i nadmiernym namnażaniem się Candida. Nieprawidłowa flora pochwy często występuje po antybiotykoterapii, gdy pałeczki kwasu mlekowego występują w zbyt małych ilościach. Taką florę charakteryzuje znaczny potencjał, jeśli chodzi o możliwe infekcje. W przypadku grzybicy pochwy pacjentka odczuwa nie tylko pieczenie pochwy, ale również jej silny świąd, ponadto pojawia się zaczerwienienie miejsc intymnych i upławy o serowatej konsystencji i zapachu drożdży.
- Uporczywe pieczenie w pochwie wskazywać może na infekcję bakteryjną. W przypadku waginozy bakteryjnej w nadmiarze namnażają się bakterie beztlenowe. Pojawiają się wówczas upławy o rybim zapachu a także ból i pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu. Również przy infekcji Chlamydia trachomatis (chlamydioza) pojawiać może się ból i pieczenie w pochwie po oddaniu moczu, a także upławy i krwawienia międzymiesiączkowe. Problemem może być ponadto rzeżączka wywoływana przez Neisseria gonorrhoeae.
- Gdy kobiecie towarzyszy świąd i pieczenie pochwy, problemem może być rzęsistkownica, czyli pierwotniakowe zapalenie pochwy wywoływane przez rzęsistka pochwowego. Chorobie towarzyszy często zaczerwienienie pochwy, obrzęk sromu, a także żółte lub żółto-zielone upławy.
- Kolejną przyczyną są infekcje wirusowe. Ból i pieczenie wiązać mogą się z kłykcinami kończystymi, za które odpowiada infekcja HPV, a także z opryszczką, za którą odpowiada infekcja HSF.
Pieczenie pochwy i antykoncepcja
Niekiedy pieczenie pochwy pojawia się u kobiet, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną. Wiąże się to ze zmianami gospodarki hormonalnej kobiet, a także z zagęszczeniem śluzu szyjkowego. W konsekwencji pojawić może się problem z niedostatecznym nawilżeniem pochwy i jej wysuszeniem, a to znów prowadzi do nadwrażliwości na otarcia. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem – być może zmiana tabletek na inne rozwiąże problem. Pamiętać należy również, że pacjentce może być wystawiana nie tylko recepta na wizycie stacjonarnej, ale i recepta online na tabletki antykoncepcyjne, co jest dużym ułatwieniem w przypadku niestandardowych godzin pracy i problemów z umówieniem się o dogodnej porze do lekarza.
O czym może świadczyć pieczenie pochwy w czasie ciąży?
Również w ciąży pojawiać może się pieczenie pochwy. Wpływ mają na to najczęściej zmiany gospodarki hormonalnej, w związku z którymi zmienia się pH pochwy na bardziej zasadowe. Pieczenie pochwy w ciąży to efekt zazwyczaj infekcji grzybiczej (choć i bakteryjne infekcje wówczas nie są rzadkością), gdyż łatwo o nią w przypadku zmienionego pH okolic intymnych. Przy podejrzeniu infekcji intymnej i zapalenia pochwy w ciąży nie ma co zwlekać. Pojawienie się pieczenia pochwy czy choć pieczenie wejścia do pochwy wymaga w ciąży konsultacji z lekarzem. Szczególnie niebezpieczne są u ciężarnych bakteryjne infekcje intymne, gdyż mogą stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Pamiętać należy dodatkowo, że leczenie dróg rodnych w ciąży wymaga wykorzystania bezpiecznych dla płodu leków. Nie zaleca się tu działania na własną rękę i nie ma co odwlekać kontaktu z lekarzem.
Pieczenie pochwy – leczenie i profilaktyka
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. By nie zastanawiać się, jak złagodzić pieczenie pochwy, najlepiej skupić się na profilaktyce. Przede wszystkim ważna jest dbałość o odpowiednią higienę miejsc intymnych, właściwy sposób podmywania się i podcierania, a także rezygnacja z gąbek i myjek. Warto także nosić przewiewną, czystą bieliznę i prać ją w delikatnych detergentach. Należy unikać korzystania z toalet w miejscach publicznych, a także uprawiania przygodnego seksu bez zabezpieczenia, by chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Gdy pojawi się pieczenie pochwy i objawy zapalenia okolicy intymnej, domowe sposoby najlepiej odstawić na bok, gdyż w wielu przypadkach okazują się nieskuteczne i konieczne jest wdrożenie dobranego przez lekarza leczenia. Sposób leczenia zależny jest oczywiście od przyczyny pieczenia w pochwie. W przypadku infekcji grzybiczych konieczne będą leki przeciwgrzybicze, a przy infekcjach bakteryjnych lekarze przepisują antybiotyki. Lekarz przepisać może również leki na alergię, a w niektórych przypadkach konieczne będzie wręcz wykonanie zabiegu.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?