Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Miesiączkę przyjmuje się za prawidłową, jeśli poszczególne cykle trwają od 21 do 35 dni. Zdarza się jednak, że u kobiet dochodzi do sytuacji, kiedy miesiączka pojawia się szybciej lub później. Spóźniony okres może wystąpić u każdej kobiety, bez względu na wiek, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Gdy jednak okres spóźnia się 10 dni lub dłużej, pojawia się obawa, czy przypadkiem kobieta nie jest w ciąży. Okazuje się jednak, że nie tylko ciąża może powodować opóźnienie, czy też wstrzymanie miesiączki. Przez co może spóźniać się okres i jak reagować na nieregularne miesiączki? Co zrobić, gdy spóźniające się krwawienie powtarza się częściej i kiedy wskazany jest kontakt z ginekologiem? Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Okres spóźnia się o 10 dni 0 jak reagować?
Długość cyklu menstruacyjnego to czas od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Spóźniający się okres jest poważnym zmartwieniem wielu kobiet. Jest wiele czynników, które mogłyby stanowić odpowiedź na pytanie „od czego spóźnia się okres”. Pierwsze myśli najczęściej związane są z podejrzeniem ciąży, dlatego jeśli kobieta uprawiała wcześniej seks i podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, powinna wykonać test ciążowy. Faktem jest, że bardzo często okres, który nie pojawia się w terminie, może sygnalizować ciążę. Opóźnienie okresu wskazujące na ciążę często wiąże się z dodatkowymi objawami, do których zalicza się m.in. nudności, wymioty oraz nabrzmiałe piersi i częste oddawanie moczu.
Jak jednak reagować, jeśli okres spóźnia się 10 dni, a wynik testu ciążowego okazał się negatywny? Jeśli wynik testu wyklucza ciążę lub kobieta wcześniej nie współżyła i ciąża w ogóle nie wchodzi w grę, powinna szukać innej przyczyny, która może wiązać się z opóźnioną miesiączką. Może być to chociażby stres, przemęczenie, nieprawidłowa dieta, czy też nadmierna aktywność fizyczna. Jeśli jednak samodzielne znalezienie przyczyny problemu nie jest możliwe, poza tym pojawia się rozdrażnienie i niepokój o stan organizmu, rozwiązaniem może okazać się wizyta u lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i odpowiednich badań znajdzie przyczynę zaburzeń cyklu miesiączkowego, a następnie podejmie decyzję dotyczącą jej ewentualnego leczenia. Niekiedy konieczne są leki na receptę stosowane dłużej, a wówczas sprawdzić może się recepta przez internet, którą lekarz może wypisać bez konieczności wizyty pacjenta w przychodni.
Jak długo może się spóźniać okres?
Jeśli u kobiety występują nieregularne miesiączki, ciężko przewidzieć, kiedy pojawi się krwawienie, co bywa dość frustrujące, bo nigdy nie wiadomo, ile dni może spóźnić się okres. Rozchwiany cykl miesiączkowy często związany jest z zaburzeniami hormonalnymi. Jak długo może spóźniać się okres? Jeśli jednak krwawienia pojawiają się do 8 dni wcześniej lub później niż spodziewany termin miesiączki, stan taki nie powinien być powodem do niepokoju. Jeśli jednak okres spóźnia się 10 dni lub nie występuje przez okres 2 tygodni, konieczny może okazać się kontakt z lekarzem. Brak okresu 10 dni lub dłużej może już bowiem świadczyć o obecności ciąży lub różnych schorzeń, które nieleczone mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm kobiety.
Przyczyny spóźniającego się okresu
Jeśli okres spóźnia się 10 dni, a test ciążowy okazał się negatywny, należy szukać innych przyczyn zaburzeń menstruacji. Od czego spóźnia się okres najczęściej? Do częstych przyczyn spóźniającego się okresu zalicza się przemęczenie. Spóźniający się o 10 dni okres może być też efektem długotrwałego i silnego stresu, który wpływa na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Za spóźniający się okres odpowiadać mogą również problemy ze snem oraz infekcje – zarówno intymne, jak i ogólnoustrojowe. Czemu spóźnia się okres jeszcze? Opóźnienie miesiączki wywołać może również zmiana strefy klimatycznej. Kolejnym powodem spóźniającego się powyżej tygodnia okresu jest stosowanie rygorystycznych diet (zbyt mało tłuszczu), które często prowadzą do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Przyczyną problemów z regularną miesiączką może być również otyłość lub nadwaga.
Dlaczego okres się spóźnia jeszcze? Do pozostałych przyczyn zalicza się nadmierną aktywność fizyczną, a także zwiększenie poziomu prolaktyny w organizmie oraz przyjmowanie niektórych leków. Bardzo często okres może spóźniać się również u młodych dziewczyn w okresie dojrzewania, które nie mają jeszcze miesiączek w terminie. Za spóźniający się okres często odpowiedzialna jest również menopauza. W czasie menopauzy zaburzeniu ulega owulacja, która jest następstwem zaburzeń hormonalnych zachodzących w tym okresie w organizmie kobiety – lekarz może zalecić wówczas tabletki antykoncepcyjne, by wyregulować cykl. Nieregularne miesiączki mogą być również efektem niedoczynności tarczycy oraz choroby Hashimoto.
Spóźniający się okres – czy musi oznaczać ciąże?
Ciąża to bardzo prawdopodobna przyczyna opóźnienia okresu. Dla sprostowania – spóźniający się okres jest jednak tylko jednym z objawów mogących świadczyć o ciąży. Do innych objawów zalicza się podwyższoną temperaturę ciała do około 37 stopni przez kilka tygodni, a także powiększenie i obrzmienie piersi, które stają się bolesne w dotyku i nadwrażliwe. Jeśli np. okres spóźnia się 10 dni, a pojawiają się również inne objawy takie jak wymioty i nudności, zawroty głowy i omdlenia, a także zaparcia i zgaga oraz częste oddawanie moczu, może to wskazywać właśnie na ciążę. Pamiętać należy jednocześnie, że są również inne powody spóźniania się okresu, które zostały opisane wcześniej.
Okres opóźniony o 10 dni – czy warto zgłosić się do ginekologa?
Jeśli okres spóźnia się 10 dni, a oprócz tego pojawiają się także inne symptomy świadczące o ciąży, kobieta powinna pamiętać o konieczności udania się do ginekologa. Jeśli pacjentka nie ustaliła przyczyny spóźnionego okresu, a zauważa u siebie również inne niepokojące objawy, do których zalicza się m.in. bóle podbrzusza, czy też ból pleców, zwłaszcza w dolnym odcinku kręgosłupa, dla własnego bezpieczeństwa także nie powinna odkładać wizyty u ginekologa. Gdy okres się spóźnia, do lekarza należy udać się również, jeśli kobieta zauważy wydostające się z pochwy upławy. Wskazaniem do wizyty u ginekologa jest także nadmierna senność, rozdrażnienie, pojawiający się trądzik na skórze, zaparcia, czy też zmiany masy ciała.
Wizyta u lekarza konieczna jest także przy nadmiernym owłosieniu, a dodatkowo jeśli okres opóźnia się bardzo często lub nie pojawił się od 2-3 miesięcy. W celu dokładnej identyfikacji przyczyny problemu i wdrożenia leczenia o jak najwyższej skuteczności, ginekolog na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego może skierować kobietę do innego specjalisty, który po wykonaniu stosownych badań potwierdzi lub wykluczy podejrzewane schorzenia. Niekiedy zaburzenia okresu powodowane są przez niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), zespół Cushinga lub chorobę Addisona oraz wiele chorób autoimmunologicznych. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się terapia hormonalna.
Stres jako czynnik spóźniającego się okresu
Kiedy spóźnia się okres, jedną z przyczyn jest stres. Opóźnienie okresu powoduje zwłaszcza stres silny i długotrwały. Stresujący tryb życia, intensywna praca i brak czasu na odpoczynek często prowadzą do zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego kobiet. Pod wpływem stresu pojawiają się zaburzenia na linii podwzgórze-przysadka-jajnik, których efektem są właśnie nieregularne miesiączki. Wynikiem reakcji na stres jest produkcja kortykoliberyny, kortykotropiny, adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu. Podwyższony poziom kortyzolu hamuje działanie progesteronu, co prowadzi do zaburzeń cyklu – w efekcie okres spóźnia się np. o 10 dni. Nadmiar kortyzolu może przyczyniać się również do pojawiania się innych dolegliwości, do których zalicza się m.in. otyłość, czy też wzrost poziomu glukozy we krwi.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?