Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wiele kobiet zastanawia się, czy wyjście na basen podczas trwania miesiączki jest w ogóle możliwe. Jeśli chodzi o zagadnienie „okres a basen” trzeba wiedzieć, że okres nie musi oznaczać rezygnacji z pływania w basenie. Nie ma tu też obowiązku wyłącznie mycia się pod prysznicem, gdyż w czasie okresu nie ma zakazu brania kąpieli w wodzie, o ile woda nie jest zbyt gorąca. Pozostając przy temacie „okres i basen”, kobieta powinna wiedzieć, co należy zabrać ze sobą do kąpieli. Z artykułu dowiesz się, jak iść na basen podczas okresu oraz jak kąpać się w basenie podczas okresu. Podpowiadamy również, czy podczas korzystania z basenu przy okresie można stosować podpaskę oraz czy z tamponem można iść na basen.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czy podczas okresu można pływać na basenie?
Kryte baseny dostępne są przez cały rok, a wykonywany w wodzie ruch wpływa korzystnie na ciało, poprawiając sylwetkę i wzmacniając mięśnie. Ważną korzyścią z pływania jest również wzmacnianie układu immunologicznego, co zmniejsza ryzyko powstawania różnego rodzaju infekcji. Kobiety niejednokrotnie rezygnują z kąpieli w basenie mając miesiączkę przez poczucie lęku. Taką decyzję motywują zwykle kwestiami higieny, obecnością krwi, która może być widoczna, skurczami, którym towarzyszy ból, poza tym obawiają się o towarzyszący okresowi dyskomfort. Często kobiety obawiają się również o możliwość wystąpienia infekcji. Czy podczas okresu można iść na basen? Jeśli chodzi o zagadnienie „okres a basen”, nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z basenu przy miesiączce. Okres na basenie nie powinien w żaden sposób przeszkadzać kobiecie w pływaniu, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotuje.
Nie zaleca się natomiast korzystania z basenu w czasie infekcji intymnych. W ich przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą, by ten przepisał odpowiednie leki. Opcją jest tu chociażby recepta przez internet, która nie wymaga osobistej wizyty u lekarza.
Jak przygotować się do pływania na basenie podczas okresu?
Odpowiedź na pytanie, czy można pływać podczas okresu, jest twierdząca – pływanie podczas okresu nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań. Temat „okres a basen” nie jest zatem problemem. Przy miesiączce, bez obaw o kwestie higieny oraz o własne zdrowie, kobieta może korzystać z wody – zarówno kąpiąc się w basenie, jaki i w wannie czy biorąc prysznic. Bardzo ważną kwestią jest jednak odpowiednie przygotowanie się do pływania na basenie podczas okresu. Jak pływać w basenie z okresem? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków higienicznych, które zapewniają niemal 100% skuteczność, nawet jeśli pojawi się obfite krwawienie. Do najpopularniejszych produktów stosowanych podczas korzystania z basenu zalicza się tampony oraz kubeczki menstruacyjne. Można z nich korzystać również przy mniej obfitym krwawieniom, które występują, gdy kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne.
Okres a basen — czy pływanie podczas okresu jest higieniczne?
Pozostając w temacie „okres a basen”, warto również odpowiedzieć na pytanie, czy pływanie w basenie podczas okresu jest higieniczne. Kontakt z wodą podczas miesiączki jest jak najbardziej higieniczny, o ile kobieta zadba o odpowiednie zabezpieczenie na czas pływania. Wystarczy zastosować produkt, jakim jest tampon lub kubeczek menstruacyjny. Zapewnią one kobiecie skuteczną ochronę przed możliwością przecieku podczas korzystania z basenu. Zarówno tampony, jak i kubeczki menstruacyjne kupić można chociażby w aptece. Kobieta wybierająca się na basen podczas okresu powinna również pamiętać, że woda w basenie jest chlorowana, co zapobiega rozprzestrzenianiu się groźnych dla zdrowia chorób oraz infekcji. Dla większej pewności warto jednak zabrać ze sobą np. chusteczki do higieny intymnej, które wykorzysta po wyjściu z basenu lub korzystania z łazienki.
Tampony, kubeczki menstruacyjne — co sprawdzi się na basenie podczas okresu?
Podczas korzystania z basenu kobiety powinny pamiętać o tamponach – okres i basen bez tamponu to złe rozwiązanie, chyba że wykorzysta się rozwiązanie alternatywne, jakim jest kubeczek menstruacyjny. Odpowiedź na pytanie, czy z tamponem można pływać, jest więc twierdząca. Kupując tampony, kobieta powinna dobrać rozmiar, a także stopień chłonności do indywidualnych potrzeb. Pamiętać należy o zakupie tamponów, które przeznaczone są dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tamponów:
- Tampony suche – całkowicie dopasowują się do ciała, a materiałem, z jakiego zostały wykonane, jest gąbka.
- Tampony wilgotne – posiadają cechy tamponów suchych, jednak dodatkowo nawilżane są żelem, którego pH jest przybliżone do pH występującego w pochwie.
Wiadomo już, czy z tamponem można wejść do basenu, ale kiedy najlepiej go założyć i wyjąć? W zależności od wersji tampony zapewniają ochronę na 4-8 godzin. Tampon najlepiej jednak założyć bezpośrednio przed kąpielą w basenie, a wyjąć bezpośrednio po wyjściu z wody.
W basenie pływać można również z kubeczkiem menstruacyjnym, który stanowi alternatywę dla podpasek higienicznych i tamponów. Kubeczek menstruacyjny, zwany inaczej miseczką menstruacyjną, to wyrób wielokrotnego użytku, który zbiera krew menstruacyjną. W celu aplikacji wsuwa się go do pochwy, by jego otwór był skierowany górą ku szyjce macicy.
Kobieta korzystająca z basenu powinna pamiętać o zmianie tamponów oraz opróżnianiu kubeczków menstruacyjnych co kilka godzin. Przy pływaniu na basenie z okresem nie jest natomiast zalecana podpaska – zwykłe podpaski nie zapewniają niestety ochrony przed ewentualnym przeciekiem podczas korzystania z basenu, poza tym – w związku ze swoimi właściwościami chłonnymi – mogą nabierać wody w czasie pływania.
Czy basen łagodzi bóle związane z okresem?
Jeśli chodzi o kwestię „okres a basen” pamiętać należy również, że podczas pływania skurcze towarzyszące miesiączkom mogą być w znacznym stopniu łagodzone m.in. poprzez wykonywane podczas korzystania z basenu ćwiczenia. Uwalniane w czasie ćwiczeń w wodzie endorfiny poprawiają samopoczucie kobiety i mogą przynieść ukojenie w czasie bolesnych dolegliwości. Pozostając przy temacie „miesiączka a pływanie na basenie” należy dodać, że wiele kobiet chętnie korzysta z basenu z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Rozwiązanie to pozwala zredukować nasilone objawy psychiczne oraz somatyczne pojawiające się przed miesiączką.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?