Objawy Covid 19 – jak rozpoznać zakażenie koronawirusem?

Napisano 20.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Koronawirus może wpływać na organizm w różny sposób. Inny jest również okres wylęgania się choroby, który może trwać od 2 do nawet 14 dni, a nawet sam jej przebieg. Nierzadko choroba przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę, ale zdarza się również, że prowadzi do śmierci. Wirus poraża przede wszystkim dolne drogi oddechowe pacjenta, jednak u wielu osób zaobserwować można również infekcje górnych dróg oddechowych. Jak wygląda rozpoznanie choroby i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza bądź teleporada? Jakie są najczęstsze i najbardziej prawdopodobne objawy covid oraz jak długo mogą utrzymywać się symptomy wirusa? Co należy zrobić w przypadku wystąpienia objawów Covid-19 i jak odróżnić je od grypy? Sprawdź i dowiedz się więcej z artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Najczęściej występujące objawy COVID-19

Zakażenie COVID-19 przebiega w inny sposób u różnych pacjentów. Nierzadko nawet choroba przebiega u pacjentów bezobjawowo. Najczęściej występujące objawy covid to jednak wysoka gorączka, kaszel, zmęczenie oraz charakterystyczne dla większości przypadków zaburzenia lub utrata smaku lub węchu. Często głównym objawom towarzyszyć mogą dodatkowe sygnały, w tym duszność, nudności, wymioty, zmęczenie i osłabienie oraz ból głowy. W cięższych przypadkach infekcja może doprowadzić ponadto do obustronnego zapalenia płuc, a także stać się przyczyną ostrej niewydolności oddechowej i/lub wielonarządowej, co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Pierwsze objawy infekcji pojawiają się średnio po 5 dniach, jednak jak wspomniano wcześniej, okres wylęgania choroby, w zależności od organizmu, może wynieść nawet do dwóch tygodni. Jakie jeszcze może dawać Covid-19 objawy? Biegunka może również być objawem infekcji. 

Czytaj także:

Wystąpić mogą również objawy po szczepieniu na covid – szczepionka może u niektórych pacjentów więc wywołać działania niepożądane o charakterze miejscowym lub ogólnym. Objawy miejscowe mogą obejmować ból w miejscu szczepienia, ponadto może pojawić się zaczerwienienie oraz obrzęk w miejscu, w którym podana została szczepionka. Do objawów ogólnych, będących efektem szczepienia, zalicza się między innymi zmęczenie, gorączkę, bóle głowy i mięśni, a także dreszcze oraz nudności. 

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, ile procent ma objawy covid? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zarówno u osób dorosłych, jak również u dzieci, choroba objawia się w różny sposób, ponadto wielu pacjentów chorobę przechodzi bezobjawowo. Jeśli znajdujesz się jednak w grupie objawowej i pilnie potrzebujesz erecepty na lek, a z wiadomych powodów nie możesz zgłosić się do lekarza stacjonarnie, e-recepta online może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jeśli przebywasz na kwarantannie lub w izolacji, możesz przekazać kod e-recepty bliskiej osobie, która wykupi niezbędne leki w Twoim imieniu.

Rzadziej występujące objawy COVID-19

Jak wspomniano wcześniej, najczęściej występujące objawy covid to gorączka, kaszel, zmęczenie oraz zaburzenia lub utrata smaku lub węchu. Rzadziej w przypadku zakażenia notowane są objawy dodatkowe, do których zalicza się m.in. utrzymujące się bóle mięśni lub bóle gardła, a także ból i zawroty głowy, ból oczu oraz zapalenie spojówek. Do rzadziej występujących objawów wskazujących na chorobę u pacjenta zaliczyć można również wysypkę na ciele, a także katar, duszności i problemy z oddychaniem. Wiele osób zastanawia się ponadto, czy biegunka może być objawem koronawirusa. Faktycznie biegunki to także zgłaszane przez pacjentów objawy koronawirusa. Biegunka może wręcz wystąpić jako pierwszy objaw wirusa – może pojawić się nawet u połowy chorych pacjentów, choć nie łączą oni jej jeszcze na tym etapie z chorobą. Dopiero po 1-2 dniach pacjent może mieć gorączkę, duszności i czuć osłabienie. Ważne, że kiedy pacjent ma do czynienia z biegunką, powinien przyjmować probiotyki oraz elektrolity. Nie zaleca się natomiast podawania pacjentowi leków przeciwbiegunkowych na własną rękę. 

Objawy COVID-19 – poważne objawy

Warto mieć na uwadze, że objawy covid mogą być nie tylko łagodne (jak przeziębienie czy grypa), ale również bardzo groźne. Przy zakażeniu u części osób mogą wystąpić poważne objawy, które mogą nie tylko negatywnie wpływać na zdrowie, ale również zagrażać życiu. Do poważnych objawów zaliczyć można przede wszystkim duszności, problemy z oddychaniem (w tym ostra niewydolność oddechowa) oraz uciążliwy ból w klatce piersiowej. Wirus może doprowadzić także do zapalenia płuc. Pacjenci mogą ponadto mogą mieć problem z poruszaniem się, a także z prawidłową mową. Koronawirus objawy jelitowe również może u niektórych dawać, co już wspomniano wcześniej. Najszybciej pojawiają się nudności, ponadto występować mogą wymioty oraz brak apetytu. Jeśli chodzi o dolegliwości jelitowo-żołądkowe, występują również inne objawy koronawirusa. Rozwolnienie jest jednym z nim, dlatego powinno stanowić dla pacjenta w tym okresie sygnał alarmowy, że może być chory. 

Objawy COVID-19 wariant Delta – łatwo pomylić je z grypą

Jedną z mutacji koronawirusa jest wariant Delta. Jeśli chodzi o objawy covid, w przypadku odmiany Delta mogą one różnić się od objawów charakterystycznych dla wcześniej dominujących odmian COVID-19. W przypadku Covid Delta objawy, takie jak zaburzenia smaku i węchu oraz kaszel, występują rzadziej. Jeśli chodzi o wirus Delta Covid, objawy częściej przypominają symptomy przeziębienia lub grypy. Kwalifikują się do nich bóle głowy, a także ból gardła, ponadto zaobserwować można katar oraz gorączkę. Często mogą pojawić się również dodatkowe dolegliwości, wśród których wymienić należy nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, a także utratę apetytu oraz zaburzenia słuchu. Wiele osób zastanawia się również, czy biegunka jest oznaką koronawirusa Delta. Wariant Delta daje dolegliwości, które przypominają grypę żołądkową, dlatego biegunka także może świadczyć o tej chorobie. 

Dolegliwości, jakie towarzyszą wirusowi Delta, przypominają czasem objawy grypy, bardzo ważny jest dokładny monitoring stanu zdrowia oraz jak najszybsza konsultacja z lekarzem, który w razie niepokojących sygnałów wypisze pacjentowi skierowanie na wykonanie testu na obecność Covid. Objawy Covid Delta u dzieci, podobnie jak u dorosłych, mogą przypominać grypę. W tej grupie pacjentów zaobserwować można gorączkę, kaszel, a także ból głowy i gardła, a także problemy żołądkowe. Z kolei objawy takie jak utrata smaku i zapachu występują rzadziej. 

Wspomnieć należy, że coraz głośniej mówi się o nowym wariancie – Omikron, który może stanowić poważne zagrożenie również dla osób zaszczepionych. Jest to odmiana bardzo zaraźliwa i wciąż trwają nad nią badania. 

Jak długo utrzymują się objawy COVID-19?

Objawy Covid mogą być łagodne lub ciężkie i ciężko przewidzieć, jak będzie to wyglądać w przypadku danej osoby, choć faktem jest, że choroby współtowarzyszące mogą przyczynić się do trudniejszego przebiegu choroby. Wiele osób zastanawia się, ile dni objawy Covid po kontakcie z osobą chorą mogą wystąpić. Odpowiadając na pytanie, po ilu dniach objawy Covid są widoczne, trzeba zaznaczyć, że czas ten jest dość zróżnicowany. Objawy u dorosłych pacjentów (kobiet, w tym kobiet w ciąży oraz mężczyzn) pojawiają się najczęściej od 2 do 14 dni po kontakcie z wirusem. Nie należy jednak traktować tej informacji, jak sztywnych widełek czasowych, gdyż może być to bardzo indywidualne. 

Pacjenci często zastanawiają się także, ile czasu objawy Covid mogą się utrzymywać? Tutaj również rozbieżności czasowe są duże. W zależności od pacjenta mogą utrzymywać się od 1 tygodnia do nawet 3 tygodni lub dłużej. Ile trwają objawy Covid u dzieci? Niestety czas, w jakim obserwuje się objawy choroby, w przypadku dzieci także może być różny. Mówi się, że dzieci przechodzą zakażenie łagodniej, choć tu również są pewne odstępstwa od reguły, więc nie można z góry zakładać, że każde dziecko przejdzie koronawirusa jak katar. Część dzieci może chorować do kilku dni, jednak są także dzieci, u których objawy mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni.

Objawy koronawirusa dzień po dniu 

Jeśli z kolei chodzi o objawy Covida dzień po dniu, trzeba pamiętać, że u każdego pacjenta mogą być one inne, a u części pacjentów mogą nie wystąpić wcale. Jak rozwijają się objawy Covid dzień po dniu? Wczesne objawy koronawirusa (2-3 dzień) najczęściej mają u pacjentów łagodny przebieg. Początkowo osoba zakażona może odczuwać na przykład drapanie w gardle, ponadto mogą wystąpić bóle głowy oraz mięśni. Niekiedy może pojawić się także ból gardła oraz karku. U części osób może wystąpić również brak węchu lub smaku, ponadto zaobserwować można wymioty oraz nudności, a także objawy takie jak gorączka i biegunka. 

W 4-6 dniu w dalszym ciągu może rozwijać się gorączka, ponadto mogą wystąpić dreszcze, kaszel oraz ból mięśni. W okresie tym wystąpić mogą również wysypki, a także duszności i trudności w oddychaniu. Dzień 7-8 to natomiast okres przełomowy, w którym u części pacjentów stan poprawia się, natomiast u innych może ulec pogorszeniu, a objawy mogą się dodatkowo nasilać. W 8-12 dniu u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby mogą wystąpić pogłębiające się duszności, ponadto może dojść do zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej. Wtedy trzeba będzie zgłosić się do szpitala w celu podłączenia chorego do respiratora. Z kolei osoby z łagodnym przebiegiem choroby mogą czuć się już lepiej, jednak w dalszym ciągu pojawiać się może kaszel, czy też ogólne osłabienie. W 13-14 dniu osoby z łagodnym przebiegiem zakażenia powinny czuć się już lepiej lub całkowicie wyzdrowieć. Osoby w ciężkim stanie mogą jednak nadal przebywać w medycznych placówkach, ponieważ w dalszym ciągu konieczne może być ich leczenie. 

Co zrobić kiedy pojawiają się objawy COVID-19?

Bardzo często zastanawiamy się, co zrobić, gdy mamy objawy Covid oraz gdzie zgłosić objawy Covid. Jeśli podejrzewasz, że masz objawy Covid, powinieneś jak najszybciej zgłosić się na konsultację u lekarza, który następnie w przypadku podejrzenia choroby powinien skierować Cię na badanie, czyli test na koronawirusa. Jeśli lekarz nie jest obecny, przychodnia powinna skierować pacjenta do lekarza dyżurnego, który pełni pracę w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. W celu otrzymania skierowania na badanie można zarejestrować się także online przez Internet na test na COVID-19 przez system. Jeśli kwalifikujesz się na test oraz wybierzesz opcję „zlecenie online”, po uzupełnieniu danych możesz uzyskać je już w ciągu niecałej godziny. Inną możliwością jest wybranie opcji „zlecenie przez konsultanta” (w ramach programu Domowa Opieka Medyczna), gdzie podczas rozmowy z konsultantem możesz otrzymać zlecenie na test. 

W momencie oczekiwania na wykonanie testu pacjent przechodzi do kwarantanny. Wynik testu można sprawdzić w IKP lub na stronie laboratorium diagnostycznego, które badanie wykonuje. Wobec osoby, która ma pozytywny wynik testu, stosowana jest izolacja domowa. W czasie izolacji pracownik służby zdrowia powinien być z nią w stałym kontakcie. 

Obecnie medycyna nie odkryła jeszcze specyficznych metod leczenia Covid, jednak istnieją metody, które mogą złagodzić przebieg choroby. Co łagodzi objawy Covid? Jeśli pacjent ma dodatni wynik testu, w przypadku łagodnego przebiegu koronawirusa powinien przede wszystkim dużo odpoczywać, ponadto ważne jest systematyczne nawadnianie organizmu. W przypadku suchego kaszlu należy pić wodę z miodem – 1 łyżeczka miodu na szklankę wody w zupełności wystarczy. Sprawdzić może się również lek na łagodzenie objawów gorączki lub kaszlu, jednak przestrzegać należy zaleceń oraz informacji zamieszczonych w ulotce lub na opakowaniu. W przypadku gorączki lekiem pierwszego rzutu jest zwykle paracetamol. Przed spożyciem jakichkolwiek tabletek skontaktuj się jednak z lekarzem rodzinnym.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.