O czym świadczy wysokie tętno? Przyczyny i objawy

Napisano 06.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jeśli martwisz się, że Twoje tętno jest zbyt wysokie, nie wpadaj w panikę! Istnieje wiele powodów, dla których Twoje tętno może być podwyższone i wcale nie musi to oznaczać poważnej choroby. Jednak równie dobrze może na nią wskazywać. Tak czy inaczej, jeśli zastanawiasz się, co oznacza wysokie tętno oraz martwisz się o to, czy podwyższone tętno jest dla Ciebie normalne i co oznacza dla Twojego zdrowia i samopoczucia, ten artykuł jest dla Ciebie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy mamy do czynienia z wysokim tętnem — normy pulsu

Ważne jest, aby znać normy pulsu i ciśnienia krwi swojego organizmu. Jeśli nie jesteś pewien, co jest dla Ciebie normą, najlepiej zapytaj swojego lekarza.

Czytaj także:

Norma tętna może być różna w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia. Norma dla zdrowego dorosłego człowieka wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Liczba ta może się zmieniać w zależności od czynników takich jak stres, ćwiczenia, zażywane leki, inne choroby. Wyższy puls może wskazywać, że coś jest nie tak z Twoim organizmem, jednak może być również spowodowane innymi czynnikami, takimi jak niepokój lub stres. Wysoki puls można leczyć za pomocą leków, które szybko wykłupimy poprzez e-recepta online.

Jeśli zauważysz, że Twój puls jest wyższy niż normalnie podczas odpoczynku, może to być oznaką niedotlenienia — kiedy nie ma wystarczającej ilości tlenu dostającego się do Twojego krwiobiegu przez płuca lub inne części ciała (takie jak mózg). Niedotlenienie może powodować zawroty głowy, osłabienie i zmęczenie, a także wiele innych objawów, w tym przyspieszoną akcję serca. Jeśli podejrzewasz u siebie niedotlenienie, natychmiast zgłoś się do lekarza! 

Podwyższone tętno objawy

  • Duszność
  • Ból lub ucisk w klatce piersiowej
  • Pocenie się lub lepkość skóry
  • Szybki puls

Czy wysokie tętno jest niebezpieczne dla zdrowia?

Gdy masz wyższe tętno, może to być niepokojące. Wiesz, że Twoje serce wykonuje swoją pracę, ale czujesz, że pracuje ciężej, niż myślisz, że powinno — i to może być stresujące. Nieleczone podwyższone tętno może spowodować szereg komplikacji w organizmie, chociażby migotanie przedsionków, co może zagrażać życiu. 

Kiedy mówimy o wysokim tętnie?

Tętno powyżej 100 uderzeń na minutę (bpm) jest uważane za wysokie. Niektórzy ludzie mają tętno spoczynkowe wyższe, niż przewiduje norma, jednak warto wiedzieć, że tętno spoczynkowe każdego człowieka zmienia się z dnia na dzień. Jeśli tętno spoczynkowe stale przekracza 100 uderzeń na minutę lub jeśli puls przekracza 120 uderzeń na minutę, gdy nie ćwiczysz, być może nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem o tym, co się dzieje i wykonać badania. 

Przyczyny wysokiego tętna

Przyczyna wysokiego tętna może być różna u każdej osoby, jednak istnieją również pewne wspólne przyczyny.

Stres, nerwy: Kiedy jesteś zestresowany lub niespokojny, twój puls przyspiesza, aby pomóc organizmowi poradzić sobie z sytuacją. Może to prowadzić do tego, że Twoje tętno spoczynkowe jest wyższe niż normalnie.

Ćwiczenia: Jeśli ćwiczysz regularnie, wtedy twój spoczynkowy puls będzie niższy niż u osoby nieaktywnej, ponieważ ćwiczenia pomagają utrzymać zdrowe i silne serce. Jeśli jednak dopiero co zacząłeś ćwiczyć, może to spowodować wysokie tętno spoczynkowe, zanim organizm się przyzwyczai do nowej sytuacji. 

Inną przyczyną przyspieszonego bicia serca jest palenie papierosów. Może ono powodować przyspieszenie akcji serca, ponieważ ogranicza przepływ krwi przez organizm. 

Tachykardia (częstoskurcz, wysokie tętno bez wysiłku) — nieprawidłowe, szybkie bicie serca, które występuje więcej niż 100 razy na minutę, bez wyraźnej przyczyny. Niektóre uwarunkowania i wady genetyczne są powodem wystąpienia tachykardii.

Wysokie tętno przyczyna

Inne przyczyny wysokiego pulsu to m.in.: 

  • przepracowanie
  • spożywanie alkoholu
  • zażywanie substancji narkotycznych
  • picie energetyków
  • odwodnienie

Wysokie tętno w ciąży to również normalny stan, szczególnie w początkowym okresie. Ten wzrost pomaga krwi łatwiej przepływać przez twoje ciało, zwłaszcza podczas ćwiczeń, a także porodu.

Normalnym stanem jest także wysokie tętno podczas ćwiczeń. Ważne jest, aby sprawdzić swoje tętno przed ćwiczeniami, aby móc rozpoznać, czy jest ono wysokie. 

Choroby a wysoki puls

Niektóre choroby również wywołują podwyższone tętno. Należą do nich cukrzyca czy choroby tarczycy. Wyższe tętno występuje również u kobiet ciężarnych, a także u kobiet w okresie menopauzy. 

Jak obniżyć zbyt wysokie tętno?

Silne wahania rytmu serca są poważnym problemem zdrowotnym, ale nie muszą być powodem do paniki. Jeśli czujesz, że Twoje serce bije zbyt szybko lub zauważasz, że bije zbyt wolno, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby pomóc je kontrolować. Doświadczając szybszego bicia serca i wysokiego pulsu, z pewnością zastanawiasz się jak obniżyć wysokie tętno. 

Pierwszym krokiem jest zażywanie leków regulujących tętno.  Są to leki głównie należące do beta-blokerów, np. bisoprolol. 

Jeśli podwyższone tętno jest spowodowane stresem, postaraj się uspokoić. Głęboki oddech i dostęp do świeżego powietrza, często szybko przynosi rezultaty. 

Innym sposobem, w jaki możesz obniżyć swój puls spoczynkowy, jest spożywanie mniejszej ilości soli i picie większej ilości wody w ciągu dnia. Sól podnosi ciśnienie krwi, co powoduje wzrost tętna, a także inne problemy, takie jak bóle i zawroty głowy, 

Picie dużej ilości wody pomoże również dlatego, że odwodnienie może prowadzić do zwiększenia częstość akcji serca.

Jak prawidłowo mierzyć tętno — o czym należy pamiętać?

Jeśli masz problemy z prawidłowym tętnem, warto go regularnie kontrolować. Jednak, jak to zrobić prawidłowo? Oto kilka wskazówek. 

1. Upewnij się, że urządzenie używane do pomiaru Twojego pulsu jest dobrej jakości. Pomiar powinien być również wykonany, kiedy nie jesteśmy zdenerwowani.

2. Rękaw do założenia na rękę powinien być dobrze dopasowany, a rurka dobrze przymocowana. Puls często jest mierzony za pomocą ciśnieniomierza lub pulsoksymetru. 

3. Jeśli mierzysz puls bez profesjonalnego sprzętu, upewnij się, że podczas mierzenia umieszczasz czubek palca wskazującego na tętnicy bezpośrednio pod kciukiem (na wewnętrznym załamaniu nadgarstka). W ten sposób uzyskasz dokładny odczyt pulsu.

Po pierwsze, nie należy mylić pulsu z tętnem. Puls to po prostu ilość krwi, która przepływa przez tętnice w danym momencie. Mierzy się go, biorąc palec wskazujący i kładąc go na boku szyi, tuż poniżej linii szczęki, gdzie czujesz puls. 

Tętno jest określane na podstawie liczby uderzeń serca na minutę. Można to zmierzyć za pomocą aparatu EKG lub specjalnego urządzenia zwanego sfigmomanometrem (który mierzy ciśnienie krwi). 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.