Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Regularne mierzenie ciśnienia krwi i pulsu to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Badanie to można bez problemu wykonać w domu, dlatego tym bardziej warto na nie postawić, by monitorować swoje zdrowie i w porę zareagować w przypadku podejrzenia niektórych zaburzeń. Szczególną uwagę pacjenta powinien zwrócić wysoki puls spoczynkowy. Wynik ponad poziom uznawany za normę może świadczyć o wielu schorzeniach, więc wymaga kontaktu z lekarzem. Czym grozi wysoki puls i jak obniżyć puls, by uniknąć problemów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Normy pulsu – kiedy mówimy o za wysokim pulsie, a kiedy o zbyt niskim?
Puls (tętno) to określenie ilości uderzeń serca w ciągu minuty. Wielu pacjentów, którzy rozpoczynają dopiero mierzenie ciśnienia krwi i monitorowanie pulsu, zastanawia się, jakie jest prawidłowe tętno i w jakich przypadkach powinni zgłosić się do lekarza w celu poszerzonej diagnostyki. By wiedzieć, czy mamy wysoki puls, pomocne będą normy bicia serca. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że u każdego człowieka „normalny” puls może być nieco inny, co wiązać może się nie tylko z wiekiem, ale również ze stanem zdrowia danej osoby.
Normy prawidłowego pulsu to tętno w zakresie 60-100 uderzeń serca na minutę. Przyjmuje się jednak, że prawidłowy puls dla osób dorosłych to 70 uderzeń serca na minutę. Prawidłowe tętno osób starszych jest mniejsze i wynosi 60 uderzeń na minutę. U dzieci jest odwrotnie, czyli im dziecko młodsze, tym jego puls prawidłowy jest wyższy. Norma dla nastolatków to 85 ud. /min, dla małych dzieci 100 ud. /min, a dla niemowląt aż 130 ud. /min. Oczywiście wynik pomiaru powyżej normy dla swojej grupy wiekowej informuje o zbyt wysokim pulsie, a wynik pomiaru poniżej normy dla swojej grupy wiekowej informuje o zbyt niskim pulsie. Gdy puls osoby dorosłej jest zbyt niski i wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę, mówi się o bradykardii. Puls powyżej 100 uderzeń na minutę to natomiast tachykardia.
Jeśli pacjent posiada podwyższony lub wręcz zbyt wysoki puls spoczynkowy, powinien mieć się na baczności, gdyż może świadczyć to o różnorodnych problemach zdrowotnych. Należy zaznaczyć, że niejednokrotnie konieczne jest wdrożenie leczenia, by problem nie postępował. Leki dobierze oczywiście lekarz, stosownie do przypadłości, jednak większość z nich jest na receptę. W tej sytuacji warto pamiętać, że opcją jest recepta przez Internet. To rozwiązanie pozwala ekspresowo uzupełnić kończące się leki, gdy pacjent zapomni w porę zgłosić się do lekarza po receptę na nowe.
Jak prawidłowo mierzyć puls?
By wynik mierzenia tętna wyszedł wiarygodny, należy wiedzieć, w jaki sposób można prawidłowo dokonać pomiaru pulsu. Warto wiedzieć, że samobadanie można wykonać na wiele różnych sposobów.
- Jeśli nie posiadamy urządzeń mierzących, możemy dokonać pomiaru pulsu za pomocą zegarka. Należy położyć palce (środkowy i wskazujący) w okolicach nadgarstka i ucisnąć lekko miejsce, w którym przebiega tętnica promieniowa (inna opcja to uciśnięcie zagłębienia szyi pod żuchwą). Następnie spoglądamy na zegarek i liczymy, ile uderzeń serce wykona przez 15 sekund pomiaru. Aby sprawdzić, czy mamy wysoki puls, wystarczy otrzymany wynik pomnożyć przez 4 (minuta ma 60 sekund, czyli 4×15 sek.), a następnie otrzymaną wartość porównać z normą dla swojego wieku.
- Puls można zmierzyć również przy pomocy urządzeń specjalistycznych. Doskonale posłuży do tego automatyczny ciśnieniomierz, który podaje nie tylko tętno, ale również ciśnienie krwi.
- Kolejna opcja to pulsometr. To niewielki gadżet, który również w kilka chwil wykona profesjonalny pomiar tętna.
Oczywiście ważne jest również to, jak badamy puls. Jeśli ma być wiarygodnie zmierzona wartość spoczynkowa naszego pulsu, nie powinniśmy dokonywać pomiaru po krótkotrwałym stresie czy wysiłku fizycznym, gdyż wynik może być niemiarodajny. Pomiaru pulsu należy zatem dokonywać po kilkuminutowym spoczynku i najlepiej w pozycji siedzącej.
Przyczyny wysokiego pulsu.
To, że pacjent ma wysoki puls, może wiązać się z wieloma przyczynami, więc najczęściej potrzebna jest poszerzona diagnostyka w tym kierunku. Wysokie tętno może wskazywać między innymi na problemy z sercem, w tym jego wady oraz niewydolność. W grę wchodzić mogą zarówno zatory, jak i zakrzepy, a nawet rozedma płuc. Jeśli chodzi o wysoki puls, przyczyny mogą również wiązać się z niektórymi schorzeniami – wysoki puls może na przykład towarzyszyć niewydolności układu krążenia, a nawet hipoglikemii czy nadczynności tarczycy. Do tachykardii prowadzą często również niedobory witamin i minerałów, a nawet anemia.
Czasem przyspieszone bicie serca wiąże się również z innymi czynnikami, w tym między innymi z przewlekłym stresem, używkami, nieprawidłowym stylem życia (zła dieta, brak aktywności fizycznej), a nawet z niektórymi infekcjami, czy też odwodnieniem. Nie można również zapominać, że do wysokiego ciśnienia przyczyniać mogą się również różnego rodzaju leki. Wiele osób zastanawia się ponadto, co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu. Na pytanie to najlepiej odpowie jednak lekarz, znając stan zdrowotny pacjenta i jego styl życia.
Jak obniżyć tętno?
Bez wątpienia wysoki puls to problem, który nie powinien być lekceważony. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak obniżyć puls, musisz wiedzieć, że podstawą – jak w wielu innych przypadkach – jest dbanie o zdrową dietę i aktywny tryb życia. Oczywiście przy wysokim pulsie należy również ograniczyć lub całkiem odstawić używki, gdyż ich wpływ na organizm ludzki to nie tylko przyspieszone tętno, ale również znacznie więcej negatywnych konsekwencji. Warto ponadto ograniczyć stres i spróbować dodatkowo technik relaksacyjnych – u niektórych pacjentów przynoszą bardzo zadowalające efekty. Należy mieć na uwadze, że działania na własną rękę czasem mogą być niewystarczające. Problemy z pulsem najlepiej zatem skonsultować z lekarzem, a ten podejmie decyzję, co do dalszej diagnostyki i ewentualnej potrzeby leczenia.
Wysoki puls – kiedy udać się do lekarza?
Jeśli u pacjenta pojawia się notorycznie zbyt wysoki puls, koniecznie powinien poinformować o tym swojego lekarza. Jest to szczególnie pożądane, jeśli pacjent ma wysokie tętno rano po przebudzeniu, gdy teoretycznie powinien być wypoczęty. Interwencji wymaga również wysokie tętno, które nie ustępuje naturalnie, gdy pacjent próbuje się wyciszyć. Problemu nie powinno się lekceważyć, gdyż za wysoki puls może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Czym grozi wysoki puls? Niekontrolowany objaw może prowadzić do pogłębienia schorzeń, które się do niego przyczyniają. Tachykardia bardzo negatywnie wpływa ponadto na wydajność pracy serca i może prowadzić w niektórych przypadkach nawet do zatrzymania krążenia i zgonu.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?