Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Prawidłowa praca mięśnia sercowego jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrej kondycji pacjenta. Z tym, jak pracuje mięsień serca, związany jest m.in. styl życia, a ten w obecnych czasach bywa u wielu pacjentów bardzo niezdrowy. Zarówno w przypadku zbyt wysokiego, jak i zbyt niskiego tętna mowa może być o zagrożeniu życia, dlatego należy regularnie monitorować swoje serce, a liczba jego uderzeń na minutę ważna jest w szczególności. Do mierzenia tętna nie są potrzebne specjalistyczne urządzenia – można to zrobić samodzielnie, przykładając palce do okolicy nadgarstka bądź szyi. Pomiar, który odbiega od przyjętego za prawidłowy zakresu, wymaga konsultacji z lekarzem i dalszej diagnostyki. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli niski puls wiąże się z objawami dodatkowymi, jak np. zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niski puls – co może oznaczać?
Regularne kontrolowanie pulsu (z łac. pulsus) jest bardzo ważne, by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z pracą serca. Jeśli chodzi o wypełnienie pulsu, czyli ilość krwi wypełniającą tętnicę, wyróżnia się puls wysoki, mały, nierówny i dziwaczny, nitkowaty równy oraz naprzemienny. Choć nie każdy wie, zarówno wysoki, jak i zbyt niski puls mogą być problemem i wymagają poszerzonej diagnostyki. By lepiej wytłumaczyć, co może oznaczać niski puls, w pierwszej kolejności należy przypomnieć, czym tak właściwie jest puls.
Mówiąc o pulsie serca, ma się na myśli częstotliwość jego bicia, a konkretnie ilość uderzeń serca na minutę. Słaby puls występuje w momencie, kiedy jego wartość jest mniejsza niż przyjęta norma dla zdrowego człowieka w danym wieku. Zazwyczaj mowa o pulsie mniejszym niż 60 uderzeń serca na minutę. Niski puls objawy może dawać różne, w tym między innymi wiązać może się z osłabieniem, mroczkami przed oczami, zawrotami głowy, a czasem nawet utratą przytomności. Często może pojawiać się również ból kończyn oraz uczucie duszności. W przypadku zaburzeń rytmu serca może wystąpić również tzw. niemiarowość oddechowa.
Problemów z pracą układu krążenia i serca nie wolno w żadnym wypadku lekceważyć. Niejednokrotnie rozwiązaniem jest już zmiana stylu życia, diety i aktywności fizycznej, jednak w wielu przypadkach niezbędna okazuje się farmakoterapia. Niektórzy pacjenci muszą przyjmować leki przez dłuższy czas czy wręcz do końca życia, a większość takich medykamentów wydawanych jest wyłącznie z przepisu lekarza. Tu recepta przez internet może okazać się dobrym rozwiązaniem, by zachować ciągłość terapii, gdy leki się kończą, a nie można na czas skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Przyczyny niskiego pulsu
Niski puls może wiązać się z różnymi przyczynami. Może być to między innymi efekt pewnych zaburzeń metabolicznych, czy też działania niektórych leków. Przyczyny niskiego pulsu to również czasem pewne choroby serca bądź układu nerwowego. Jeśli chodzi o niski puls, przyczyny szukać należy również w takich problemach, jak np. niedoczynność tarczycy. Na tym nie koniec, gdyż do niskiego pulsu przyczyniać mogą się również zaburzenia elektrolitowe, a nawet bloki przedsionkowo-komorowe i zatokowo-komorowe. Także zespół chorego węzła zatokowego może wywoływać niski puls. Co oznacza obniżony puls u danego pacjenta, najlepiej zdiagnozuje jednak lekarz, wykonując choremu poszerzone badania. Wówczas będzie on w stanie określić np. dlaczego występuje wysokie ciśnienie i niski puls. Co oznacza dany pomiar zależy bowiem od wielu czynników dodatkowych, co wspomniano już wcześniej.
Jak prawidłowo mierzyć puls?
By sprawdzić, czy pacjent ma niski puls, należy wykonać prawidłowy pomiar. Bicie serca najlepiej sprawdzać w spoczynku, chyba że celowo pacjent, chce wiedzieć, jaki puls ma przy aktywności fizycznej (np. sportowcy). Zazwyczaj puls bada się na tętnicy promieniowej przedramienia, choć możliwe jest również badanie tętna na tętnicy szyjnej, a także innych. By wykonać prawidłowy pomiar pulsu, należy palcem środkowym i wskazującym prawej ręki ucisnąć tętnicę (pod żuchwą – tętnica szyjna, na nadgarstku – tętnica promieniowa). Po wyczuciu tętna należy zacząć mierzyć czas – wystarczy pomiar przez 15 sekund, w czasie którego pacjent zliczy ilość wyczutych uderzeń serca. Uzyskany wynik należy pomnożyć razy cztery, by uzyskać ilość uderzeń serca na minutę.
Puls może różnić się u niektórych osób, gdyż wpływ ma tu nie tylko zdrowie, ale i wiek, płeć czy kondycja fizyczna, ponadto również w ciągu dnia wartości pulsu mogą się różnić (np. po wysiłku). Mówi się, że prawidłowe tętno zdrowych osób dorosłych powinno mieścić się w granicach 60-100 uderzeń na minutę. Jeśli pacjent ma słaby puls, który wynosi mniej niż 60 uderzeń na minutę, występuje u niego bradykardia. Oczywiście wartości prawidłowego pulsu dla dzieci są nieco inne, podobnie jak wartości u osób starszych.
Jak podnieść niski puls?
Zazwyczaj u pacjentów to nie niski puls jest problemem, tylko puls zbyt wysoki. Są jednak osoby, które poszukują informacji, jak podnieść puls. Należy wiedzieć bowiem, że przy niskim pulsie często pojawia się osłabienie, problemy z koncentracją, zawroty głowy, a nawet omdlenia czy drgawki. Zastanawiając się, jak podwyższyć puls, należy pamiętać, że dobór metody zależy od tego, o jakim spadku pulsu mowa, a także o tym, czy dolegliwość ma charakter przewlekły czy nagły. Załóżmy, że pacjent ma lekko niski puls. Jak podnieść go w tym przypadku? Pomocne mogą być płyny z kofeiną bądź teiną, czyli kawa bądź herbata, które pobudzająco wpłyną na niskie tętno. Jak podwyższyć akcję serca innymi sposobami? Pomocny może być również wysiłek fizyczny, w tym szczególnie polecany jest ten na świeżym powietrzu, który dobrze dotlenia organizm.
Inna sytuacja jest wtedy, gdy u pacjenta występuje zagrażający życiu niski puls. Jak podnieść go w tym przypadku, zadecyduje lekarz, jednak warto wiedzieć, że stosuje się wówczas często atropinę. Niezbędna może być również stymulacja serca oraz podanie dopaminy.
Niski puls – czy jest możliwy u zdrowego pacjenta?
Warto na koniec zaznaczyć, że niski puls u sportowców występuje dość często i nie zawsze musi on wskazywać na stan patologiczny, będący powodem do niepokoju – wręcz wskazywać może wówczas na dobrą kondycję fizyczną. Naturalnie tętno spada również wraz z wiekiem, gdyż wydolność serca osób starszych jest już mniejsza. Niskie tętno występuje ponadto fizjologicznie – np. w czasie snu. Jeśli jednak niski puls objawy daje charakterystyczne, w tym zwłaszcza zawroty głowy, osłabienie i duszności, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Również bardzo niski puls, czyli poniżej 50 uderzeń na minutę, wymaga kontaktu ze specjalistą.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?