Najsilniejsze antydepresanty. Czy są bardziej skuteczne?

Napisano 28.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Depresja jest trudną choroba, której objawy mogą dać się we znaki pacjentom, a także wręcz zagrażać ich życiu. Leczenie w tym przypadku to podstawa, więc pacjent nie powinien obawiać się kontaktu z lekarzem. Depresję leczy się stawiając na dobraną przez lekarza farmakoterapię. Pacjentom nie zawsze przepisuje się jednak najsilniejsze antydepresanty, gdyż podstawą jest dobór leków i dawki dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości, jakie mają poszczególni pacjenci. Pamiętać należy również, że nie każdy z depresją walczyć może silną farmakoterapią, gdyż preparaty antydepresyjne przeciwwskazane są pewnym osobom. Czy zawsze najsilniejszy antydepresant to ten najskuteczniejszy? Kto nie może stosować silnych antydepresantów? Sprawdzamy!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy najsilniejszy antydepresant oznacza najskuteczniejszy lek?

W leczeniu depresji wykorzystywana jest niejednokrotnie dobrana przez lekarza farmakoterapia i psychoterapia. Najsilniejsze antydepresanty to nie te, które można nabyć w aptece bez recepty, co oczywiście tłumaczy się kwestiami bezpieczeństwa. Ogólnodostępne środki na poprawę samopoczucia to zazwyczaj mieszanki ziołowe, jednak nie są one dedykowane dla osób, które zmagają się z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi. Nawet najsilniejszy naturalny antydepresant nie jest w stanie zastąpić kontaktu z lekarzem i indywidualnie ustalonej terapii.

Czytaj także:

Najskuteczniejsze antydepresanty to nie zawsze te działające najsilniej. Dobre antydepresanty to po prostu leki odpowiednio dobrane do potrzeb zdrowotnych pacjenta i jego historii medycznej. Lek, który będzie dobrze sprawdzał się u jednej osoby, może okazać się nietrafiony u innego chorego. Nie warto zatem patrzeć na popularne antydepresanty, gdyż terapia powinna być dobrana dla pacjenta indywidualnie, uwzględniając jego wiek, ogólny stan zdrowia, nasilenie objawów depresji, choroby współtowarzyszące itd. Receptę na antydepresanty wystawić może Ci jednak nie tylko lekarz przyjmujący stacjonarnie, ale również lekarz oferujący konsultacje zdalne. Recepty online cieszą się zainteresowaniem pacjentów ze względu na szybki kontakt z lekarzem i brak konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty.

Składniki najsilniejszych antydepresantów

Wspomniano już, że nie zawsze najsilniejsze antydepresanty to konieczność w przypadku każdego pacjenta. Leki dobiera się zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Ważne ponadto, że szczególną rolę w walce z depresją odgrywa nie tylko sama farmakoterapia, ale również psychoterapia oraz wsparcie otoczenia. Wybierając leki przeciwdepresyjne, warto ponadto skupić się na ich bezpieczeństwie i skutkach ubocznych – przy nasileniu działań niepożądanych jednego leku u danej osoby, zasadna może być na przykład jego zmiana na inny. W skład leków przeciwdepresyjnych wchodzą różnego rodzaju substancje czynne, które wpływają na neuroprzekaźnictwo OUN. Najpopularniejsze antydepresanty odpowiadają za regulowanie poziomu neuroprzekaźników w mózgu. W Polsce i na świecie często jako lek pierwszego wyboru przepisuje się zwłaszcza preparaty z grupy SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czego przykładem może być fluoksetyna, sertralina, paroksetyna, citalopram, fluwoksamina czy escitalopram.

Jak działają najsilniejsze antydepresanty?

Działanie antydepresantów polega na regulowaniu poziomu neuroprzekaźników w mózgu, w tym między innymi serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Najsilniejsze antydepresanty, poprzez wpływ na neuroprzekaźnictwo, poprawiają samopoczucie pacjenta. Konkretny mechanizm działania zależy oczywiście od grupy, do jakiej należy najmocniejszy antydepresant. Wyróżnić można między innymi leki NRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny, a także wspomniane już SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Kolejna grupa to TLPD, czyli trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które hamują wychwyt zwrotny noradrenaliny i serotoniny, zwiększając tym samym stężenie tych neuroprzekaźników w przestrzeniach synaptycznych. Kolejna grupa antydepresantów to leki SNRI, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, o podobnym działaniu do TLPD, ale większej selektywności i w związku z tym mniejszych działaniach niepożądanych. Są jeszcze ponadto leki IMAO, czyli inhibitory monoaminooksydazy, a także leki o innych mechanizmach działania.

Mocne antydepresanty – przeciwwskazania do ich stosowania

Wszystkie leki, w tym również najnowsze antydepresanty, czy też najsilniejsze antydepresanty, posiadają pewne przeciwwskazania do terapii. Oznacza to, że mimo wskazań nie są one dedykowane każdemu. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania wszystkich antydepresantów jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników wchodzących w skład danego leku. Medykamenty te nie są również polecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponadto wymienia się pewne schorzenia, które mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania leków przeciwdepresyjnych. Oczywiście zależy to od danego leku, więc warto skonsultować się wcześniej z lekarzem i zapoznać z ulotką producenta. Mowa między innymi o poważnych chorobach nerek i wątroby, a także o jaskrze czy padaczce. Uważać należy również na łączenie antydepresantów z niektórymi przyjmowanymi przez pacjentów lekami, gdyż mogą zachodzić tu niekorzystne interakcje. Ostateczną decyzję o kwalifikacji do leczenia antydepresantami, a także o doborze leku i dawkowania każdorazowo podejmuje oczywiście lekarz, biorąc pod uwagę wywiad medyczny z pacjentem.

Skutki uboczne stosowania silnych antydepresantów

Niestety leki przeciwdepresyjne, w tym również najsilniejsze antydepresanty, posiadają nie tylko działania pożądane, ale również te niepożądane. Nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta, jednak nie można powiedzieć, że mocne antydepresanty skutków ubocznych nie mają wcale. Co prawda faktem jest, że nowe antydepresanty znacznie różnią się od leków stosowanych w przeszłości, także pod kątem działań niepożądanych i ich stopnia dokuczliwości, jednak wciąż należy mieć na uwadze, że mogą one wystąpić. Działania niepożądane antydepresantów najczęściej pojawiają się na początku terapii i z czasem stają się mniej dokuczliwe. Antydepresanty mocne mogą powodować uczucie zmęczenia, nadmierną senność, wzrost masy ciała, nadpobudliwość psychoruchową, nudności, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, zaparcia, suchość w ustach, zaburzenia pracy serca, zaburzenia seksualne itd.

Osoby, które stają przed koniecznością przyjmowania antydepresantów, obawiają się również uzależnienia od substancji w nich zawartych. Faktem jest, że wokół tego tematu krąży wiele sprzecznych informacji, co budzi wątpliwości. Aktualnie podaje się jednak, że antydepresanty nie uzależniają, choć niewątpliwie ich zbyt raptowne odstawienie może wiązać się z pojawieniem wielu objawów określanych przez lekarzy jako „zespół odstawienia”. Wymienia się tu zaburzenia równowagi, zawroty głowy, bezsenność, zwiększenie potliwości, uczucie splątania czy nudności i wymioty. Z tego powodu odstawienie antydepresantów powinno przebiegać pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego wytycznymi – nie powinno się tego robić na własną rękę.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.