Naturalne antydepresanty – wspomożenie farmakologicznego leczenia depresji

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiepski nastrój, przygnębienie, zmęczenie, brak energii czy problem bezsenności to objawy, z którymi walczyć można między innymi stylem życia, dietą i ziołami. Naturalne antydepresanty niejednokrotnie wprowadza się, by wspomagały leczenie depresji. Nie zastąpią co prawda metody, jaką jest farmakoterapia połączona z psychoterapią, jednak mogą wspomóc organizm i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pacjenta. Co należy wiedzieć o naturalnych antydepresantach? Jakie są ich właściwości i zastosowanie? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Naturalne antydepresanty – dieta, która wpływa na lepsze samopoczucie

W przypadku obniżonego nastroju wiele osób zaleca, by sięgnąć po naturalne antydepresanty. Nie od dziś wiadomo, że jakość diety ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu i jego kondycji fizycznej, ale nie każdy wie, że może również wpływać na kondycję psychiczną. Dieta powinna być bogata między innymi w kwasy omega-3, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza ważna jest witamina B6 i witamina B12). Naturalne antydepresanty w jedzeniu to między innymi płatki owsiane, gorzka czekolada, orzechy, szpinak czy sezam. Doskonale wspomogą one dbanie o samopoczucie, pomogą pozbyć się przygnębienia i wspomóc koncentrację, ponadto mogą być przydatne jako uzupełnienie leczenia stanów depresyjnych. Mądrą dietę dobrze ponadto połączyć z aktywnością fizyczną, która stymuluje wydzielanie endorfin. Szczególnie polecana jest aktywność na świeżym powietrzu, gdyż ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest niezbędna do produkcji witaminy D, której niski poziom może przyczyniać się do pojawiania się objawów depresyjnych.

Czytaj także:

Depresji nie powinno się lekceważyć. Dieta i zioła mogą przydać się do doraźnej poprawy samopoczucia pacjenta, jednak nie zastąpią odpowiednio dobranej terapii, która wielu osobom jest wręcz niezbędna. Specjalistyczne tabletki na depresję dostępne na receptę to niejednokrotnie rozwiązanie kluczowe, które po połączeniu z psychoterapią daje satysfakcjonujące efekty. Przejściowe trudności z kontaktem stacjonarnym z lekarzem nie są jednak problemem, gdyż funkcjonuje również e-recepta online. Cyfryzacja polskiej służby zdrowia pozwala na zdalny kontakt ze specjalistą i otrzymanie od niego e-recepty na potrzebne do kontynuacji terapii medykamenty. Zaletą kontaktu online z lekarzem jest między innymi brak konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty.

Naturalne antydepresanty w postaci ziół jako wspomożenie leczenia farmakologicznego

Zioła to dobrze poznane, naturalne antydepresanty. Dziurawiec zwyczajny i melisa lekarska to w tym przypadku jedne z najlepszych przykładów. Zioła na stres i depresję, które można kupić w aptece bez recepty to również kozłek lekarski (kłącze waleriany), szyszki chmielu czy męczennica (passiflora). Wymieniając naturalne antydepresanty, nie można pominąć również lawendy wąskolistnej oraz żeń-szenia. Wspominane zioła na depresję stosowane są nie od dziś. Cenione jest między innymi ich działanie uspokajające, redukujące napięcie emocjonalne, ułatwiające zasypianie, czy też tłumiące lęki.

Stosując zioła na nerwicę lękową czy depresję, należy pamiętać o przestrzeganiu maksymalnej dawki dziennej – nie wolno jej przekraczać, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest również to, że niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi przez pacjentów lekami. Wymienić należy tu między innymi dziurawiec zwyczajny. To ceniony inhibitor zwrotny serotoniny i dopaminy, który jednak może obniżać skuteczność niektórych medykamentów, w tym chociażby tabletek antykoncepcyjnych. Zioła mają także przeciwwskazania – choć dostępne są bez recepty, nie każdemu są dedykowane.

Czy naturalne antydepresanty mogą zastąpić leki?

Naturalne antydepresanty bez recepty należy stosować z głową. W doraźnych przypadkach mogą co prawda korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie czy jakość snu, ale nie powinno się ograniczać do ich wyłącznego stosowania w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Depresja jest chorobą groźną, a najskuteczniejsze leki na depresję to te, które zostaną indywidualnie dobrane przez lekarza. Żaden naturalny antydepresant nie zastąpi leków specjalistycznych, których wdrożenie niejednokrotnie okazuje się u pacjentów niezbędne. Walka z depresją wymaga często również wdrożenia psychoterapii, więc kontakt ze specjalistą w tym przypadku będzie wręcz niezastąpiony.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.