Na czym polega karmienie mieszane i czy jest zdrowe dla dziecka?

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Karmienie mieszane niemowlęcia to sposób żywienia, który łączy zalety karmienia naturalnego z wygodą karmienia sztucznego. Kobiety decydują się na takie rozwiązanie z wielu przyczyn, w tym czasem również z przyczyn zdrowotnych. Oczywiście pokarm z piersi jest dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka najlepszy, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie można postawić wyłącznie na pierś. Podając dziecku pokarm nie tylko piersią, ale i butelką, kobieta może mieć jednak problem, by utrzymać laktację, ponadto dziecko może nie chcieć ssać piersi, gdyż smoczek ssie się łatwiej. Co można zrobić, by dziecko nie zniechęciło się do piersi przy karmieniu mieszanym? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, jak łączyć karmienie piersią i butelką, a także jakie mleko i butelkę wybrać.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na czym polega mieszane żywienie niemowląt?

Karmienie mieszane polega na podawaniu dziecku zarówno piersi, jak i butelki z mlekiem. Stosowane jest między innymi w sytuacji, gdy matka ma mało pokarmu, urodziła więcej niż jedno dziecko (ciąża mnoga) lub dziecko jest zbyt słabe, by ciągnąć pierś samodzielnie. Jest to również praktykowane, gdy matka pracuje lub dzieli się opieką z partnerem bądź rodziną. Rozwiązanie to wprowadza się czasem, gdy matka musi zrobić przerwę w karmieniu w związku z koniecznością przyjmowania leków lub gdy wysyła dziecko do żłobka i nie ma możliwości odciągania mleka i jego dostarczania. To również sposób na stopniowe odstawianie malucha od piersi – wówczas karmić dziecko będzie mógł również tata czy ktoś z rodziny. 

Czytaj także:
  • Zastój pokarmu – co może go powodować? Jak się go leczy?
  • Mieszane karmienie piersią nie powinno stanowić rozwiązania pierwszego wyboru u noworodka, o ile nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Warto wiedzieć, że zgodnie z zaleceniami WHO dziecko powinno być karmione piersią minimum przez 6 pierwszych miesięcy życia. Dopiero po tym czasie możliwe jest rozszerzanie diety dziecka lub ewentualne zastępowanie piersi butelką. Karmienie piersią to nie tylko bliskość matki i dziecka oraz budowanie między nimi niepowtarzalnej więzi. To również cenne dla dziecka przeciwciała i niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej dawce. To ponadto bardzo ważny trening mięśni żuchwy, a także nauka koordynacji – łączenie ssania, połykania i oddychania wcale nie jest przecież tak łatwe. Jeśli zatem nie ma ku temu przeciwwskazań, warto ewentualne żywienie niemowląt mieszane wprowadzać dopiero po tym czasie.

    Karmienie mieszane to rozwiązanie dla mam, które zmuszone są do przyjęcia niektórych leków, przez co nie mogą chwilowo podawać dziecku piersi. Jeśli są to leki na receptę, skorzystanie z recepty online z pewnością pozwoli zaoszczędzić wiele czasu, a tego – gdy niemowlę jest w domu – zawsze brakuje. 

    Czy dokarmianie noworodka butelką sprawi, że dziecko odrzuci pierś?

    Należy mieć na uwadze, że ssanie smoczka w butelce nie wygląda tak samo jak ssanie piersi. Butelka jest dla dziecka rozwiązaniem prostszym, które wymaga mniejszej siły i innej pracy mięśni języka, jamy ustnej oraz gardła. Istnieją oczywiście specjalne smoczki, które dedykowane są dzieciom karmionym również piersią, jednak nie zmienia to faktu, że dokarmianie noworodka butelką może sprawić, że maluch zacznie preferować butelkę, gdyż jedzenie wymagać od niego będzie znacznie mniej wysiłku. Tymczasem właśnie ten wysiłek, który wkładany jest w ssanie piersi, jest bardzo ważny dla późniejszego rozwoju malucha. Potrzebny jest między innymi do prawidłowego rozwoju mięśni aparatu mowy. Jeśli kobieta obawia się problemów ze ssaniem piersi, może postawić na karmienie mieszane za pomocą łyżeczki, specjalnego kubeczka czy strzykawki. Skorzystać można również ze specjalnego zestawu do karmienia (SNS), dzięki któremu dziecko jednocześnie ssie pierś oraz mieszankę.

    Jak łączyć karmienie piersią i butelką?

    Jeśli kobieta planuje rozpocząć karmienie mieszane dziecka, powinna w pierwszej kolejności skonsultować się z pediatrą. Zdarza się ponadto, że to właśnie lekarz wychodzi z propozycją karmienia mieszanego, gdy istnieją ku temu podstawy. Jeśli chodzi o temat „jak łączyć karmienie piersią i butelką”, należy zaznaczyć, że wszystko zależy od przyczyny wprowadzania karmienia mieszanego. Jeśli kobieta tylko dokarmia dziecko butelką, warto zawsze na początku podawać mu pierś, a dopiero potem butelkę, co ułatwi utrzymanie laktacji. Jeśli natomiast butelka wprowadzana jest, by stopniowo odstawiać dziecko od piersi, można dokonać zamiany, czyli najpierw podawać dziecku butelkę, a potem pierś. Zdarza się również, że mamy zastępują niektóre posiłki butelką – tu czasem pojawia się problem z utrzymaniem laktacji i konieczne może być skorzystanie z laktatora. Najlepiej wówczas przeplatać podawanie piersi i butelki.

    Karmienie mieszane – jakie mleko wybrać?

    Gdy młoda mama planuje wprowadzić karmienie mieszane, rodzaj mleka powinna skonsultować z pediatrą. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów dedykowanych do karmienia dzieci. Lekarz będzie w stanie najlepiej doradzić, jaki produkt sprawdzi się u danego maluszka. Może być to kluczowe, by u dziecka nie rozwinęła się alergia lub nie pojawiały się problemy z kolką czy zaparciami, które czasem może wywoływać karmienie mieszane. Jakie mleko najlepiej zastosować? Przede wszystkim dostosowane do wieku malucha, jego potrzeb i preferencji. 

    Inne mieszanki podaje się najmłodszym dzieciom, a inne dzieciom w wieku roczku, co jest oczywiście naturalne, biorąc pod uwagę ich zmieniające się potrzeby żywieniowe. Nie bez znaczenia są również preferencje malucha. Zdarza się, że smak mieszanki jednej firmy mu nie odpowiada, a mieszanka innego typu sprawdza się doskonale. Przy wprowadzaniu mieszanki modyfikowanej należy obserwować ponadto, czy u dziecka nie pojawiają się biegunki, zaparcia, bóle brzuszka lub wysypka. Niepokojący powinien być również płacz dziecka po jedzeniu butelką, a także odparzenia pośladków po kupce. Może to świadczyć o tym, że konieczna będzie zmiana mieszanki na inną. 

    Karmienie mieszane – ile mleka modyfikowanego podawać?

    Noworodka karmi się na żądanie, czyli w momencie, gdy tego potrzebuje i domaga się tego płaczem. Zazwyczaj karmienie odbywa się z odstępami około 3-godzinnymi. Ciężko jednak określić, ile pokarmu dziecko zjada z piersi przy każdym posiłku i jak bardzo posiłek ten był treściwy, co może utrudniać karmienie mieszane, gdyż rodzice nie wiedzą, ile mogą podać dziecku mleka modyfikowanego. Niestety ciężko o szczegółowe wytyczne, gdy w grę wchodzi karmienie mieszane. Ile mleka modyfikowanego można podać dziecku? Najlepiej przestrzegać ilości podanych na opakowaniu mieszanki lub indywidualnych zaleceń lekarza. 

    Jaka butelka dla noworodka przy karmieniu piersią?

    Wprowadzając do karmienia dziecka mleko, które nie będzie podawane bezpośrednio z piersi, wielu rodziców zastanawia się, na jaką butelkę najlepiej się zdecydować. Należy przypomnieć, że karmienie mieszane może sprawić, że dziecko zacznie preferować butelkę, gdyż łatwiej będzie mu ssać smoczek. 

    Zastanawiając się zatem nad tym, jaka butelka dla noworodka przy karmieniu piersią sprawdzi się najlepiej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj smoczka. Powinien on jak najbardziej przypominać kobiecy sutek, co oznacza, że jego podstawa powinna być szeroka, a końcówka węższa. Dziurka smoczka nie powinna być zbyt duża, gdyż brak trudu przy ssaniu to większe prawdopodobieństwo rezygnacji z piersi. Dobrym rozwiązaniem są między innymi smoczki dynamiczne, które zachowują się przy ssaniu podobnie do kobiecej piersi. Sprawia to, że ruchy związane ze ssaniem smoczka są zbliżone do ruchów ssania piersi, a to nie rozleniwia tak bardzo dziecka, a przy tym również zapobiega wadom zgryzu. Oczywiście smoczek butelki powinien być dobrany również do wieku dziecka i rodzaju podawanego maluchowi pokarmu, a dodatkowo powinien mieć odpowietrzenie, by jak najbardziej zredukować ryzyko kolek. 

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.