Mity na temat brodawczaka ludzkiego na skórze. Jak z nim walczyć?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Brodawczak ludzki na skórze, czyli wirus HPV, przyczynia się między innymi do powstawania nieestetycznych zmian skórnych – tzw. brodawek lub kurzajek. Jest to nie tylko kwestia estetyki, gdyż brodawczak ludzki może być groźny dla zdrowia człowieka. Choć HPV większości z nas kojarzy się głównie z chorobą przenoszoną drogą płciową, brodawczakiem ludzkim można zakazić się praktycznie wszędzie, nawet o tym nie wiedząc. Wystarczy jedynie mikrouraz skóry i kontakt z wirusem, a może dojść do zakażenia. Teoretycznie już samo podanie komuś ręki lub skorzystanie z przedmiotów przez kogoś dotykanych, może skutkować zakażeniem. Co należy wiedzieć o brodawczaku ludzkim, jego następstwach, transmisji i leczeniu?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wirus HPV i brodawczak to zupełnie różne sprawy? To mit!

Wiele osób uważa, że brodawczak ludzki na skórze to zupełnie inne schorzenie niż to, które wywołuje wirus HPV. Brodawczak jest jednak praktycznie tym samym co HPV (są to inne nazwy tego samego wirusa). Wirus ten wywołuje między innymi zmiany skórne, które najczęściej nazywa się brodawkami lub kurzajkami. Jeśli zastanawiasz się, co to jest brodawczak i jak wygląda, musisz wiedzieć, że jest to wirus, którego istnieje wiele różnych odmian, w tym część postaci nieszkodliwych, część wywołujących brodawki lub kłykciny kończyste i część onkogennych. Najczęstsze zmiany nowotworowe związane z zakażeniem onkogennym typem wirusa HPV to rak szyjki macicy, a także nowotwór pochwy, prącia, odbytu. HPV może ponadto przyczyniać się również do innych nowotworów, w tym nowotworu jamy ustnej, przełyku i gardła. W przypadku konieczności leczenia lub podnoszenia odporności organizmu, przydatna może być recepta przez Internet. Sprawdzi się, gdy opakowanie leku dobiega końca, a pacjent nie może w porę umówić się na wizytę lekarską.

Czytaj także:

Co to jest brodawczak i jak wygląda?

Brodawczak ludzki na skórze to wirus, który wywołuje między innymi brodawki wirusowe, nazywane potocznie również kurzajkami. Jest to schorzenie, które pojawia się niemalże w każdym wieku, w tym zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (i to właśnie transmisja u dzieci jest najłatwiejsza). O zakażenie bardzo łatwo, ponadto wirus może rozsiewać się i przyczyniać się do powstawania nowych zmian skórnych u danego pacjenta. Zmiany wyglądają jak niewielkich rozmiarów narośla skórne. Zwykle są twarde i mają nierówną powierzchnię. Ich wygląd może różnić się nieco, zależnie od lokalizacji. Zmiany skórne zazwyczaj nie są bolesne, choć w przypadku brodawek na stopach, może okazać się, że zmiany powodują pewien dyskomfort. Brodawczak w okolicach płciowych może ponadto przyczyniać się do powstawania kłykcin kończystych. Trzeba również wiedzieć, że o zarażeniu brodawczakiem można nie wiedzieć, gdyż wirus może również być bezobjawowy – wówczas chory może przekazywać go innym nieświadomie.

Jak wykryć wirusa HPV?

Najłatwiej oczywiście zdiagnozować zakażenie HPV, gdy pojawią się jego objawy, w tym np. kurzajki na skórze. Po ich zauważeniu najlepiej niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. Trzeba mieć świadomość, że możliwe jest nie tylko rozprzestrzenianie wirusa na innych, ale również rozsiewanie zmian skórnych na inne części własnego ciała. Brodawczak ludzki na skórze nie zawsze daje jednak charakterystyczne do diagnozy zmiany, o czym wspomniano wyżej. Zastanawiasz się, czy w Twoim organizmie obecny jest wirus HPV? Jak wykryć można jego obecność i co wówczas należy zrobić? HPV można oznaczyć za pomocą testu HPV, który dostępny jest w aptece, ponadto badanie to jest przeprowadzane również u kobiet w czasie cytologii, którą powinno się wykonywać regularnie. Leczenie brodawczaka skóry zaproponuje lekarz, zależnie od rodzaju zmian i intensywności ich nasilenia. 

Czy wirus HPV brodawczaka ludzkiego przenosi się tylko drogą płciową?

Brodawczak ludzki na skórze nie musi dotyczyć wyłącznie stref intymnych. Wirus HPV brodawczaka ludzkiego może oczywiście przenosić się drogą płciową, jednakże nie jest to jedyna opcja. Brodawki wirusowe mogą być zlokalizowane nie tylko na narządach płciowych, ale również na innych częściach ciała pacjenta. Zmiany mogą lokalizować się również między innymi na twarzy, dłoniach i stopach pacjenta. Do zarażenia się może dojść poprzez kontakt bezpośredni z chorym, a także poprzez dotykanie przedmiotów i powierzchni, z którymi chory miał styczność (wspólny ręcznik, chodzenie bez obuwia ochronnego na basenie). Gdy skóra jest uszkodzona, wirus dostaje się do organizmu i dochodzi od jego gwałtownego wzrostu. Nie oznacza to jednak, że momentalnie w tym miejscu pojawi się widoczna brodawka, gdyż zazwyczaj zajmuje to kilka tygodni bądź nawet kilka miesięcy. Wspomnieć należy również, że do zakażenia HPV może dojść również w czasie porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny matki zakażonej. 

Leczenie brodawczaka skóry – fakty i mity

Gdy zdiagnozowany zostanie brodawczak ludzki na skórze, leczenie powinno się rozpocząć jak najszybciej, ponieważ łatwo o rozprzestrzenianie wirusa na dalsze rejony ciała, a także o przenoszenie go na inne osoby. Młode zmiany brodawkowe mogą co prawda ustąpić samodzielnie, jednak mogą również się rozsiać, a wówczas walka z nimi będzie znacznie trudniejsza. Brodawek nie wolno samodzielnie uszkadzać, rozdrapywać czy wydrapywać, gdyż tkwią one bardzo głęboko, a każdorazowe naruszenie ich struktury sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. W sprzedaży ogólnodostępnej znaleźć można preparaty do niszczenia brodawek, jednak nie są one dedykowane do każdej części ciała. Mogą sprawdzić się np. w przypadku stóp, ale nie poleca się ich samodzielnej aplikacji na skórę twarzy, gdyż mogą pozostawiać nieatrakcyjne blizny. Inne metody na pozbywanie się brodawek to np. zabiegi chirurgiczne, które usuwają zmiany choroby, a także zabiegi ciekłym azotem, zabiegi laserowe bądź elektrokoagulacja. W przypadku zdiagnozowanego raka (będącego wynikiem zakażenia HPV) lekarz może zalecić, by leczyć pacjenta chemioterapią lub innymi metodami, ponadto konieczne może okazać się również usunięcie zmian nowotworowych. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.