Brodawczak w gardle – co go powoduje? Czy jest groźny?

Napisano 22.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

HPV jamy ustnej jest podtypem wirusa brodawczaka ludzkiego. Przenosi się głównie poprzez seks oralny lub kontakt usta-usta. Osoby z brodawczakiem w gardle często nie mają objawów. Z tego powodu mogą rozprzestrzeniać wirusa, nie zdając sobie z tego sprawy. HPV jamy ustnej może potencjalnie przekształcić się w raka jamy ustnej i gardła, chociaż zdarza się to rzadko. Niemniej w razie zarażenia się brodawczakiem gardła warto rozpocząć leczenie i zdecydować się na usunięcie zmiany.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest brodawczak w gardle?

Wirus brodawczaka w gardle jest częstym schorzeniem, które szczególnie dotyka aktywnie seksualnie osoby. Wyróżnia się ponad 100 rodzajów wirusa z rodziny papillomawirusów. Niektóre są niegroźne dla zdrowia, ale inne mogą wywoływać poważniejsze problemy zdrowotne. Z tego powodu warto regularnie uczęszczać na badania i monitorować swój stan zdrowia. 

Czytaj także:

W przypadku podejrzenia wystąpienia infekcji intymnej czy rozwoju choroby przenoszonej drogą płciową, a także zaobserwowania objawów schorzenia należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz wykona odpowiednie badania i zaproponuje leczenie, które pozwoli zmniejszyć odczuwane symptomy i wyeliminować problem. Może zalecić farmakoterapię, a dzięki nowoczesnemu świadczeniu medycznemu, jakim jest recepta przez internet, dany lek wykupimy w każdej aptece w Polsce.

Jak wygląda brodawczak gardła?

Brodawczak gardła jest łagodną zmianą błony śluzowej. Występuje jako następstwo rozrostu nabłonka. Zwykle wykwity rozwijają się powoli. Są niewielkich rozmiarów i zazwyczaj nie przekraczają 1 cm średnicy. Mają jasnoróżową bądź szarobiałą barwę, a ich kolor jest uzależniony od zrogowacenia nabłonka. Często przypominają niewielkie, wypukłe guzki czy kalafiorowate wyrośle. Mogą pojawiać na całej powierzchni śluzówki jamy ustnej — najczęściej pojawiają się na języku, podniebieniu, wargach, gardle czy migdale, dając podobne objawy. Zmiany często przypominają pojedynczy guzek, choć mogą występować w formie mnogiej.

Brodawczak w gardle – przyczyny 

HPV w jamie ustnej występuje, gdy wirus dostaje się do organizmu, zwykle przez skaleczenie lub inny mikrouraz w jamie ustnej. Najczęściej dochodzi do niego podczas seksu oralnego i szacuje się, że nawet połowa aktywnych seksualnie osób choć raz w swoim życiu przejdzie zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Zarażenie się HPV może być również wynikiem stosowania tych samych przyborów do higieny co osoba zakażona. W przypadku noworodków do zakażenia może dojść w trakcie porodu.

Czynnikami ryzyka zarażenia się brodawczakiem w gardle jest brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas seksu oralnego, duża ilość czy częsta zmiana partnerów seksualnych, współżycie z zarażoną osobą, a także palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu czy posiadanie osłabionego układu odpornościowego.

Brodawczak w gardle – objawy

Wirus HPV w gardle często nie daje żadnych objawów. Oznacza to, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają infekcję i są mniej skłonni do podjęcia kroków niezbędnych do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby. Wśród symptomów brodawczaka w jamie ustnej wymienia się:

 • dolegliwości bólowe, 
 • zmianę tonu głosu,
 • chrypkę,
 • kaszel,
 • kłopoty z połykaniem,
 • dławienie się pokarmem,
 • uczucie posiadania ciała obcego w gardle,
 • obecność grudek w jamie ustnej.

Czy brodawczak w gardle może być niebezpieczny?

Ten typ HPV może przekształcić się w raka jamy ustnej i gardła, w szczególności gdy choroba przedłuża się — to może doprowadzić do zezłośliwienia zmian. Na szczęście jest to rzadkie i po wdrożeniu odpowiedniego leczenia można pozbyć się nieprzyjemnego problemu. Niemniej jeśli rozwinie się nowotwór jamy ustnej i gardła, komórki rakowe tworzą się w środku gardła, w tym na języku, migdałkach i ścianach gardła. Wówczas wczesne objawy raka obejmują:

 • problemy z przełykaniem,
 • ciągłe bóle uszu,
 • odkrztuszanie krwi,
 • niewyjaśnioną utratę masy ciała,
 • powiększone węzły chłonne,
 • bóle gardła,
 • zmianę tonu głosu,
 • chrypkę,
 • zmiany w jamie ustnej (w tym narośla i grudki),
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • bladość,
 • przewlekłe poczucie zmęczenia,
 • ospałość.

Jeśli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z tych objawów, trzeba natychmiast umówić się na wizytę u lekarza i rozpocząć leczenie.

Brodawczak w gardle – leczenie

Nie ma testu, który może wykryć pierwsze oznaki HPV w gardle. Zmiany w jamie ustnej można jednak wykryć podczas rutynowych badań przesiewowych. Lekarz zbierze pogłębiony wywiad od pacjenta, zadając pytania przykładowo o historię medyczną czy prowadzony styl życia przez jednostkę. Specjalista może również wykonać biopsję podejrzanych zmian. Test pozwoli sprawdzić, czy zmiana jest rakowa.

W rzeczywistości większość infekcji HPV w jamie ustnej ustępuje samoistnie bez leczenia w ciągu około dwóch lat. Ale u niektórych osób wirus pozostaje w systemie przez dziesięciolecia, wówczas może rozwinąć się w raka jamy ustnej i gardła.

Lekarz może zdecydować, że konieczne jest usunięcie brodawczaka w gardle podczas tradycyjnego zabiegu chirurgicznego (przy użyciu skalpela), procedury wykorzystującej laser czy krioterapii (zamrożenia zmiany).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.