Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
HPV jamy ustnej jest podtypem wirusa brodawczaka ludzkiego. Przenosi się głównie poprzez seks oralny lub kontakt usta-usta. Osoby z brodawczakiem w gardle często nie mają objawów. Z tego powodu mogą rozprzestrzeniać wirusa, nie zdając sobie z tego sprawy. HPV jamy ustnej może potencjalnie przekształcić się w raka jamy ustnej i gardła, chociaż zdarza się to rzadko. Niemniej w razie zarażenia się brodawczakiem gardła warto rozpocząć leczenie i zdecydować się na usunięcie zmiany.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest brodawczak w gardle?
Wirus brodawczaka w gardle jest częstym schorzeniem, które szczególnie dotyka aktywnie seksualnie osoby. Wyróżnia się ponad 100 rodzajów wirusa z rodziny papillomawirusów. Niektóre są niegroźne dla zdrowia, ale inne mogą wywoływać poważniejsze problemy zdrowotne. Z tego powodu warto regularnie uczęszczać na badania i monitorować swój stan zdrowia.
W przypadku podejrzenia wystąpienia infekcji intymnej czy rozwoju choroby przenoszonej drogą płciową, a także zaobserwowania objawów schorzenia należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz wykona odpowiednie badania i zaproponuje leczenie, które pozwoli zmniejszyć odczuwane symptomy i wyeliminować problem. Może zalecić farmakoterapię, a dzięki nowoczesnemu świadczeniu medycznemu, jakim jest recepta przez internet, dany lek wykupimy w każdej aptece w Polsce.
Jak wygląda brodawczak gardła?
Brodawczak gardła jest łagodną zmianą błony śluzowej. Występuje jako następstwo rozrostu nabłonka. Zwykle wykwity rozwijają się powoli. Są niewielkich rozmiarów i zazwyczaj nie przekraczają 1 cm średnicy. Mają jasnoróżową bądź szarobiałą barwę, a ich kolor jest uzależniony od zrogowacenia nabłonka. Często przypominają niewielkie, wypukłe guzki czy kalafiorowate wyrośle. Mogą pojawiać na całej powierzchni śluzówki jamy ustnej — najczęściej pojawiają się na języku, podniebieniu, wargach, gardle czy migdale, dając podobne objawy. Zmiany często przypominają pojedynczy guzek, choć mogą występować w formie mnogiej.
Brodawczak w gardle – przyczyny
HPV w jamie ustnej występuje, gdy wirus dostaje się do organizmu, zwykle przez skaleczenie lub inny mikrouraz w jamie ustnej. Najczęściej dochodzi do niego podczas seksu oralnego i szacuje się, że nawet połowa aktywnych seksualnie osób choć raz w swoim życiu przejdzie zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Zarażenie się HPV może być również wynikiem stosowania tych samych przyborów do higieny co osoba zakażona. W przypadku noworodków do zakażenia może dojść w trakcie porodu.
Czynnikami ryzyka zarażenia się brodawczakiem w gardle jest brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas seksu oralnego, duża ilość czy częsta zmiana partnerów seksualnych, współżycie z zarażoną osobą, a także palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu czy posiadanie osłabionego układu odpornościowego.
Brodawczak w gardle – objawy
Wirus HPV w gardle często nie daje żadnych objawów. Oznacza to, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają infekcję i są mniej skłonni do podjęcia kroków niezbędnych do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby. Wśród symptomów brodawczaka w jamie ustnej wymienia się:
- dolegliwości bólowe,
- zmianę tonu głosu,
- chrypkę,
- kaszel,
- kłopoty z połykaniem,
- dławienie się pokarmem,
- uczucie posiadania ciała obcego w gardle,
- obecność grudek w jamie ustnej.
Czy brodawczak w gardle może być niebezpieczny?
Ten typ HPV może przekształcić się w raka jamy ustnej i gardła, w szczególności gdy choroba przedłuża się — to może doprowadzić do zezłośliwienia zmian. Na szczęście jest to rzadkie i po wdrożeniu odpowiedniego leczenia można pozbyć się nieprzyjemnego problemu. Niemniej jeśli rozwinie się nowotwór jamy ustnej i gardła, komórki rakowe tworzą się w środku gardła, w tym na języku, migdałkach i ścianach gardła. Wówczas wczesne objawy raka obejmują:
- problemy z przełykaniem,
- ciągłe bóle uszu,
- odkrztuszanie krwi,
- niewyjaśnioną utratę masy ciała,
- powiększone węzły chłonne,
- bóle gardła,
- zmianę tonu głosu,
- chrypkę,
- zmiany w jamie ustnej (w tym narośla i grudki),
- nieprzyjemny zapach z ust,
- bladość,
- przewlekłe poczucie zmęczenia,
- ospałość.
Jeśli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z tych objawów, trzeba natychmiast umówić się na wizytę u lekarza i rozpocząć leczenie.
Brodawczak w gardle – leczenie
Nie ma testu, który może wykryć pierwsze oznaki HPV w gardle. Zmiany w jamie ustnej można jednak wykryć podczas rutynowych badań przesiewowych. Lekarz zbierze pogłębiony wywiad od pacjenta, zadając pytania przykładowo o historię medyczną czy prowadzony styl życia przez jednostkę. Specjalista może również wykonać biopsję podejrzanych zmian. Test pozwoli sprawdzić, czy zmiana jest rakowa.
W rzeczywistości większość infekcji HPV w jamie ustnej ustępuje samoistnie bez leczenia w ciągu około dwóch lat. Ale u niektórych osób wirus pozostaje w systemie przez dziesięciolecia, wówczas może rozwinąć się w raka jamy ustnej i gardła.
Lekarz może zdecydować, że konieczne jest usunięcie brodawczaka w gardle podczas tradycyjnego zabiegu chirurgicznego (przy użyciu skalpela), procedury wykorzystującej laser czy krioterapii (zamrożenia zmiany).
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?