Brodawczaki na szyi. Jak powstają i czym je usunąć?

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Brodawczaki na szyi należą do zmian skórnych, które są szczególnie uciążliwe dla pacjenta. Ich charakter zazwyczaj co prawda nie jest szkodliwy dla zdrowia, jednak wymagają obserwacji, a przy tym są bardzo nieestetyczne i łatwo o ich podrażnienie. Nie dziwi zatem fakt, że gdy u pacjenta pojawi się brodawka lub szczególnie gdy pojawiają się brodawki w większej ilości, szuka on skutecznych sposobów na pozbycie się problemu. Podpowiadamy, kiedy pacjenta powinien obejrzeć dermatolog i na czym polega sposób leczenia brodawek. Czy istnieją preparaty do usunięcia tych nieestetycznych zmian? A może konieczny jest zabieg chirurgiczny?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Brodawki na szyi – przyczyny powstawania

Pojawianie się brodawek na skórze ciała wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Warto wiedzieć, że istnieje ponad 100 typów tego wirusa, co sprawia, że brodawki mogą mieć nieco inny wygląd. Brodawczaki skóry, czy też kurzajki, są bardzo zaraźliwe i łatwo roznoszą się nie tylko po ciele pacjenta, ale również z jednej osoby na drugą. Najłatwiej zakazić się wirusem HPV przez dotyk, jednak możliwe jest to również przez współdzielenie przedmiotów do higieny (np. ręczników) czy ubrań. Nie jest wykluczone również zarażenie się HPV na basenie, na siłowni itp., gdyż w sprzyjających warunkach wirus jest w stanie przetrwać bardzo długo na powierzchniach. 

Czytaj także:

Brodawki mogą pojawiać się w wielu rejonach skóry, w tym między innymi na dłoniach i stopach, ale szczególnym problemem są kurzajki na twarzy oraz brodawczaki na szyi. W większości przypadków nie są one groźne, jednak stanowią problem estetyczny, z którym wielu pacjentów postanawia walczyć. Pilnej konsultacji z dermatologiem wymaga pojawienie się dużej ilości brodawek w krótkim czasie lub gwałtownie powiększające się zmiany skórne, które mogą być objawem choroby nowotworowej. 

Walka z brodawkami domowymi sposobami nie jest zalecana. W niektórych przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się jednak dobrane przez lekarza leki na kurzajki. Wiele z nich można kupić jedynie na receptę, jednak nie jest to problemem, ponieważ możliwa jest e-recepta na takie preparaty. To duże ułatwienie, gdy kolejki do specjalistów wymagają czekania miesiącami, na co pacjent nie chce lub nie może sobie pozwolić. 

Jak powstają brodawczaki skóry?

Jak wspomniano wcześniej, przyczyna brodawek na szyi to zakażenie wirusem HPV, o co wcale nie jest trudno. Trzeba wiedzieć, że brodawczaki na szyi mogą wyglądać różnie. Czasem są to nitkowate zmiany, czasem występują brodawki płaskie i przylegające do skóry. W niektórych przypadkach są miękkie, w innych bardziej twarde, mogą być pokryte włoskami, ponadto nie są wykluczone również brodawki łojotokowe, które są dobrze odgraniczone i wyraźnie uniesione ponad poziom skóry. Warto wiedzieć, że brodawek nie można samodzielnie rozdrapywać, ponieważ może to przyczynić się do przenoszenia się wirusa i pojawiania się zmian w innych lokalizacjach skóry.

Brodawczaki na szyi – leczenie

Nie można wykluczyć, że brodawczaki na szyi samoistnie znikną w przeciągu kilku tygodni, choć jednak wcale nie musi do tego dojść. Ze względu na to, że szyja jest miejscem nie tylko doskonale widocznym (brodawki wpływają na odbiór estetyczny osoby), a ponadto łatwo w tym miejscu o podrażnienia (np. odzieżą lub biżuterią), wielu pacjentów zastanawia się, jak pozbyć się problemu. 

Gdy w grę wchodzą brodawczaki na szyi, leczenie dobiera się do stopnia zaawansowania dolegliwości. Często stosuje się maści, kremy i specjalne płyny na brodawki. Nie zaleca się w tu raczej działania na własną rękę, gdyż okolica szyi jest bardzo wrażliwa, ponadto niektóre domowe metody mogą przyczyniać się do pojawiania się nieestetycznych blizn, które w tak widocznym miejscu nie są zbyt pożądane. Leczenie brodawek na szyi to między innymi stosowanie kwasu retinowego, czyli pochodnej witaminy A. Jest on między innymi składnikiem wielu maści na brodawki. Postawić można również na środki na bazie kwasu salicylowego lub 5-fluorourycylu, ponadto w niektórych przypadkach lekarz zalecić może również środki na bazie rezorcyny i siarki. 

Jak usunąć brodawczaki na szyi?

Nieestetyczne brodawczaki na szyi to zmiany, które niejednokrotnie spędzają pacjentom sen z powiek. Wiele osób zastanawia się, jak usunąć brodawczaki na szyi szybko i skutecznie, by pozbyć się problemu. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe są nie tylko leki na brodawki na szyi, ale również metody takie jak krioterapia i laseroterapia. Lekarz może również zasugerować zabieg, czyli chirurgiczne wycięcie dokuczliwej zmiany skórnej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.