Leki na ADHD – czy są skuteczne? Bezpieczeństwo i uzależnienie

Napisano 18.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wskazania przy zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi obejmują między innymi skuteczne leki na ADHD (z ang. Attention deficit hyperactivity disorder). W przypadku ADHD pacjent powinien poddać się leczeniu wielokierunkowemu, które indywidualnie ustali psychiatra. Stawia się nie tylko na farmakoterapię, ale również psychoedukację i inne metody, które łagodzą towarzyszące chorobie zaburzenia. Pacjenci obawiają się jednak często stosowania przepisanych medykamentów. Posądza się bowiem ich stosowanie między innymi o potencjał uzależniający. Czy tak jest faktycznie? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki na ADHD – badania psychologiczne i neurofizjologiczne

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to dolegliwość, która w istotny sposób odbić może się na codziennym funkcjonowaniu pacjentów w wieku dziecięcym i dorosłym. Objawy ADHD, jakie odczuwa chory, to między innymi trudności z koncentracją, ponadto może dojść do nadmiernej impulsywności oraz nadruchliwości, co bywa kłopotliwe w szkole czy pracy. Zapisywane przez lekarzy leki na ADHD pozwalają zredukować dolegliwości związane z chorobą, do których zaliczana jest m.in. wspomniana już nadpobudliwość oraz impulsywność, a także zmniejszyć ich wpływ na życie codzienne. Oczywiście w przypadku ADHD leczenie powinno być dobrane do wieku pacjenta oraz stopnia nasilenia objawów towarzyszących chorobie. Lekarz może zatem zalecić nieco inne leki na ADHD dla dzieci, a inne dla osób dorosłych. Bez względu jednak na to, jakie leki na ADHD pacjent przyjmuje, skupić należy się również na terapii niefarmakologicznej, w tym nauce relaksacji i panowania nad emocjami i stresem, terapii indywidualnej i poznawczo-behawioralnej itp.

Czytaj także:

Przyjmowanie leków na ADHD

Jeśli chodzi o leki na koncentrację dla dzieci z ADHD, powinny one zostać dobrane przez lekarza prowadzącego. Samodzielne podawanie leków na koncentrację zarówno najmłodszym pacjentom, jak i młodzieży może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Wciąż prowadzone są ponadto różnorodne badania nad ADHD, wpływem poszczególnych terapii na zdrowie pacjenta i jego codzienne funkcjonowanie. Prowadzone są szeroko zarówno badania psychologiczne, jak i neurofizjologiczne, oceniające między innymi wpływ stosowanych leków na pacjentów oraz zależność między stosowaną farmakoterapią a ewentualnym uzależnieniem od składników psychoaktywnych. Szerzej ten temat zostanie omówiony w dalszej części artykułu.

Niektórzy poszukują w sieci informacji o tym, jakie leki na ADHD bez recepty można przyjmować na własną rękę, jednak należy pamiętać, że farmakoterapia w tym przypadku zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem lub farmaceutą. Leczenie farmakologiczne powinno ponadto stanowić element terapii złożonej z wielu składowych, które dobrane zostaną indywidualnie z troską o maksymalną skuteczność leczenia. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków należy zatem skonsultować się z lekarzem. Warto dodatkowo pamiętać, że funkcjonuje między innymi e-recepta online, dzięki której pacjent nie musi za każdym razem udawać się na wizytę stacjonarną do lekarza oraz badanie, by mieć dostęp do potrzebnych leków wydawanych wyłącznie z przepisu specjalisty.

Co jest w składzie leków na ADHD?

Leki na ADHD to między innymi środki o działaniu stymulującym, w tym metylofenidat, który najczęściej przepisywany jest w przypadku chorych na ADHD. Leki oparte na tej substancji uznawane są nie tylko za bezpieczne, ale również charakteryzujące się wysoką skutecznością działania. Mowa między innymi o redukcji dokuczliwych objawów choroby. Lek na ADHD poprawia funkcjonowanie pacjenta, korzystnie wpływając na jego samopoczucie, redukując zmiany nastroju czy wybuchy złości, które nie są obce dla osób z ADHD. Jak leczyć pacjenta oczywiście zdecyduje lekarz, ustalając dawkę do wieku chorego, jego stanu zdrowia i objawów. Warto jednak zaznaczyć, że leki stosowane przy ADHD charakteryzują się również niewielką ilością skutków ubocznych, które zwykle nie są bardzo nasilone i przemijają z czasem. Czasem stawia się również na leki na bazie atomoksetyny, bupropionu czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Każdorazowo to jednak lekarz decyduje o wdrażanej w przypadku danego pacjenta farmakoterapii i potrzebnych dawkach leków.

Czy leki na ADHD są uzależniające?

Wśród pacjentów pojawiają się liczne obawy dotyczące tego, czy leki na ADHD mogą uzależniać. Jest to szczególnie istotne, gdyż już sam fakt zmagania się z ADHD zwiększa ryzyko uzależnienia od substancji o działaniu psychoaktywnym. Stosowane przy ADHD leki psychostymulujące podejrzewane bywają z tego powodu o zwiększenie ryzyka uzależnienia, choć wyniki niezależnych badań sugerują, że dobrane odpowiednio leczenie wręcz redukuje ryzyko uzależnienia od narkotyków czy alkoholu. W badaniach psychologicznych potwierdzone zostało na przykład, że czynniki osobowościowe mają duży wpływ na uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w przeciwieństwie do stosowanego leczenia. Również w badaniach neurofizjologicznych wykazane zostały różnice w stymulacji przez amfetaminę i leki stosowane przy ADHD.

Bezpieczeństwo przyjmowania leków na ADHD

Należy pamiętać, że wszystkie leki, w tym także leki na ADHD, powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, który ustala i kontroluje terapię. Jeśli zatem w związku z nasilonymi objawami lekarz przepisze pacjentowi tabletki na ADHD, nie powinno się obawiać terapii, gdyż korzyści w tym przypadku przewyższają ryzyko. Wiele osób wyszukuje w Internecie frazę „leki na ADHD, nazwy” w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat poszukiwanych medykamentów. Informacje dotyczące składu danego leku (m.in. substancję wchodzącą w jego skład) oraz zastosowania znaleźć można na ulotce, podobnie jak możliwe skutki uboczne, które dany preparat może wykazywać (działaniem niepożądanym może być np. bezsenność, ponadto niektóre leki na ADHD mogą powodować nadciśnienie). Informację o tym, kiedy i jak lek powinien być stosowany, powinien podać pacjentowi jednak lekarz prowadzący. Należy przestrzegać zaleceń, wówczas nie trzeba będzie martwić się o bezpieczeństwo terapii.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.