ADHD u dorosłych – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wbrew powszechnej opinii ADHD, inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, spotykane jest nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. ADHD u dorosłych, podobnie jak u dzieci i młodzieży, jest stanem, który wiązać się może z wieloma poważnymi problemami. Należą do nich między innymi pogłębiające się problemy społeczne, w tym problemy w relacjach z najbliższymi, brak zrozumienia przez otoczenie i wiele innych nieprzyjemnych dla pacjenta konsekwencji. Badania dowodzą, że pierwsze symptomy niemal zawsze diagnozuje się już w dzieciństwie, a na schorzenie może cierpieć od 2 do nawet 5% dorosłych. ADHD w każdym przypadku wymaga diagnozy lekarza. Jakie objawy wskazują na chorobę? Jak zdiagnozować ADHD u dorosłego oraz jak leczyć ADHD? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

ADHD u dorosłych – jak się objawia?

Wiemy już ze wstępu, co to jest ADHD u dorosłych. Warto jednak również wiedzieć, że ADHD to nie tyle choroba, co zaburzenie. Dobrze także dokładnie poznać, jakie ADHD objawy u dorosłych może dawać. Problemy z koncentracją to jeden z głównych objawów, jakie towarzyszą ADHD u dorosłych. Objawy związane są również z nadpobudliwością, a także z łatwym rozpraszaniem uwagi. Do innych symptomów świadczących o ADHD zalicza się również niecierpliwość oraz bardzo częste wahania nastrojów. Do objawów zaliczyć można także trudność z jednoczesnym wykonywaniem dwóch lub większej liczby czynności, a także przerywanie wypowiedzi drugiej osoby. ADHD u osób dorosłych objawiać się może także nadmierną drażliwością, ponadto u pacjentów występować może zaniżona samoocena. Osoba taka może mieć także trudności z kończeniem powierzanych jej do wykonania zadań.

Czytaj także:

U osób dorosłych zaburzenie objawia się często brakiem zorganizowania, ponadto u osób z tym zaburzeniem występują trudności związane z tworzeniem relacji partnerskich. Osoba z ADHD podatna jest również na stres. Pojawia się także impulsywność, która może wynikać między innymi z braku zrozumienia ze strony bliskich oraz najbliższego otoczenia. Z zaburzeniem związana jest również bezsenność. Często towarzyszące osobom z ADHD objawy impulsywności, a także deficytu uwagi inaczej ujawniają się w dorosłości, a inaczej u dzieci. Nierzadko pacjent, którego zachowanie wskazuje na ADHD, może zmagać się również z depresją. Warto ponadto wspomnieć, że osoby ze zdiagnozowanym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej mogą znacznie częściej powodować wypadki komunikacyjne (dotyczy to zwłaszcza kobiet).

ADHD nie zawsze wymaga bezpośredniej wizyty u lekarza. Skorzystanie z recepty online to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w momencie, gdy pacjenci nie mogą udać się na stacjonarną wizytę do specjalisty, a potrzebne im są pilnie leki. Jeśli chory na ADHD, który ma również inne nieprzyjemne dolegliwości, wystarczy, że skontaktuje się z lekarzem zdalnie, a ten – po przeprowadzonym wywiadzie – wypisze receptę na odpowiednie leki.

Diagnoza ADHD u dorosłych

Jak wiemy, ADHD u dorosłych nie jest symptomem choroby. Jest jedynie zaburzeniem psychicznym, przy którym u większości pacjentów zaburzone zostaje normalne funkcjonowanie. Diagnoza ADHD u dorosłych nie jest łatwa i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności specjalistów. Bardzo często u dorosłych wraz z wiekiem występuje zmiana objawów zaburzenia, przez co diagnoza może być poważnie utrudniona. Rozpoznanie zaburzenia najczęściej wymaga kilku wizyt i obejmuje badanie psychiatryczne, a także analizę objawów oraz zaburzeń psychicznych, które występują w życiu codziennym pacjenta. Diagnozę postawić może psychiatra, który wyspecjalizowany jest w diagnozie i leczeniu zaburzenia, jakim jest ADHD. Jak wygląda jeszcze diagnostyka przy ADHD u dorosłych? Test przesiewowy oraz test osobowości to najczęściej stosowane testy psychometryczne u osób dorosłych, które przydatne są w poprawnym diagnozowaniu zaburzenia. Przeprowadzany jest również wywiad kliniczny z pacjentem. Dopiero po stwierdzeniu zaburzeń świadczących o ADHD lekarz podejmuje decyzję odnośnie dalszego leczenia.

ADHD u dorosłych – jak często występuje?

Jak wspomniano wcześniej, ADHD u dorosłych według szacunków występować może nawet u 2-5% osób. ADHD dorosłych w rodzinie związane jest przede wszystkim z czynnikami genetycznymi, a stan ten może utrzymywać się przez całe życie. Bardzo często dorośli z ADHD odbierani są jako osoby zbyt głośne, ponadto nierzadko najbliższe otoczenie odbiera je jako osoby zbyt energiczne oraz nieuprzejme. W wielu krajach zaleca się, by zespół nadpobudliwości psychoruchowej leczony był przez całe życie. Bardzo często dochodzi jednak do sytuacji, kiedy w wyniku braku odpowiedniego dostępu do specjalistów leczenie dorosłych pacjentów nie jest podejmowane. Dodać należy również, że nie zawsze lekarze są świadomi, że zaburzenia i związane z nimi zachowania dotyczyć mogą nie tylko dziecka, lecz także jego rodziców. Jeśli lekarz postawi już diagnozę, w niektórych przypadkach leczenie może zostać ograniczone wyłącznie do dopasowanych do objawów pacjenta terapii, jednak w przypadku nasilenia objawów często wdrażane jest również leczenie farmakologiczne.

Pomoc osobom dorosłym z ADHD

ADHD u dorosłych może w znacznym stopniu utrudniać ich codzienne życie, dlatego pacjenci powinni nauczyć się pewnych technik, które mogą pomóc im prawidłowo funkcjonować oraz sprawdzać się w codziennych obowiązkach. Jeśli chodzi o ADHD u dorosłych, leczenie jest tym przypadku niezwykle ważne. Nadpobudliwość u dorosłych poprzez odpowiednią farmakoterapię i psychoterapię, może zostać w znacznym stopniu ograniczona, co może wpłynąć korzystnie na dotychczasowe życie pacjenta, a także poprawić jego relacje z osobami z najbliższego otoczenia.

Nieleczone ADHD u dorosłych nie tylko wpływa niekorzystnie na codzienne życie chorego, ale również może przyczyniać się do wystąpienia poważnych zaburzeń. U pacjentów z nieleczonym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej znacznie częściej pojawiać się może depresja, ponadto u takich osób znacznie częściej stwierdza się również zaburzenia lękowe. Osoby te mogą mieć ponadto skłonność do uzależnień, na co szczególnie należy uważać. Brak leczenia może prowadzić także do poważnych zaburzeń snu oraz równowagi.

Leczenie i terapia ADHD u dorosłych – jak wygląda?

Hiperaktywność oraz impulsywność to tylko niektóre objawy ADHD u dorosłych. Jak leczyć to zaburzenie, by zachowanie pacjenta umożliwiało mu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i zmniejszone zostało jednocześnie ryzyko uzależnień od używek?

ADHD u dorosłych niewątpliwie wymaga leczenia, co wspomniane zostało już wcześniej. Podejmowane jest nie tylko leczenie ADHD u dorosłych, ale również leczenie u dziecka. Leczenie ADHD u dorosłych ma na celu przede wszystkim przywracanie pacjentom z tym zaburzeniem satysfakcji z życia. Sprawdzić się może między innymi odpowiednia terapia połączona z innymi sposobami leczenia. Często u pacjentów stosowana jest łącznie psychoterapia, psychoedukacja oraz farmakoterapia. Leczenie, będące połączeniem terapii, farmakoterapii oraz psychoedukacji, będzie skuteczne tylko w momencie, jeśli całość wykonana zostanie kompleksowo. Pacjentom zaleca się przede wszystkim terapię poznawczo-behawioralną, której zadaniem będzie pomoc w zrozumieniu przyczyn pojawiających się objawów, a także pomoc w lepszym radzeniu sobie z problemami, do których należeć może między innymi depresja. W momencie, kiedy zdiagnozowana zostanie nadpobudliwość psychoruchowa u dorosłych, jako terapię wspierającą stosuje się również terapię rodzinną.

Jeśli chodzi o ADHD, leczenie dorosłych możliwe jest również za pomocą odpowiednich leków. Pacjentów leczyć można lekami o działaniu stymulującym, jednak należy pamiętać, by przebywać pod stałą kontrolą psychiatry. Leki na ADHD u dorosłych to również preparaty niestymulujące, jednak ostateczne ukierunkowanie leczenia uzależnione jest od dominujących u pacjenta objawów zaburzenia. Niekiedy na początku leczenie może być na przykład nakierowane na łagodzenie depresji. Leczenie osób z ADHD w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko nadużywania oraz uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Czy ADHD objawia się inaczej u kobiet i mężczyzn?    

ADHD u dorosłych inaczej może objawiać się u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Inne może być więc zachowanie u kobiet, które najczęściej są bardziej ciche niż mężczyźni, ponadto obserwuje się u nich znacznie mniej symptomów związanych z nadmierną ruchliwością. Bardzo często nie potrafią one samodzielnie zmobilizować się do podejmowania określonych działań, przez co najczęściej oceniane są jako osoby leniwe. Kobiety jednak mogą być znacznie bardziej rozkojarzone, ponadto przez wiele osób z najbliższego otoczenia mogą być postrzegane jako śniące na jawie, a także jako marzycielki. Kobiety z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej bardzo szybko się wycofują, ponieważ są bardzo wrażliwe na krytykę ze strony otoczenia. Nierzadko towarzyszyć im mogą gwałtowne zmiany nastroju, ponadto są znacznie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uzależnienia w porównaniu do mężczyzn. Mogą również o wiele częściej powodować wypadki komunikacyjne. Wiele kobiet cierpiących na zespół nadpobudliwości ruchowej może również nie akceptować swojego wyglądu.

Zaburzenie psychoruchowe u dorosłych kobiet oraz inne objawy związane z ADHD najczęściej są trudniejsze w zdiagnozowaniu, ponieważ po prostu trudniej jest je zauważyć. Mężczyźni z kolei najczęściej są znacznie bardziej wybuchowi, ponadto mogą zapominać o ważnych datach i sprawach, a także gorzej słuchają. Są jednak kreatywni, a ich działania są przemyślane i najczęściej wykonywane są z niezwykłą dokładnością.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.