L4 po szczepieniu – kto może je wystawić i na jak długo?

Napisano 20.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak doskonale wiemy, ze szczepieniem mogą wiązać się niepożądane odczyny poszczepienne, do których zalicza się m.in. gorączkę, zaczerwienienia oraz widoczny obrzęk w miejscu szczepienia. Szczepieniom towarzyszyć mogą ponadto bóle głowy, mięśni oraz inne mniej lub bardziej poważne dolegliwości, nierzadko utrudniające pracę. Taki stan może doprowadzić do uzyskania zwolnienia i tym samym nieobecności pracowników w miejscu wykonywanej pracy. Czy możliwe jest uzyskanie L4 po szczepieniu i kto wystawia zwolnienie po szczepieniu? Zapraszamy do artykułu! 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

L4 po szczepieniu – komu przysługuje?

O szczepieniach ostatnio zrobiło się szczególnie głośno w związku z wprowadzonymi szczepieniami na COVID-19. Ich wprowadzenie ma na celu przede wszystkim zmniejszenie liczby zakażeń i hospitalizacji związanych z ciężkimi przypadkami. Zazwyczaj takie szczepienia prowadzone są w dni robocze, więc wiele osób zadaje sobie słusznie pytanie „czy dostanę L4 po szczepieniu”. 

Czytaj także:

Jeśli chodzi o temat L4 po szczepieniu, należy wiedzieć, że faktycznie w przypadku szczepień obowiązkowych ochronnych, przysługuje pacjentom prawo do dnia wolnego. Mowa nie tylko o własnych szczepieniach obowiązkowych, ale także o szczepieniach dziecka, które poddać musi się szczepieniu w obecności opiekuna. Szczepienia na COVID-19 nie są jednak w Polsce obowiązkowe, tylko dobrowolne. Oczywiście pracodawca podejść może do szczepienia pracownika jak do wymogu dbałości o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, bo w ten sposób minimalizowane jest ryzyko zakażenia wirusem. Zasady odpłatności i rozliczania dnia szczepienia ustalane są zatem w firmach indywidualnie. To od pracodawcy zależeć będzie więc, jak wyglądać będą wynagrodzenia za nieobecność w pracy. Oczywiście bez względu na ustalenia w firmie na czas swojego szczepienia można wykorzystać jeden dzień z urlopu wypoczynkowego lub wziąć urlop na żądanie, za które otrzymuje się wynagrodzenie. 

Pozostaje jeszcze jednak kwestia tego, co zrobić, gdy pacjent odczuwać będzie skutki uboczne szczepienia, które będą na tyle dokuczliwe, by ograniczać jego zdolność do pracy. Jak uzyskać L4 po szczepieniu i kiedy ono faktycznie przysługuje? Temat ten omówiony zostanie w dalszej części artykułu. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że możliwe jest nie tylko zwolnienie lekarskie wystawiane przez lekarza stacjonarnie. Opcją jest zwolnienie lekarskie online, co jest bardzo wygodne, jeśli pacjent nie czuje się na siłach, by stawić się w pracy, a nie może w porę zarejestrować się do lekarza. 

Ile dni L4 po szczepieniu?

Sam fakt szczepienia dobrowolnego nie jest wskazaniem do przerwy w pracy, chyba że pracodawca indywidualnie zdecyduje inaczej. Nie należy również się wówczas L4, bo idąc na szczepienie nieobowiązkowe z zasady jest się zdrowym. L4 po szczepieniu może być jednak potrzebne w przypadku odczynów poszczepiennych. Odpowiedź na pytanie „czy można dostać L4 po szczepieniu” jest zatem pozytywna. Pracownicy często zadają sobie pytanie „ile L4 po szczepieniu mogą otrzymać”. W rozporządzeniu nie ma informacji, ile dni L4 po szczepieniu można otrzymać, ponieważ takie zwolnienie z pracy wiąże się z wieloma czynnikami. Jeśli chodzi o L4 po szczepieniu, ile dni otrzyma osoba szczepiona, zależy przede wszystkim od stanu jej zdrowia. Dopiero na podstawie dolegliwości pacjenta ustala się, ile otrzyma on L4 po szczepieniu. Gdzie dzwonić, by móc otrzymać zwolnienie? W tym celu najlepiej umówić się na badanie lekarskie w przychodni lub zdalną konsultację z lekarzem. 

Kto może wypisać L4 po szczepieniu?

Wiesz już, czy należy się zwolnienie po szczepieniu, ale jak dostać L4 po szczepieniu i kto może je wystawić? Jeśli zastanawiasz się, jak wziąć L4 po szczepieniu, zapewne zmagasz się z dokuczliwym odczynem niepożądanym. Gdy potrzebne będzie Ci L4 po szczepieniu, zgłoś się do lekarza na konsultację stacjonarną lub zdalną. Może być to lekarz prowadzący dotychczasowe leczenie, ale nie jest to obowiązkowe. Warto pamiętać, że w myśl przepisów prawa udzielenia L4 po szczepieniu Covid pracownikowi dokonać może wyłącznie lekarz, który posiada upoważnienie z ZUS. Wystawianie zwolnień dokonywane jest na podstawie przeprowadzanych badań, a także oceny pacjenta. Udzielenie zwolnienia możliwe będzie więc wyłącznie na podstawie aktualnego stanu pacjenta (ze wskazaniem dolegliwości poszczepiennych) po zakończeniu szczepienia. Biorąc L4 należy ponadto pamiętać, że jest to czas przeznaczony na wypoczynek i regenerację – nie wykonujemy wówczas pracy, nie wyjeżdżamy na zakupy i nie remontujemy mieszkania. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.