L4 na choroby nie do wykrycia – co warto wiedzieć?

Napisano 20.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sporo osób z przerażeniem poszukuje w Internecie na łamach różnych serwisów informacji, czy pracodawca będzie mieć wgląd do kodu L4 choroby. Nie do wykrycia są jednak te informacje dla osób niepowołanych, więc nie będą wykorzystywane przeciwko Tobie, w miejscu gdzie pracujesz, tym bardziej nie musisz obawiać się czyjejś litości czy kolejnej mądrej „porady”, których chętnie udzielają ludzie pracujący z Tobą np. w biurze. Zwolnień potrzeba do usprawiedliwienia nieobecności, gdyż potwierdzają, że chorzy nie mogą pracować. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie jest narażony na kontrolę. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu! 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

L4 – choroby nie do wykrycia. Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem usprawiedliwiającym pracownika u pracodawcy, w związku z niezjawieniem się w pracy. Wystawiane jest przez lekarzy osobom, które z różnych przyczyn czasowo są niezdolne do pełnienia swoich zawodowych obowiązków. L4 uprawnia również osoby mające ubezpieczenie chorobowe do pobierania z tego tytułu świadczeń chorobowych, które mają stanowić częściową rekompensatę za utratę przysługującego za pracę wynagrodzenia. Pracownik może wykorzystać ponadto opiekę na dzieci, które ze względu na chorobę nie mogą być w szkole. Zasiłek opiekuńczy (opieka nad dziećmi) wypłacany jest w wysokości 80% podstawy wymiaru. Niektórzy pracownicy obawiają się jednak, że ich zwolnienie będzie nie tylko usprawiedliwieniem, a również początkiem poważniejszych problemów. Co bowiem, jeśli pracodawca zobaczy przyczynę zwolnienia lekarskiego na L4? Choroby nie do wykrycia są jednak przez osoby nieupoważnione, gdyż dane te e-zwolnieniach są ukryte. 

Czytaj także:

W tym miejscu warto wspomnieć, że L4 od lekarza otrzymać można nie tylko stacjonarnie. Możliwe jest również l4 online, co sprawdzi się, gdy w porę pacjenci nie mogą umówić się na wizytę w przychodni i kontakt z lekarzem stacjonarnie nie jest możliwy. Fakt wystawienia pracownikowi zwolnienia lekarskiego jest oczywiście jawny dla pracodawcy. Zobaczy on informacje o e-zwolnieniu na swoim koncie PUE ZUS (o ile takowe posiada). Trafiająca do pracodawców informacja nie zawiera jednak szczegółów zwolnienia, ponadto nie jest w niej dostępny numer statystyczny choroby pracownika, dzięki czemu chroniona jest jego prywatność. Wprowadzany jest on na L4 do informacji ZUS, a także wykorzystywany do celów statystycznych. Pracodawca nie ma więc prawa dowiedzieć się o rodzaju choroby pracownika, podobnie jak współpracownicy. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy pracownik samodzielnie ich poinformuje o tym czy ma np. przeziębienie, czy też objawy grypy bądź chorobę przewlekłą – nie ma jednak takiego obowiązku. 

Kody na L4 – co oznaczają i jak je interpretować?

Wielu pacjentów, którzy otrzymują zwolnienie lekarskie obawia się, że pracodawca będzie widzieć przyczynę ich L4. Choroby nie do wykrycia są jednak przez pracodawcę, gdyż ten nie będzie mieć wglądu do powodu wystawienia zwolnienia przez lekarza. Nie dowie się on więc, jaką konkretnie chorobę przechodzą pracownicy. 

Wystawiając pacjentowi e-zwolnienie, lekarz wpisać musi kod choroby, która została zdiagnozowana oraz jej numer statystyczny. Kod nie określa konkretnie, jaka choroba na zwolnienie lekarskie została wpisana – określa to numer statystyczny. Pracodawca nie wie więc, czy nieobecność pracownika w pracy wynika z jego przeziębienia, czy też z innej choroby – np. problemów ze stresem, depresją czy nerwicą. Wyróżnić można 5 kodów chorobowych:

  • Kod A – określa niezdolność do pracy dotyczącą wcześniejszej choroby, od której przerwa nie przekracza 60 dni. 
  • Kod B – wystawiany w przypadku niezdolności kobiety do pracy w czasie ciąży.
  • Kod C – wystawiany w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. Warto wiedzieć, że w przypadku kodu C nikt nie może otrzymać wynagrodzenia ani zasiłku przez pierwsze 5 dni od daty rozpoczęcia zwolnienia.
  • Kod D – wystawiany w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą.
  • Kod E – wystawiany w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zakaźną o długim okresie wylęgania (ponad 14 dni) lub inną chorobą, której objawy pojawiają się dopiero po ponad 14 dniach od zachorowania. 

Kody chorobowe są widoczne dla pracodawcy, gdyż jest to niezbędne do określenia wysokości świadczenia chorobowego (80% lub 100% w przypadku kobiet w ciąży). Nie jest widoczny natomiast numer statystyczny choroby, który zawiera zwolnienie lekarskie. Na co najlepiej w tym przypadku jeszcze zwrócić uwagę? Na dodatkowe wskazania lekarskie, a mianowicie na kody literowe 1 i 2. Kod 1 oznacza, że chory musi leżeć podczas zwolnienia lekarskiego. Kod 2 natomiast daje informację, że pacjent może chodzić. Kody te są bardzo ważne, jeśli chodzi o ewentualne kontrole z ZUS. Są one ponadto potrzebne do statystyk, a także potrzebują ich lekarze w celu rozliczania kontraktów z NFZ. 

Czy na zwolnieniu lekarskim musi znajdować się wskazanie aktualnego adresu pobytu?

Gdy w grę wchodzi zwolnienie lekarskie, istotny jest nie tylko kod L4 choroby. Nie do wykrycia są co prawda szczegóły stanu zdrowia pacjenta, jednak pozostaje jeszcze inny obowiązek, o którym wielu pacjentów zapomina. Podczas wystawiania zwolnienia należy podać lekarzowi miejsce, w którym pacjent zamierza spędzić swój czas choroby na L4. Zarówno to, jaka choroba na L4 zostanie wpisana, jak i zalecenia co do leżenia lub chodzenia są równie istotne co miejsce leczenia. Jeśli pacjent poda bowiem adres pobytu na L4, a w czasie kontroli nie zostanie zastany w domu, może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe, gdy w trakcie trwania L4 chory zmuszony jest do zmiany swojego aktualnego miejsca pobytu. W tej sytuacji powinien jednak niezwłocznie poinformować o tym fakcie ZUS i pracodawcę, by uchronić się przed niepotrzebnymi problemami.

L4 na choroby nie do wykrycia – zwolnienie leżące i chodzące

Jeśli chodzi o to, co pacjentowi wolno, a czego nie wolno w czasie zwolnienia, zależne jest od tego, jakie choroby na L4 wpisano, a głównie od wskazania lekarskiego 1 lub 2. Jak wspomniano już wcześniej, kod 1 oznacza, że pacjent ma leżeć. Kod 2 oznacza natomiast, że chory może chodzić. Bez względu na to, ile L4 będzie trwać, pacjent musi przestrzegać zaleceń zwolnienia, które wydał doktor, gdyż może podlegać wyrywkowym kontrolom ZUS czy pracodawcy, który ma wątpliwości, co do otrzymanego L4. Choroby nie do wykrycia nie zamykają pracodawcom bowiem pola manewru, jeśli chodzi o walkę z nadużyciami czy nieuczciwością pracowników. W przypadku wykrycia, że L4 służy pacjentowi nie do leczenia, a innych celów, jak wypoczynek czy remont, pracodawca ma prawo do dyscyplinarnego rozwiązania umowy. 

Jeśli okazało się, że osoba nie jest w stanie pracować i dostała skierowanie do szpitala, a podlega ubezpieczeniu, ma gwarantowane świadczenie chorobowe w ciągu pobytu w szpitalu. Rozporządzenie mówi, że w przypadku dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu zwolnienie lekarskie powinno być wystawiane co 14 dni. Wiadomo również, że powrót do wykonywania obowiązków po zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni oznacza dla pracownika obowiązkowe pójście na kontrolę stanu zdrowia we wskazany przez lekarza dzień i poddanie się kontrolnym badaniom lekarskim. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.