Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie – elektroniczne zwolnienia i ich podgląd

Napisano 10.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Prędzej czy później każdy znajdzie się w sytuacji, kiedy nie będzie w stanie pójść do pracy. Jeśli stan zdrowotny ubezpieczonych pracowników uniemożliwia im świadczenie stosunku pracy, lekarze posiadający odpowiednie uprawnienia wystawiają im zwolnienia L4 w obowiązującej aktualnie formie, czyli w postaci elektronicznej. Choć e-zwolnienia działają już od dłuższego czasu, wciąż nie każdy pracownik wie, jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie. Dla sprostowania – można to np. zrobić przez Internet w dowolnym dniu, posiadając profil IKP lub poprzez konto w serwisie PUE ZUS. Założysz je na swój wniosek szybko, gdyż rejestracja jest prosta. Bezpłatny dostęp do konta będziesz mieć z każdego urządzenia połączonego z Internetem. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o wystawianie dokumentów L4? Czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia zdalnie, bez konieczności dojazdu do lekarza? Pomocne informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie – Internetowe Konto Pacjenta

Informacje o zwolnieniu lekarskim ubezpieczonego pracownika trafiają bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponadto ma do nich również dostęp pracodawca w swoim profilu PUE ZUS, który niemal natychmiast otrzymuje wiadomości o wystawieniu pracownikowi zwolnienia. Samo założenie konta w PUE, jego potwierdzenie oraz logowanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Aktualnie obowiązującą formą zwolnień lekarskich L4 jest e-zwolnienie. Jest to dokument elektroniczny, który zastąpił zwolnienia lekarskie wystawiane „na papierze”. Jest to znaczne ułatwienie w szczególności dla pacjenta (np. zleceniobiorcy), ale również dla lekarza i pracodawcy (osoby płacącej składki), ponadto korzysta na nim instytucja ZUS. W przypadku otrzymania elektronicznego zwolnienia nie musisz martwić się m.in. o zasiłek chorobowy, o ile masz ubezpieczenie chorobowe.

Czytaj także:

Wystawiając zwolnienie elektroniczne, lekarz wprowadza PESEL pacjenta oraz niektóre dodatkowe informacje dotyczące przyczyny zwolnienia. Automatycznie pacjent wyszukiwany jest wówczas w PUE ZUS, a tam znajdują się informacje dotyczące pracodawcy itp. Sprawia to, że pacjent nie musi już podawać lekarzowi numeru NIP pracodawcy, a także nie musi z wydrukiem zwolnienia zgłaszać się do pracy, gdyż wszelkie informacje przekazywane są elektronicznie zarówno do pracodawcy, jak i do ZUS. Zwolnienia dostarczane do instytucji, jaką jest ZUS, są odpowiednio przetwarzane i archiwizowane przez system. Wyjątkiem jest tu nieposiadanie przez pracodawcę konta PUE ZUS, jednak ta sytuacja jest już raczej rzadkością.

Jak sprawdzić e-zwolnienie w PUE ZUS?

Każdy płatnik (np. osoba będąca pracodawcą), który posiada PUE ZUS, wie pewnie doskonale, jak sprawdzić zwolnienie lekarskie wystawione pracownikowi. Czy wiesz jednak, jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie? Jest to bardzo proste również w przypadku świadczeniobiorców. Skorzystać można z własnego portalu PUE ZUS. Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie w ZUS? W zakładce „ubezpieczony” znaleźć można „zaświadczenia lekarskie”, gdzie znajdzie się lista wystawionych elektronicznych zwolnień. System jest bardzo intuicyjny i możesz sprawdzić w nim nie tylko kwestię zwolnienia, ale również innych spraw. Możesz także podczas wizyty lekarskiej otrzymać wydruk na własne żądanie.

Profil IKP – dokumenty L4 od lekarzy dostępne od ręki

Istnieje jednak jeszcze jedna odpowiedź na pytanie „jak mogę sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie elektroniczne”. Każda osoba, która nie posiada konta PUE ZUS ma również dostęp do swoich e-zwolnień z innego miejsca. Jest nim IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Konieczne jest jednak posiadanie dostępu do Internetu, jak w przypadku PUE ZUS. Jak sprawdzić czy lekarz wystawił zwolnienie w IKP? Zwolnienie sprawdzić można poprzez wprowadzenie swojego numeru klienta lub loginu do banku. Wystarczy wejść następnie do zakładki „E-zwolnienia”, a znaleźć można tam historię wystawianych L4. Poprzez IKP pacjent ma dostęp również do swoich e-recept, e-skierowań i wielu innych istotnych kwestii zdrowotnych.

Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Od 1 grudnia 2018 lekarze mają obowiązek wystawiania wyłącznie e-ZLA. Lekarz Twój adres i dane szybko wybierze z wyświetlonej listy, dokument trafi do ZUS, a także zostanie o nim poinformowany pracodawca. Tym samym nie jest już konieczne złożenie swojego zwolnienia w wersji papierowej u pracodawców (chyba, że pracodawca nie założy profilu na PUE). Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego poprzez konsultacje zdalne. Okazuje się to bardzo przydatną opcją nie tylko w czasach pandemii, gdy ciężko dostać się na stacjonarną wizytę lekarską, a i wiele osób woli tego uniknąć, obawiając się zakażenia od innych pacjentów w przychodni.

Warto wiedzieć, że faktycznie można przez Internet uzyskać zwolnienie lekarskie elektroniczne, a jego wystawienie nie wymaga osobistej wizyty u lekarza. Jak sprawdzić taką opcję? W sieci obecnie oferuje się różnego rodzaju usługi z zakresu telemedycyny, a jedną z takich usług jest właśnie zwolnienie lekarskie online. Oczywiście o wystawieniu L4 decyduje każdorazowo lekarz, biorąc pod uwagę wywiad medyczny z pacjentem. Jeśli stwierdzi zasadność wystawienia zwolnienia i czasową niezdolność danego pracownika do pracy, ma prawo wystawienia e-zwolnienia. Wystarczy wówczas wprowadzenie odpowiednich danych. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie, które zostało wystawione w ten sposób, musisz wiedzieć, że będzie ono dostępne w Twoim IKP, ponadto będzie widoczne w PUE ZUS. Jak sprawdzić zwolnienie w tych platformach, opisaliśmy we wcześniejszym akapicie.

Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie – jak je czytać?   

Zwolnienie lekarskie wynikające na przykład z opieki nad dzieckiem i macierzyństwa lub opieki nad chorym członkiem rodziny stanowi dowód, który usprawiedliwia nieobecność pracownika lub pracownicy w miejscu pracy. Pozostając jednak w temacie „jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie”, wspomnieć należy nie tylko o miejscach, gdzie pacjent ma dostęp do historii wystawianych mu L4, ale również o sposobie odczytywania informacji, które zawiera dane e-zwolnienie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie elektroniczne (zaświadczenie), musisz wiedzieć, że oprócz danych pacjenta i płatnika składek, na e-zwolnieniu znajdują się również specjalne kody literowe. Są one istotne, ponieważ od nich zależy wysokość zasiłku chorobowego, który pacjent może otrzymać. Kod A dotyczy niezdolności do pracy dotyczącej tej samej choroby, co niezdolność do pracy wcześniejszej (przerwa nie dłuższa niż 60 dni). Kod B dotyczy zwolnienia L4 w ciąży. Kod C wiąże się ze zwolnieniem w związku z nadużyciem alkoholu (brak prawa do wynagrodzenia i zasiłku przez pierwszych 5 dni). Kod D dotyczy zachorowania na gruźlicę, a kod E zachorowania na chorobę zakaźną trwającą dłużej niż 14 dni.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.