L4 leżące a wyjście z domu – czy jest dozwolone?

Napisano 20.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chory pacjent od lekarza może otrzymać zwolnienie chodzące lub L4 leżące. Zależnie od tego, jaki kod wpisany będzie na zwolnieniu, pracownikowi przysługują inne prawa, co do aktywności. ZUS, dzięki nowym narzędziom, może bowiem skontrolować chorego, by sprawdzić, co dokładnie podczas swojego wolnego wykonuje. Kontrolę osób na L4 może przeprowadzić również pracodawca, który podejrzewa, że pracownicy wykorzystują zwolnienie niezgodne z jego przeznaczeniem. Przedsiębiorstwom przesyłana jest bowiem od razu informacja o L4 pracowniczych. Jeśli działalność chorego w czasie L4 jest nieodpowiednia, uważa się to za niedopełnienie warunków zwolnienia. Skutkować może to odebraniem wypłaty świadczenia. Uprawnia to także pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę. Co konkretnie należy wiedzieć w temacie „L4 leżące a wyjście z domu”? Zapraszamy do artykułu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest L4 leżące?

Na zwolnieniach lekarskich wystawianych pracownikom znaleźć mogą się różne kody. Lekarz musi między innymi wskazać, czy chory może chodzić, czy też powinien leżeć, a dodatkowe oznaczenia literowe informują o przyczynie niezdolności do pracy. Tu wymienić można kod A, B, C, D i E. Dają one między innymi informację o prawidłowym naliczaniu wysokości zasiłku, czy też maksymalnego czasu przebywania na L4 w roku kalendarzowym. 

Czytaj także:

Kody literowe to jednak nie wszystko. Występują również oznaczenia cyfrowe L4. 1 a 2 mają kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o to, jakie aktywności dozwolone są pacjentowi. Co oznacza 1 na zwolnieniu L4? Jest to kod oznaczający, że pacjent musi w czasie zwolnienia lekarskiego bezwzględnie leżeć. Przykładem może być np. wysokie ryzyko przedwczesnego porodu, gdy ciężarna musi leżeć w łóżku. Co oznacza na L4 wskazania lekarskie 2? To tzw. „L4 może chodzić”. Co to znaczy w praktyce? Oznacza to, że chodzenie nie powinno wpłynąć na stan choroby. Przykładem może być złamana ręka, gdzie nie jest koniecznością spędzanie całego L4 w łóżku. Przed podjęciem decyzji o rodzaju L4 konieczny jest wywiad z pacjentem, a czasem również przeprowadzenie dokładnych badań. 

Gdy chodzi o chorobowe chodzące, pojawia się wiele pytań związanych z tym, co tak naprawdę wolno pacjentowi i w jakich konkretnie przypadkach. Niewątpliwie temat „L4 leżące a wyjście z domu” budzi sporo kontrowersji, dla wielu oznaczając areszt odmowy i ograniczoną wolność, więc poszerzymy go w kolejnych akapitach, rozwiewając wszelkie wątpliwości. W tym miejscu jednak warto przypomnieć, że bez względu na przyczynę zdrowotną potrzeby L4, pacjent może zarówno zgłosić się do lekarza przyjmującego stacjonarnie, jak i do lekarza prowadzącego konsultacje zdalne. Jeśli widzisz, że trudno dostać się na stacjonarną wizytę lekarską, zwolnienie lekarskie online może być bardzo pomocne, byś nie musiał wykorzystywać w okresie choroby urlopu wypoczynkowego z powodu Twojej aktualnej sytuacji.

L4 leżące a kontrola ZUS

Wiesz już, co oznacza na L4 wskazania lekarskie 1, a także co oznacza na zwolnieniu wskazania lekarskie 2. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na kwestii L4 leżącego. Faktem jest, że należy przestrzegać pewnych zasad, jeśli pacjent posiada L4 leżące, a wyjście z domu z pewnością zasady te łamie, zwłaszcza jeśli nie jest usprawiedliwione. Nieobecność pracownika w domu w czasie kontroli z ZUS może zostać uznana za naruszenie warunków zwolnienia lekarskiego, a konsekwencje tego dla pracowników mogą być bardzo poważne. Mowa między innymi o odebraniu prawa do świadczeń chorobowych, ale to nie wszystko. Zasiłek otrzymać można jedynie w momencie, kiedy ustalenie zwolnienia jest zasadne, a chory ma wskazanie do przebywania na L4. Łamiąc te zasady, narażamy się na utratę świadczenia, a czasem nawet na utratę pracy. 

Jakiego typu zachowania są niedozwolone na L4 leżącym?

Pozostając w temacie „L4 leżące a wyjście z domu”, należy wspomnieć, że niektóre zachowania są wręcz nieuniknione, zarówno gdy pacjent posiada zwolnienie lekarskie chodzące, jak i zwolnienie lekarskie leżące na druku. Mowa między innymi o jego potrzebie udania się na wizytę do lekarza, na zlecone badania, czy też w innej ważnej sprawie – np. na zabiegi. Wyjście może więc zostać usprawiedliwione odpowiednimi okolicznościami. Odpowiedź zatem na to, czy na chorobowym można wychodzić z domu jest twierdząca, jeśli faktycznie pacjent nie ma wyjścia, a powód jest ważny. 

Oczywiście ZUS może nie znać powodu wyjścia pacjenta z domu, więc ten zapewne wezwany będzie do złożenia wyjaśnień, dlatego warto zachować dowody, potwierdzające swoje wyjaśnienia. Nie jest natomiast w żadnym wypadku dozwolone świadczenie pracy zarobkowej w tym czasie (np. dla innego pracodawcy), stawianie na aktywność utrudniającą powrót do zdrowia, remontowanie mieszkania, czy też wykonywanie innych obciążających organizm prac. Również gdy w grę wchodzi inny niestosowny powód, ZUS może cofnąć świadczenie.

L4 leżące a wyjście z domu – co grozi pacjentowi za złamanie zasad zwolnienia?

Wiesz już, jakich zasad należy przestrzegać, gdy pacjent ma L4 leżące, a wyjście z domu w tym czasie może być dopuszczalne wyłącznie w kwestiach niezbędnych, jak np. wizyta u lekarza. Odpowiedź na pytanie „czy na zwolnieniu można wychodzić z domu” głównie zależy od tego, czy pacjent ma L4 leżące czy chodzące, choć nawet w przypadku tego leżącego czasem opuszczenie domu jest niezbędne. Gdy występują na L4 wskazania lekarskie 1, należy szczególnie oszczędzać swój stan zdrowia, dlatego ZUS może podczas kontroli stwierdzić nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego u pacjenta, który w tym czasie wybiera się na duże zakupy, wycieczki czy odwiedziny u rodziny czy znajomych. Grozi za to nie tylko utrata zasiłku chorobowego za cały okres choroby, ale również wyciągnięte mogą być inne konsekwencje. Niestosowanie się pracownika do zasad L4 leżącego skutkować może wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę, a nawet jej dyscyplinarnym rozwiązaniem. 

Jeśli uważasz, że podjęcie decyzji było niezgodne z prawdą, od niekorzystnej decyzji przysługuje Ci odwołanie (powołując się na odpowiedni akt prawny), które możesz przygotować i które rozpatruje sąd mogący odwołać wyrok. 

L4 leżące a wyjście z domu na wizytę lekarską

Kończąc już temat „L4 leżące a wyjście z domu” należy jednak zaznaczyć, że są pewne sytuacje, gdy pracownik musi wyjść z domu, nawet mając leżące L4. Kiedy można wychodzić z domu przy zwolnieniu ze wskazaniem 1? Na przykład na każdą niezbędną wizytę lekarską. Jest to dozwolone i jeśli pacjent czuje się na siłach, by udać się na stacjonarną wizytę w placówce, ma do tego prawo. Czasem jednak bezpieczniej poprosić lekarza o wizytę domową lub konsultację zdalną i to nie ze względu na ewentualne kontrole z ZUS, tylko ze względu na zdrowie pacjenta, gdyż bez powodu L4 leżące nie jest wypisywane, a każda aktywność i wykonywanie dodatkowych czynności w ciągu okresu trwania choroby może zaszkodzić zdrowiu chorego. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.