Kiedy dochodzi do zapłodnienia i kiedy jest możliwe?

Napisano 15.12.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pojęcie „zapłodnienie” oznacza proces, w wyniku którego dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czego efektem jest powstała zygota, która z czasem przekształca się w zarodek. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, są płodne tylko przez kilka dni w miesiącu. By doszło więc do zapłodnienia, plemnik i komórka jajowa powinny się spotkać w określonym miejscu i czasie. Kiedy dochodzi do zapłodnienia i jak wygląda zapłodnienie krok po kroku? O czym powinny wiedzieć osoby starające się o dziecko? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ile dni po stosunku może dojść do zapłodnienia?

Aby w ogóle mogło dojść do zapłodnienia, musi dojść do penetracji pochwy (członek musi znaleźć się w pochwie) oraz wytrysku, czyli wydostania się plemników z członka do pochwy. Wraz z wytryskiem plemniki przemieszczają się przez kanał szyjki macicy do jej wnętrza, a następnie do jajowodów. Dotarcie plemnika do komórki jajowej wiąże się z rozpoczęciem drążenia otworu w jej osłonce. Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Jeśli plemnik pokona zaporę, przeniknie wówczas do jajeczka, po czym dojdzie do rozpoczęcia nowego życia. Kiedy dochodzi do zapłodnienia po stosunku? Plemniki mogą przeżyć w jajowodzie do trzech dni. W sprzyjających warunkach plemniki mogą przeżyć w ciele kobiet nawet do 5-7 dni. W jakim czasie po stosunku może dojść do zapłodnienia? Czas trwania zapłodnienia uzależniony jest od wielu czynników, dlatego zanim dojdzie do zapłodnienia, upłynąć może od kilku do nawet 12 dni. Jeśli stosunek miał miejsce na kilka dni przed owulacją, dojść może wówczas do ciąży.

Czytaj także:

Jeśli kobieta zaszła w ciążę i potrzebne są jej pilnie leki, a wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się e-recepta. Dzięki niej już w kilka chwil otrzymać można SMS z kodem na niezbędne medykamenty. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, który dokładnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą ku temu wskazania, wystawi receptę.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia — zapłodnienie a dzień cyklu

Odpowiedź na pytanie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, nie jest jednoznaczna. Zapłodnienie jest procesem trudnym i skomplikowanym. Proces ten możliwy jest jedynie w określonym miejscu i czasie. Do zapłodnienia w wyniku połączenia plemnika z komórką jajową dochodzi w okresie dni płodnych. Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to dzień, w którym wysoki poziom estrogenu powoduje wzrost hormonu luteinizującego, czego efektem jest pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Uwolnione z pęcherza Graffa jajeczko trafia do jajowodu, a jeśli w tym czasie dojdzie do wytrysku, wzrasta szansa na dostanie się plemnika do jajeczka. Do objawów owulacji zalicza się między innymi podwyższoną temperaturę ciała, nadwrażliwość piersi, a także zwiększone libido. Często pojawia się plamienie owulacyjne, które może mieć miejsce przez kilka dni.

U kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym, który trwa 28 dni, do zapłodnienia dojść może między 13. i 15. dniem przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki. Na przebieg zapłodnienia wpływ ma wiele czynników. Komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu około 24 godzin po opuszczeniu jajnika. Warto mieć na uwadze, że w czasie wytrysku do dróg rodnych kobiety dostać się może nawet kilkaset milionów plemników, lecz tylko jeden po połączeniu z komórką jajową może doprowadzić do zapłodnienia.

Ile trwa zapłodnienie?

Zapłodnienie jest procesem, którego efektem jest połączenie dwóch komórek rozrodczych – komórki jajowej i plemnika, czego efektem jest ciąża. Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Czas od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej i do momentu zagnieżdżenia się zarodka w błonie macicy wynosi zwykle od 7 do 12 dni.

Jednym ze sposobów zapłodnienia (jeśli u par zdiagnozowane zostały różnego rodzaju schorzenia lub dolegliwości utrudniające naturalne zajście w ciążę) jest sztuczne zapłodnienie, inaczej inseminacja. Kiedy dochodzi do zapłodnienia tym sposobem? W przypadku dużej ruchliwości plemników szansa na zajście w ciążę po inseminacji za pierwszym razem wynosi od kilku do około 20%. W dniu owulacji, mężczyzna po kilkudniowej absencji seksualnej, oddaje swoje nasienie, które jest następnie oceniane i w zależności od potrzeb poddawane zabiegom selekcji płukania i filtracji.

Co dzieje się w organizmie kobiety w czasie i po zapłodnieniu?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia, organizm kobiety rozpoczyna przygotowania do dalszych etapów ciąży. Kiedy dochodzi do zapłodnienia, objawy w pierwszych dniach nie są zwykle zauważalne. Jak poznać, że doszło do zapłodnienia? U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero po około 4-6 tygodniach od zapłodnienia. Pierwsze obawy ciąży przypominają często dolegliwości związane z zatruciem pokarmowym. Do charakterystycznych objawów ciąży zalicza się plamienie implantacyjne, brak miesiączki, nudności i wymioty, a także wrażliwość na niektóre zapachy. Wiele kobiet może odczuwać zmęczenie (pojawiające się często uczucie po zapłodnieniu), poza tym objawem może być częste oddawanie moczu. Niekiedy pojawiać się mogą również omdlenia i zawroty głowy, a także częste wahania nastrojów.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

W aptekach znaleźć można testy ciążowe, które są doskonałym narzędziem mającym na celu wczesne wykrycie ciąży. Testy wykrywają obecność we krwi lub w próbce moczu hormonu beta hCG (gonadotropina kosmówkowa). Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Nie zaleca się wykonywania testu ciążowego wcześniej niż 7 dni po spodziewanym zapłodnieniu. Najlepiej wykonać go po około 8-12 dniach po odbytym stosunku.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.