Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Bakteriuria, czy też bakteriomocz, to stwierdzona obecność bakterii w moczu. Jest to problem, który diagnozowany jest u wielu pacjentów – w tym również tych bezobjawowych (w tym przypadku zwłaszcza u kobiet w ciąży). Szczególnie niepokojące dla pacjenta jest, gdy wynik badania wskaże na bardzo liczne bakterie w moczu. Jak leczyć się w tym przypadku i co zrobić, by uniknąć groźnych powikłań choroby?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Bakterie w moczu – jak interpretować wyniki?
Prawidłowy mocz jest jałowy, jednak pobierając próbkę samemu jest prawie niemożliwe, by nie została w niej oznaczona ani jedna bakteria. Gdy oznaczone zostaną bakterie w moczu, nie zawsze świadczy to o tym, że pacjent ma do czynienia z infekcją układu moczowego. Oczywiście ważna jest tu ilość bakterii wykrytych w próbce, co może świadczyć między innymi o stopniu nasilenia infekcji. Niewielka ilość bakterii w moczu zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju i można powiedzieć, że jest zjawiskiem zwykle normalnym (nieliczne bakterie mogą pochodzić z ujścia cewki moczowej lub wiązać się z nieprawidłowym pobraniem próbki). Sygnałem alarmowym jest przekroczenie wartości znamiennej 105 bakterii na mililitr próbki moczu. Szczególnie niebezpieczne są bardzo liczne bakterie w moczu. Jak leczyć pacjenta z takim wynikiem, wiedzieć najlepiej będzie lekarz, który zna historię zdrowotną danego chorego. To właśnie z tego względu po otrzymaniu tak niepokojącego wyniku badania moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że infekcja układu moczowego może postępować bardzo szybko i tyczy się to nie tylko dziecka czy kobiety w ciąży, ale również pozostałych pacjentów. Należy zatem koniecznie i pilnie zgłosić się do lekarza, gdy badanie moczu da wynik nieprawidłowy. W przypadku obecności bakterii w moczu, konieczne prawdopodobnie będzie podanie pacjentowi antybiotyku – można tu skorzystać z recepty online, zwłaszcza jeśli ciężko dostać się od ręki do lekarza, a infekcja postępuje.
Co oznaczają liczne bakterie w moczu?
Pierwsze, co przychodzi na myśl pacjentowi, gdy wykryte zostaną u niego bardzo liczne bakterie w moczu, to „jak leczyć chorobę”. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze musi wiązać się to ze stanem chorobowym, a przyczyną może być również nieprawidłowe pobranie próbki moczu. Sytuację można podejrzewać, jeśli pacjentowi nie towarzyszą żadne objawy, jak np. ból podbrzusza, częstomocz czy gorączka. Oczywiście istnieje możliwość bezobjawowego bakteriomoczu (zwłaszcza u kobiet ciężarnych), jednak zazwyczaj pacjentowi towarzyszą pewne dolegliwości ze strony układu moczowego. Co oznaczają liczne bakterie w moczu, jeśli nie kolonizację układu moczowego? Przyczyną może być niedopilnowanie higieny pobierania próbki, w tym wcześniejszego podmycia się i umycia rąk. Do nieprawidłowego wyniku przyczynić może się również pobranie próbki moczu z nieprawidłowego strumienia, zwłaszcza ze strumienia początkowego. Inna opcja to zanieczyszczenie próbki bakteriami bytującymi na skórze, co często ma miejsce w przypadku nieumiejętnego pobierania próbki moczu niemowlętom. Oczywiście zawsze nieprawidłowy wynik badania moczu powinien być skonsultowany z lekarzem, nawet gdy pacjent podejrzewa, że liczne bakterie w moczu mogą być związane z nieprawidłowym pobraniem próbki. Dla pewności można również badanie ponowić kolejnego dnia – jego cena nie jest wysoka, a da szerszy obraz sytuacji.
Liczne bakterie w moczu – przyczyny
Gdy wynik badania wskaże na liczne bakterie w moczu, przyczyny problemu interesują każdego pacjenta nie mniej niż sposób na jego pozbycie się w możliwie najkrótszym czasie. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną infekcji układu moczowego jest E. coli, choć nie jest to jedyna bakteria, która może atakować układ moczowy pacjenta. Infekcje najczęściej dotyczą kobiet, co wiąże się z ich budową anatomiczną (krótka cewka moczowa i bliskość jej ujścia oraz odbytu i pochwy). Problem nie jest ponadto obcy kobietom w ciąży, u których występuje często w postaci bezobjawowej, w związku ze zmianą pH pochwy i większą ilością glukozy w moczu, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.
Liczne bakterie w moczu – leczenie
Kiedy oznaczone zostaną bardzo liczne bakterie w moczu, jak leczyć zadecyduje lekarz. Najczęściej stawia się na antybiotyki, które działają na większość szczepów. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, lekarz może zalecić pacjentowi zrobienie posiewu z antybiogramem. Wówczas możliwe będzie ustalenie terapii celowanej, czyli leczenia antybiotykiem, na który wrażliwe są drobnoustroje, które opanowały układ moczowy pacjenta. Jeśli chodzi o leczenie zapalenia pęcherza czy innych bakteryjnych infekcji układu moczowego, trzeba wiedzieć, że antybiotyk należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i przez czas przez niego wyznaczony. Nawet jeśli dokuczliwe objawy miną wcześniej i zdrowie pacjenta znacznie się polepszy, nie powinien on przerywać terapii. Zapalenie może wtedy powrócić ze zdwojoną siłą, a bakterie mogą okazać się oporne na stosowane wcześniej leki.
Gdy wynik badania wskaże na liczne bakterie w moczu, leczenie to podstawa. Można również wspomagać się dodatkowo domowymi sposobami, które pomogą szybciej pozbyć się dolegliwości. Przede wszystkim należy dopilnować wypijania odpowiedniej ilości płynów, co pomoże przepłukać pęcherz moczowy. Pomocna może być również żurawina (np. sok z żurawiny), a także oddawanie moczu, gdy tylko pacjent poczuje taką potrzebę (bez wstrzymywania moczu). W przypadku infekcji układu moczowego należy również szczególnie pilnować higieny, w tym zwłaszcza okolic ujścia cewki moczowej, a także nosić przewiewną bieliznę.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?