Jak poprawić wynik EGFR?

Napisano 01.02.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pacjenci, którzy obawiają się o zdrowie swoich nerek, często interesują się tym, jak oblicza się wartość EGFR oraz w jaki sposób interpretuje się wyniki badania EGFR. W niniejszym artykule podpowiadamy, o czym może świadczyć zbyt niskie lub zbyt wysokie EGFR. Zapraszamy do lektury.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak oblicza się wartość EGFR?

Wartość EGFR (szacowany współczynnik przesączania kłębuszkowego, z języka angielskiego estimated glomerular filtration rate) jest wykorzystywana w medycynie celem monitorowania zdrowia nerek [1]. Na czym polega badanie EGFR? Co to takiego? Celem jest oszacowanie, ile krwi oczyszczają kłębuszki nerkowe w ciągu minuty. Badanie EGFR jest wykonywane zarówno przy monitorowaniu przewlekłych chorób nerek, jak i profilaktycznie [3]. Analizę EFGR przeprowadza się np. u pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka chorób nerek, ze względu na zdiagnozowane [1]:

Czytaj także:
 •       choroby serca,
 •       cukrzycę,
 •       infekcję dróg moczowych,
 •       wady wrodzone nerek,
 •   wysokie ciśnienie krwi.

Precyzyjne testy do pomiaru GFR nie są powszechnie dostępne, wykonuje się je wyłącznie do celów badawczych lub transplantacyjnych. W odniesieniu do pacjenta używa się tzw. szacunkowego GFR (EGFR), badanie to jest wykonywane na podstawie próbki krwi [2]. Opiera się ono o analizę kreatyniny w surowicy (jest to produkt odpadowy, który powstaje w wyniku trawienia białka oraz normalnego zużycia mięśni), następnie uzyskany wynik jest interpretowany w oparciu o informacje takie jak masa ciała, wiek, wysokość ciała czy też płeć [1] [2].

Rezultat badania EGFR jest podawany w mililitrach na minutę na 1,73 m2 powierzchni ciała, im większe stężenie kreatyniny oraz pacjent jest starszy, tym niższe wartości będzie przyjmować wskaźnik EGFR. Interpretacją wyniku badania EGFR zajmuje się lekarz. W sytuacji, gdy pacjent nie ma możliwości, aby udać się do przychodni specjalistycznej, dobrym rozwiązaniem jest e-wizyta oraz e-recepta. Dzięki tym rozwiązaniom można skonsultować się z lekarzami różnych specjalizacji (w tym również nefrologiem) na odległość.

Wysoki lub niski EGFR – jak interpretować wyniki badań?

Badanie krwi EGFR mierzy poziom produktu odpadowego kreatyniny we krwi. W sytuacji, gdy nerki są zdrowe, kreatynina jest uwalniana do krwi i następnie wydalana z moczem, a co za tym idzie, wskaźnik EGFR przyjmuje wysokie wartości. Natomiast niski EGFR może wskazywać na nadmierne gromadzenie się w organizmie kreatyniny, co sugeruje pewne nieprawidłowości. Poniższa tabela ukazuje, w jaki sposób najczęściej są interpretowane wyniki badania krwi EGFR, co oznacza EGFR poniżej normy oraz przy jakim EGFR można zauważyć niepokojące objawy.

Badanie EGFR — interpretacja wyników

Wartość EGFR

Interpretacja wyniku badania

powyżej 90

taki wynik mieści się w zakresie normy, oznacza, że nerki funkcjonują prawidłowo

pomiędzy 60 a 89

łagodne uszkodzenie nerek bez zaburzenia ich funkcjonalności

pomiędzy 30 a 59

obniżona czynność nerek, mogąca dawać niepożądane objawy

pomiędzy 15 a 29

słaba czynność nerek, z umiarkowanym do ciężkiego uszkodzeniem nerek

poniżej 15

niewydolność nerek, w tym również mogąca stanowić stan zagrożenia życia

Tabela 1. Interpretacja wyników badania EGFR. Opracowanie własne na podstawie: https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21593-estimated-glomerular-filtration-rate-egfr oraz https://www.kidney.org/atoz/content/gfr.

Po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku badania EGFR lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak np. analiza moczu w kierunku białkomoczu, USG nerek, test klirensu kreatyny czy też biopsja nerki [1]. Przewlekła choroba nerek jest zwykle rozpoznawana, gdy wartość EGFR utrzymuje się przez 3 miesiące na poziomie niższym niż 60 ml/min./1,73 m2 utrzymuje się przez 3 miesiące [3].

Pamiętajmy, że interpretacja wyniku EGFR zawsze należy do zadań lekarza. Jedynie specjalista jest w stanie prawidłowo ocenić funkcję nerek na podstawie rezultatu badania, biorąc pod uwagę różnorodne czynniki. Wartości EGFR mogą się różnić np. w zależności od wieku — u młodszych osób wskaźnik EGFR jest wyższy, natomiast u starszych — niższy [1]. Poniższa tabela ukazuje, jak bardzo wyniki EGFR badania mogą odbiegać od normy, w zależności od wieku pacjenta. Jak widać pojęcie EGFR norma u dorosłych wcale nie jest jednoznaczne.

Wpływ wieku pacjenta na wyniki badania EGFR

Wiek pacjenta

Norma EGFR

pomiędzy 20 a 29 lat

116

pomiędzy 30 a 39 lat

107

pomiędzy 40 a 49 lat

99

pomiędzy 50 a 59 lat

93

pomiędzy 60 a 69 lat

85

powyżej 70 lat

75

Tabela 1. Wpływ wieku pacjenta na wyniki badania EGFR. Opracowanie własne na podstawie: https://www.kidney.org/atoz/content/gfr.

Na wartości EGFR mogą wpłynąć również [2] [3]:

 • ciąża,
 • cukrzyca (w przebiegu cukrzycy może dojść do tzw. hiperfiltracji kłębuszkowej, charakterystycznym objawem jest wtedy kreatynina EGFR powyżej normy),
 • dieta ubogobiałkowa (np. skrajnie wegetariańska),
 • niedożywienie,
 • odwodnienie organizmu,
 • otyłość,
 • stosowanie niektórych leków lub odżywek zawierających kreatynę,
 • waga mięśni.

Jak poprawić wyniki badania EGFR?

Bez względu na poziom EGFR warto dbać o nerki poprzez [4] [5]:

 • monitorowanie ciśnienia krwi,
 •  regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi,
 • stosowanie diety, która jest przyjazna dla nerek, ubogiej w tłuszcze nasycone i sól,
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • zrezygnowanie z palenia papierosów,
 • zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia (w przypadku osób mających problemy z nerkami rodzaj wysiłku powinien zostać skonsultowany z lekarzem).

EGFR niskie — jak leczyć?

Gdy otrzymano rezultat EGFR poniżej normy, aby poprawić wyniki badania EGFR, a także ze względu na ryzyko rozwoju poważniejszych  zaburzeń związanych z nerkami, wskazana jest konsultacja u lekarza nefrologa. Specjalista zaleci dalsze badania oraz podpowie, nie tylko jak podwyższyć GFR, ale także, w jaki sposób dbać o nerki, aby zahamować toczącą je chorobę.

Źródła:

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21593-estimated-glomerular-filtration-rate-egfr [dostęp: 09.01.2023 r.]
 2. https://www.kidney.org/atoz/content/gfr [dostęp: 09.01.2023 r.]
 3. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/81651,obliczanie-przesaczania-klebuszkowego-za-pomoca-wzoru-mdrd [dostęp: 09.01.2023 r.]
 4. Walczak K., Korzeniewska-Dyl I., Krysicka A., Sodolska M., Moczulski D. Częstość występowania hiperfiltracji u chorych na cukrzycę typu 2. Diabetologia Kliniczna 2012, tom 1, nr 2
 5. https://swiatlekarza.pl/aktywnosc-fizyczna-oddala-ryzyko-chorob-nerek/ [dostęp: 09.01.2023 r.]
 6. https://www.kidneyfund.org/all-about-kidneys/tests/blood-test-egfr [dostęp: 09.01.2023 r.]

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.