Czego powodem może być częste oddawanie moczu? Jak sobie z nim radzić?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Częste oddawanie moczu to problem, z którym zmaga się wielu pacjentów o różnym stanie zdrowia. Częstomocz to nie choroba, jednak objaw pewnych nieprawidłowości pracy organizmu. Spowodowane może być to różnymi czynnikami, w tym między innymi infekcją dróg moczowych, co często dotyka kobiety i dzieci. Częstomocz może być również objawem cukrzycy, a także wskazywać na inne schorzenia, które wymagają interwencji medycznej i dobranego odpowiednio leczenia.          Z artykułu dowiesz się więcej o przyczynach częstomoczu, diagnostyce problemu i sposobach na walkę z nim.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Częste oddawanie moczu – przyczyny.

Częstomocz, czy też częste oddawanie moczu lub polakisuria, to dolegliwość, która pojawiać może się z wielu różnorodnych przyczyn, jednak zdecydowanie w żadnym wypadku nie powinna być lekceważona. Dorosła osoba posiada pęcherz moczowy o pojemności około 350-400 ml i prawidłowo oddaje zazwyczaj 1,5 litra moczu dziennie. Oczywiście to, ile razy dziennie dana osoba ma potrzebę oddania moczu, jest sprawą dość indywidualną, jednak uznaje się, że wizyty w toalecie częstsze niż 8 razy w ciągu doby wymagają konsultacji z lekarzem, gdyż zdrowie pacjenta może być zagrożone.

Czytaj także:

Częstomocz sam w sobie nie jest chorobą, jednak może świadczyć o niektórych chorobach. Oczywiście częsta mikcja nie zawsze wiąże się z chorobą. Może być na przykład efektem spożywania dużej ilości płynów lub przyjmowania leków o działaniu moczopędnym. Warto wiedzieć, że częstomocz może mieć również podłoże psychiczne. Depresja może na przykład wiązać się z tym, że u danej osoby problemem będzie częste oddawanie moczu, a stres dolegliwości te może wręcz nasilać. Nie można wykluczyć również problemów neurologicznych, w tym chorób mózgu i rdzenia kręgowego.

Jak widać potrzeba częstego oddawania mikcji przyczyny może mieć różne. Oto wybrane z nich:

  • infekcja układu moczowego,
  • choroby weneryczne,
  • przepuklina pęcherza moczowego,
  • zwężenie cewki moczowej,
  • przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego lub nowotwór stercza, które odpowiadają zazwyczaj za częste oddawanie moczu u mężczyzn, zwłaszcza w nocy,
  • kamica układu moczowego,
  • śródmiąższowe zapalenie nerek,
  • cukrzyca,
  • efekt przyjmowania leków moczopędnych,
  • ciąża,
  • niedoczynność przysadki mózgowej,
  • pęcherz nadreaktywny (zespół pęcherza nadreaktywnego),
  • niektóre nowotwory.

Gdy pacjent zauważy u siebie częste oddawanie moczu, przyczyna powinna zostać zdiagnozowana przez doświadczonego specjalistę. Niejednokrotnie bowiem jest to sygnał poważniejszych dolegliwości, które wymagają podania leków. Jeśli konieczna będzie farmakoterapia, skorzystać można z recepty online. To rozwiązanie cenione za łatwy i szybki dostęp do lekarzy oraz możliwość otrzymania recepty na leki, bez wcześniejszej potrzeby rejestracji w przychodni.

Zakażenia układu moczowego a częste oddawanie moczu.

Do często diagnozowanych przyczyn częstomoczu zaliczyć można zakażenia układu moczowego. Najczęściej dotyczą one kobiet i dzieci, choć nie są oczywiście również wykluczone infekcje u mężczyzn – zwłaszcza w podeszłym wieku lub schorowanych, u których gorzej stoją sprawy higieny osobistej. Zakażenie układu moczowego może wiązać się między innymi z takimi objawami jak nagłe uczucie parcia na pęcherz oraz częste oddawanie moczu, a także z bólem podbrzusza, dolegliwościami bólowymi lub pieczeniem w czasie mikcji, a czasem również z nieprzyjemnym zapachem moczu i gorączką. Infekcji układu moczowego nie wolno bagatelizować, gdyż mogą postępować i być bardzo niebezpieczne.

Choroby pęcherza moczowego i częste oddawanie moczu.

Częste oddawanie moczu wiązać może się nie tylko z infekcją pęcherza moczowego, ale również z innymi jego schorzeniami. Mowa między innymi o przepuklinie pęcherza moczowego, która wiąże się z nietrzymaniem moczu i jego wyciekaniem przy współżyciu, a także ze zwężeniem cewki moczowej, dla którego charakterystyczne jest bolesne, utrudnione i częste oddawanie moczu w małych ilościach. Problemem może być również nowotwór pęcherza moczowego, więc nie wolno lekceważyć konieczności wizyty u lekarza.

Częste oddawanie moczu w czasie ciąży – z czego wynika?

Należy wiedzieć, że częste oddawanie moczu charakterystyczne jest również dla czasu ciąży. Dolegliwość pojawia się już na wczesnym etapie ciąży i może być jednym z pierwszych objawów tego, że kobieta spodziewa się dziecka. Na początku ciąży odpowiadają za to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, a także większy przepływ krwi przez nerki oraz wzrost objętości osocza. Przyczyną na późniejszych etapach ciąży jest głównie rozrost macicy, która z czasem zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. Jest to sytuacja naturalna, jednak niepokojące powinno być częste oddawanie moczu w nocy przez kobietę ciężarną, któremu towarzyszy pieczenie lub ból. Może to świadczyć o infekcji dróg moczowych, a ta w ciąży może być niebezpieczna i doprowadzić nawet do poronienia.

Częstomocz u dzieci. Kiedy powinien niepokoić?

Zazwyczaj częste oddawanie moczu przez dzieci mija z wiekiem. Przyczyna może być prozaiczna, jak np. duża ilość wypijanych soków czy wody, co jest problematyczne zwłaszcza w okolicy godzin wieczornych, gdyż przyczynia się do konieczności wstawania dziecka do toalety (lub moczenia łóżka, gdy dziecko nie zdąży). Niejednokrotnie częstomocz u dzieci wiąże się jednak również z infekcją układu moczowego. Wówczas dziecku towarzyszyć może pieczenie podczas mikcji, ból brzucha, parcie na pęcherz, a nawet moczenie łóżka w nocy czy gorączka. Podejrzenia infekcji pęcherza moczowego u dzieci nie można lekceważyć, gdyż infekcja może szybko postępować i przyczyniać się do poważnych powikłań. Warto wiedzieć, że częste oddawanie moczu w nocy przez dziecko może również wiązać się z psychiką (np. nieradzeniem sobie z emocjami).

Kamica nerkowa i częste oddawanie moczu.

Trzeba ponadto wiedzieć, że częste oddawanie moczu może wiązać się z kamicą układu moczowego. W przypadku tego schorzenia w drogach moczowych tworzą się złogi, które nazywa się czasem również kamieniami. Powstają one z przefiltrowanych przez nerki minerałów. Objawy kamicy to między innymi często oddawany mocz, a także ogólne złe samopoczucie, silny ból promieniujący (kolki nerkowe), a nawet gorączka.

Diagnostyka i leczenie częstego oddawania moczu.

Bez wątpienia dolegliwość, jaką jest częste oddawanie moczu, wymaga sprawdzenia, gdyż może być sygnałem alarmowym, świadczącym o poważnych schorzeniach, które wymagają interwencji lekarza. Ze względu na to, że wielomocz może być symptomem licznych chorób, diagnostyka to przede wszystkim szczegółowy wywiad z pacjentem odnośnie towarzyszących mu dolegliwości i ich nasilenia, a także chorób, z którymi się mierzy i przyjmowanych przez niego leków. Na tej podstawie lekarz będzie już w stanie ukierunkować swoje przypuszczenia, więc zleci badania mające je potwierdzić lub wykluczyć. Mowa między innymi o badaniu ogólnym moczu, badaniach krwi, a także USG jamy brzusznej. Konieczne może być badanie gruczołu krokowego i poziomu PSA, a w niektórych przypadkach również badanie urodynamiczne lub wziernikowanie pęcherza moczowego.

Gdy w grę wchodzi częste oddawanie moczu, leki dobiera się oczywiście do zdiagnozowanej przyczyny problemu. Mogą być to między innymi antybiotyki (przy infekcjach bakteryjnych), leki rozkurczowe lub przeciwbólowe. Konieczne może być również leczenie hipoglikemizujące (cukrzyca), a także indywidualnie dobrany sposób leczenia danego schorzenia przyczyniającego się do częstomoczu.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.