Jak wykryć cukrzycę? Badania konieczne do wykrycia cukrzycy

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, a odsetek osób z tym schorzeniem z roku na rok wzrasta. Jej podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Spowodowane jest to nieprawidłowym działaniem insuliny lub zaburzeniami w jej wydzielaniu. Choroba dzieli się na cukrzycę typu 1 i 2, a także na cukrzycę ciążową oraz inne jej specyficzne typy. Na jej rozwój wpływa m.in. dieta, prowadzony tryb życia, a także spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy diagnostyce choroby i jak wykryć cukrzycę oraz leczyć ją skutecznie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak wykryć cukrzycę – profil cukrzycowy

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi na czczo w przypadku osoby dorosłej wynosi od 70 do 99 mg/dl. Z kolei u grupy osób starszych poziom ten na czczo jest podwyższony i wynosi od 80 do 140 mg/dl. Przy podwyższonym poziomie cukru może dojść do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Może to skutkować np. neuropatią, a także retinopatią. Cukrzyca jest poważną chorobą przewlekłą. To zespół zaburzeń, któremu zwykle towarzyszy niedostateczna produkcja insuliny. Nieleczona cukrzyca może skutkować rozwojem wielu poważnych powikłań, a każde powikłanie może z kolei doprowadzić do poważnej choroby. Z tego właśnie powodu bardzo ważne są regularne badania, które mogą szybko zdiagnozować schorzenie i w porę wdrożyć jego leczenie.

Czytaj także:

Leczenie cukrzycy to podstawa, by pacjent mógł funkcjonować prawidłowo, ponadto pozwala zredukować ryzyko groźnych powikłań związanych z tą chorobą. Rozwiązaniem, gdy pilnie potrzebne są leki na cukrzycę, jest e-recepta online. Sprawdzi się ona doskonale w przypadku tych pacjentów, którzy np. zapomnieli, że lek właśnie się kończy lub z różnych przyczyn mają problem z umówieniem się na stacjonarną wizytę z lekarzem. 

Badanie na cukrzycę – profil cukrzycowy

Wiele osób zastanawia się, jak wykryć cukrzycę oraz kiedy można wykryć cukrzycę. Jeśli Ciebie również interesuje, co wykrywa cukrzycę, musisz wiedzieć, że przydatnym badaniem jest profil cukrzycowy, czyli zestaw badań diagnostycznych, pozwalających ocenić stan chorego. Wykonuje się go w celu oceny gospodarki węglowodanowej oraz wykrycia ewentualnych zaburzeń z nią związanych, co pozwala rozpoznać lub wykluczyć u pacjenta cukrzycę. 

Co należy wiedzieć o badaniu? Polega ono na pobraniu krwi z żyły łokciowej, którą następnie poddaje się analizie. Do badania należy zgłosić się na czczo (po upływie 8–14 godzin od ostatniego posiłku). Przed badaniem ponadto nie należy spożywać alkoholu, pić herbaty, kawy, napojów zawierających cukry oraz soków. Profil cukrzycowy to podstawowe badanie, będące odpowiedzią na często zadawane pytanie, jak wykryć cukrzycę. Badanie krwi i związany z tym pomiar cukru i jego poziomu (badania określające glikemię) będą wiarygodne w momencie, kiedy pacjent przestrzegać będzie powyższych zasad. Glikemia jest wyrażana w mmol/l lub mg/dl, inaczej w mg%.

Pierwsze objawy cukrzycy – jak wykryć cukrzycę?

Zastanawiając się nad tym, jak wykryć cukrzycę (typ 1 i 2), należy wiedzieć, że pewne objawy ze strony organizmu mogą już zasugerować pacjentowi, że gospodarka węglowodanowa w jego organizmie nie funkcjonuje prawidłowo. Jak wykryć cukrzycę u dziecka? Objawy cukrzycy u małych dzieci mogą wiązać się między innymi z częstym oddawaniem moczu, spadkiem masy ciała, niechęcią do zabawy i nadmierną sennością, a także narastającym osłabieniem. 

Objawy cukrzycy u dzieci i młodzieży to między innymi silne pragnienie i wzmożona potliwość, a także częsta potrzeba oddawania moczu. Zauważyć można również wzmożone pragnienie i spadek masy ciała, ponadto jednym z dość charakterystycznych symptomów jest również widoczne zmęczenie i senność. Podobne objawy mogą pojawiać się u osób dorosłych, ponadto bardzo często cukrzycy towarzyszy także nadciśnienie, a także schorzenia dodatkowe w tym częste infekcje intymne, problemy skórne, napady głodu czy nocne skurcze łydek. Warto pamiętać o tych objawach, by wiedzieć również, jak wykryć cukrzycę w ciąży i w porę wprowadzić działania zaradcze. 

Badanie niezbędne do zdiagnozowania cukrzycy

Każdy, kto zadaje sobie pytanie „jak zbadać, czy mam cukrzycę”, powinien wiedzieć, że bardzo ważnym parametrem, który powinno się oznaczyć, jest poziom insuliny we krwi. Insulina jest bowiem hormonem, który ma istotną rolę w regulacji stężenia glukozy we krwi.  

Jak wykryć cukrzycę typu 2 i jak wykryć cukrzycę ciążową? W tym przypadku przydatne może być wykonanie testu OGTT (doustny test obciążenia glukozą), co wiąże się z wypiciem określonej ilości roztworu wodnego glukozy, a następnie pomiarem cukru po upływie godziny i dwóch. Krzywa obciążenia glukozą, czy też test obciążenia glukozą, pokazuje, jak zmienia się poziom glukozy w organizmie wraz z upływem czasu. Porównanie wyników z parametrami „normalnymi” pozwala ocenić prawidłowość gospodarki cukrowej danej osoby. Wiele osób zastanawia się również, kiedy diagnozuje się cukrzycę. O stanie cukrzycy mówi się w momencie, kiedy stężenie cukru we krwi w 120 minucie po teście wynosi powyżej 200 mg/dl. 

Odpowiedzią na pytanie „jak sprawdzić, czy się ma cukrzycę” może być również badanie poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c we krwi. Hemoglobina glikowana jest wskaźnikiem stężenia glukozy we krwi, wykorzystywanym między innymi w ocenie skuteczności leczenia cukrzyków. Testu tego nie wykonuje się co prawda samodzielnie, a w towarzystwie innych oznaczeń, jednak może być pomocny przy ostatecznej diagnozie lub właśnie wspomnianej już ocenie skuteczności wdrożonego przez lekarza leczenia. 

Jak wykryć cukrzycę – kiedy warto udać się do poradni diabetologicznej?

Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak wykryć cukrzycę, ale również gdzie zbadać cukrzycę. Oczywiście badania laboratoryjne wykonać można w każdym punkcie diagnostycznym, jednak ich analizą powinien zająć się już specjalista. Jeśli wyniki odbiegają od normy, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja w poradni diabetologicznej, ponieważ cukrzycę należy leczyć. 

Groźna może okazać się również cukrzyca utajona. Jak wykryć to schorzenie? Ukryta cukrzyca może rozwijać się bez objawów przez wiele lat. W tym czasie ma już niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu, jednak daje symptomy na tyle mało specyficzne, by pacjent szukał przyczyny problemu. Jeśli chodzi o czas wykrycia choroby, średnia wynosi około 8 lat od zachorowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że niestety wielu pacjentów nie przykłada wagi do badań profilaktycznych. Schorzenie można rozpoznać na podstawie objawów mu towarzyszących, jednak – jak wspomniano wcześniej – czasem są niewidoczne lub na tyle niespecyficzne, że pacjent je lekceważy. Podstawowe i charakterystyczne objawy to w szczególności częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia oraz rozmyty obraz, a także nawracające choroby dziąseł i jamy ustnej, a nawet problemy skórne. 

Jak wykryć cukrzycę – domowe badania poziomu cukru

Wiemy już, jak ważne jest wczesne wykrycie nadmiaru cukru we krwi. Jeśli chodzi o zagadnienie z tematyki, jak wykryć cukrzycę, warto wiedzieć, że oznaczenie poziomu cukru we krwi możliwe jest również w domu. Powszechnie używanym w tym celu urządzeniem jest glukometr, który ma zdolność do wykrywania wszelkich nieprawidłowości. Badanie jest proste do wykonania w warunkach domowych – polega na nakłuciu opuszka palca specjalną igłą i analizie stężenia cukru w kropli krwi. Wykrycie cukrzycy w odpowiednim czasie może umożliwić niezbędne działanie, które wymagane jest przy podwyższonym poziomie cukru i ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. 

Jeśli dowiesz się, że masz cukrzycę, kontroluj poziom cukru przed jedzeniem i po nim, spożywaj produkty, które zalecił lekarz i kontroluj wielkość spożywanych porcji. Ogranicz ponadto alkohol oraz cukry dodane (m.in. dosładzane jogurty), ponadto postaw na aktywność, która może przynieść dobre rezultaty. Nie zapominaj również o prawidłowym przyjmowaniu leków i regularnych badaniach profilaktycznych, gdyż cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na wiele groźnych chorób.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.