Jak przygotować się do badania moczu i dlaczego jest to tak ważne?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Badanie moczu dostarcza cennych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Mowa tu nie tylko o funkcjonowaniu układu moczowego człowieka, ale również o działaniu innych układów oraz narządów. Najczęściej wykonywane jest ogólne badanie moczu, dobowa zbiórka moczu oraz posiew moczu, choć nie są to jedyne badania, które może lekarz zalecić pacjentowi. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pobrać próbkę, gdy pacjent ma zalecone badanie moczu. Jak się przygotować do badań, czego unikać, kiedy i jak powinno wyglądać pobranie próbki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Podpowiadamy ponadto, jak prawidłowo przechowywać próbkę moczu do czasu dostarczenia do laboratorium.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czego nie robić przed badaniem moczu?

Badanie moczu jest bardzo przydatnym testem diagnostycznym, który może pomóc w diagnozie niektórych chorób lub ich wykluczeniu, a także w ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nie są zalecane niektóre aktywności, gdy w grę wchodzi zlecone przez lekarza badanie moczu. Jak się przygotować do badania i czego nie robić przed badaniem moczu? Powinno się unikać wcześniej intensywnej aktywności fizycznej, gdyż w moczu może pojawić się większa ilość ciał ketonowych i białka. Bardzo ważne jest ponadto, by powstrzymać się od współżycia minimum na dobę przed planowanym pobieraniem próbki moczu do badania. Jeśli chodzi o dietę i nawodnienie przed badaniem moczu – powinny być one normalne i umiarkowane.

Czytaj także:

Jeśli wyniki badania moczu okażą się nieprawidłowe, lekarz może zdecydować o konieczności wdrożenia specjalistycznego leczenia u pacjenta. Warto wówczas pamiętać, że opcją praktyczną są recepty online, które umożliwiają znacznie szybsze otrzymanie recepty na kończący się lek, bez problemów z rejestracją na stacjonarną wizytę lekarską. 

Kiedy pobrać mocz do badania?

Należy odpowiedzialnie podejść do pobrania próbki na badanie moczu. Jak się przygotować i kiedy pobrać mocz do badania? Zależne jest to od rodzaju badania. Jeśli chodzi o badanie ogólne moczu i posiew moczu, najlepiej mocz pobierać rano, gdy pacjent się obudzi. Dobową zbiórkę moczu natomiast zazwyczaj zaczyna się rano, a następnie kontynuuje się przez kolejne 24 godziny. Warto zaznaczyć, że kobiety, które mają miesiączkę, niedługo mają ją rozpocząć lub dopiero ją skończyły, powinny rozważyć konieczność wykonania badania moczu właśnie w tym czasie, gdyż nie zaleca się badania osadu moczu, gdy kobieta ma menstruację. Jeśli to tylko możliwe, warto odczekać, aż badanie będzie bardziej wiarygodne. 

Badanie moczu – przygotowanie do pobrania próbki

Odpowiednie przygotowanie do pobrania próbki ma duże znaczenie dla wiarygodności wyniku, gdy w grę wchodzi badanie moczu. Jak się przygotować, by zmniejszyć ryzyko konieczności ponownego wykonywania badania, w związku z wynikiem niewiarygodnym? Przede wszystkim należy szczególnie dopilnować higieny pobrania próbki do badania moczu. Przygotowanie w tym przypadku obejmuje przede wszystkim umycie okolic intymnych, w tym zwłaszcza ujścia cewki moczowej. Koniecznie należy również przed pobraniem moczu dokładnie umyć ręce, ponadto pacjent powinien mieć przygotowany odpowiedni pojemnik, do którego będzie mógł pobrać próbkę moczu. Trzeba wiedzieć, że do badania pobierać należy mocz ze środkowego strumienia. W praktyce wygląda to tak, że pierwszą część moczu pacjent oddaje normalnie. Następnie na chwilę pacjent wstrzymuje mocz i podkłada odkręcony pojemnik, który uzupełnia moczem w odpowiedniej ilości (ok. 50-100 ml) i zakręca pojemnik. Następnie pacjent może oddać pozostałą część moczu do toalety, aż do uczucia opróżnienia pęcherza. 

Pojemniki do badania moczu – jakie wybrać i jak przechowywać próbkę

Warto wiedzieć, jaki pojemnik należy kupić, gdy lekarz zaleci pacjentowi badanie moczu. Jak się przygotować, by wynik badania był wiarygodny? Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie badania moczu będzie miał pacjent wykonywane. W aptece dostępne są pojemniki do badania moczu jałowe (sterylne) i niejałowe (niesterylne). Jeżeli pacjent ma wykonać ogólne badanie moczu, w zupełności wystarczy mu niejałowy pojemnik na mocz. Jeśli jednak konieczny jest u pacjenta posiew moczu, bardzo ważne, by skorzystać z pojemnika jałowego (sterylnego), gdyż w przeciwnym wypadku wyniki mogą być niewiarygodne. Po pobraniu próbki moczu, pojemnik należy szczelnie zakręcić oraz oznaczyć, a następnie zabezpieczyć. Mocz należy dostarczyć w możliwie najkrótszym czasie od jego pobrania. Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie udać się do laboratorium natychmiast, może przez krótki czas przechowywać pobraną i zabezpieczoną odpowiednio w pojemniku próbkę moczu w lodówce. Należy wówczas dopilnować, by czas dostarczenia pojemnika z moczem do laboratorium nie przekroczył 2 godzin od pobrania próbki (zwłaszcza jeśli ma być wykonany posiew moczu). 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.