Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Cieknący nos, kichanie i kaszel to objawy dość niespecyficzne, które mogą towarzyszyć wielu dolegliwościom. Do najczęściej mylonych dolegliwości należy katar alergiczny, zapalenie zatok oraz przeziębienie, których symptomy bywają bardzo zbliżone do siebie, jednak leczenie powinno być zupełnie inne. Podpowiadamy, jak wygląda katar alergiczny i jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego, a także jak pozbyć się kataru alergicznego najskuteczniej.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przeziębienie i katar alergiczny – czym się różnią?
Trzeba już na wstępie zaznaczyć, że przeziębienie bywa często mylone z dolegliwością, jaką jest katar alergiczny. Objawy podstawowe obu tych przypadłości bywają podobne, co może być mylące, tym bardziej istotna jest wiedza, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego.
- Przeziębienie to choroba, która jest odpowiedzią naszego organizmu na kontakt z wirusem lub bakterią – gdy taki intruz dostaje się do naszego organizmu (np. drogą kropelkową), nasz układ odpornościowy rozpoczyna z nim walkę, czego objawami są najczęściej: katar, ból gardła, kaszel, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie itp. Po wygranej wojnie z intruzem, czyli zwalczeniu wirusa, które zwykle zajmuje naszemu układowi immunologicznemu 3-14 dni, organizm wraca do normalnego funkcjonowania, a my do utraconej na czas choroby formy.
- Alergia to natomiast problem, jakim jest nadwrażliwość układu immunologicznego w związku z kontaktem z uczulającym nas alergenem. Objawia się ona różnorodnie, zależnie od czynnika alergizującego i naszych indywidualnych predyspozycji. Symptomy mogą obejmować między innymi katar alergiczny, łzawienie i pieczenie oczu, kichanie oraz kaszel. Warto wiedzieć, że objawy tego typu utrzymują się tak długo, jak długo organizm narażony jest na kontakt z alergenem, co może trwać parę godzin, dni, miesiąc (np. w przypadku pylenia niektórych roślin), a może i trwać cały rok – np. w przypadku alergii na roztocza i przebywania w niedostatecznie czyszczonym miejscu.
Warto wiedzieć ponadto, że alergia, w przeciwieństwie do przeziębienia, nie jest zaraźliwa, choć można przekazywać potomstwu genetyczne skłonności do nadwrażliwości układu immunologicznego. W czasie alergii raczej nie ma do czynienia ponadto z bólem głowy czy stanem podgorączkowym, a wydzielina z nosa ma inną barwę i konsystencję niż przy zaawansowanym przeziębieniu.
Jak rozpoznać katar alergiczny?
W Polsce alergia dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Zmaga się z nią bardzo dużo osób – wiele z nich nieświadomie. Dobrze wiedzieć, jak rozpoznać katar alergiczny, wówczas łatwiej o wdrożenie odpowiedniego leczenia, które przyniesie potrzebną ulgę. W przypadku kataru alergicznego wydzielina z nosa jest najczęściej bezbarwna lub jasna i klarowna, a także ma wyraźnie wodnisty charakter, ponadto pojawia się ona nagle i regularnie, w odpowiedzi na każdy kontakt z alergenem i trwa aż do ustąpienia narażenia na jego działanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku przeziębienia bardzo często na późniejszych etapach wydzielina ta jest już znacznie gęstsza i przyjmuje kolor żółtawy lub zielonkawy, ponadto rozwija się stopniowo. W przypadku kataru siennego zwykle również objawy ze strony spojówek są bardziej nasilone, czyli pojawia się łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, co rzadko w tak dużym stopniu towarzyszy przeziębieniom. Charakterystycznym objawem towarzyszącym katarowi siennemu są również napady kichania.
Kiedy uaktywnia się katar alergiczny?
Katar sienny występuje w odpowiedzi na bodziec, jakim jest alergen – pojawia się przy każdym kontakcie z alergenem. Objawy towarzyszące katarowi alergicznemu związane są z nadczynnością układu immunologicznego, który atakuje potencjalnego intruza, jakim może być np. obecność pyłków traw czy obecność kurzu. Nasilona wówczas odpowiedź immunologiczna skutkuje nie tylko powstawaniem kataru, ale również wieloma innymi symptomami – takiej alergii czasem towarzyszyć może również obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie napadowe, kaszel, a także swędzenie i łzawienie oczu, które może, choć nie musi, przekształcić się w zapalenie spojówek.
Jak radzić sobie z katarem alergicznym i łzawiącymi oczami?
Wiesz już doskonale, jak wygląda katar alergiczny i kiedy się uaktywnia najczęściej, a także jak można odróżnić go od kataru towarzyszącego przeziębieniu, ale co na katar alergiczny działa najlepiej?
Prewencja alergii
Przede wszystkim podstawą są działania prewencyjne, czyli szczególnie różnego rodzaju sposoby na unikanie bodźców, które powodują Twoje alergie. Gdy wykonamy testy alergiczne i już wiemy, co nas uczula, ważne jest by do minimum ograniczyć możliwy kontakt z alergenem. W przypadku objawów alergii na roztocza, sierść i pleśnie pomocne będzie przede wszystkim dbanie o czystość miejsca przebywania, w tym bardzo częste i dokładne sprzątanie, pranie w wysokiej temperaturze i wietrzenie pomieszczeń. Jeśli katar alergiczny wiąże się z alergią na pyłki, warto monitorować czas, w jakim pylą poszczególne rośliny i pozostać wówczas w domu lub wychodzić z domu wtedy, gdy ich stężenie w powietrzu jest najmniejsze, czyli np. bezpośrednio po deszczu. Po powrocie ze spaceru dobrze jest również wyprać odzież wierzchnią i wziąć prysznic wraz z myciem głowy, by usunąć pyłki ze swojej skóry i włosów.
Leczenie kataru alergicznego
Jak pozbyć się kataru alergicznego? W przypadku alergii bardzo dokuczliwych, nie unikniemy kontaktu z lekarzem w celu określenia przyczyny kataru. Alergeny mogą być różnorakie, dlatego nie obędzie się bez wykonania testów alergicznych, które to następnie pomogą lekarzowi ocenić stan pacjenta i dobrać mu odpowiedni lek czy leki. Konieczne może okazać się wdrożenie leków o działaniu przeciwhistaminowym. Mogą to być różnego rodzaju preparaty, w tym np. krople, spraye lub tabletki, na które możliwa jest także e-recepta online. W przypadku choroby o poważniejszej postaci, czyli silniejszych objawów kataru siennego, którym towarzyszy uczucie zatkanego nosa, w leczeniu możliwe jest również przyjmowanie produktów z grupy glikokortykosteroidów.
Odczulanie
Jeśli alergolog stwierdzi podstawność takiego zabiegu, na alergię pomocne może okazać się również odczulanie, czyli stopniowe podawanie pacjentowi rosnącej dawki alergenu (podskórnie, podjęzykowo lub doustnie), by jego organizm przyzwyczaił się do niego i zaczął go tolerować. Tego typu zabiegi powinny być wykonywane pod ścisłym nadzorem lekarskim, by w razie potrzeby otrzymać szybką pomoc w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, którego ryzyko jest jak najbardziej realne.
Dlaczego opieka medyczna w przypadku alergii jest tak ważna?
Gdy w grę wchodzi świąd oczu lub oczy robią się czerwone i oprócz wydzieliny z nosa pojawiają się problemy innego typu, w tym uczulenia lub jakiekolwiek inne dolegliwości powstające na skutek alergenów, nie tylko możesz, ale i powinieneś zgłosić się do lekarza. Mowa tu jednak nie tylko o łatwiejszym funkcjonowaniu alergików, gdyż w niektórych przypadkach może to być kwestia ich zdrowia i życia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ryzyko rozwoju astmy jest jak najbardziej realne. Niezbędny jest tutaj bardzo szczegółowy wywiad medyczny, a niejednokrotnie również dodatkowe badania, w tym specjalistyczne testy alergiczne. Zazwyczaj w tego typu przypadkach konieczne będzie wdrożenie leczenia, które pomoże zmniejszyć dolegliwości w okresie Twojego kontaktu z alergenami, jednak podstawą zawsze będzie prewencja i unikanie narażenia na bodźce wywołujące alergię. Do wypisania recepty na leki przeciwalergiczne konieczne będzie podanie lekarzowi szczegółowych informacji obejmujących nie tylko zdrowie pacjenta, ale i zakres przyjmowanych przez niego tabletek i innych medykamentów (ryzyko niekorzystnych reakcji).
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?