Jak leczyć zapalenie krtani? Antybiotykoterapia, domowe sposoby

Napisano 15.01.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie krtani to choroba układu oddechowego, która dotyczy infekcji krtani oraz strun głosowych. Na rozwój schorzenia w szczególności narażeni są nauczyciele, prezenterzy radiowi oraz nałogowi palacze. Do wystąpienia u pacjenta zapalenia krtani przyczynić się może szereg czynników – zarówno infekcyjnych, jak i nieinfekcyjnych. Schorzenie to może pojawiać się u dzieci, poza tym również u osób dorosłych nie jest rzadkością zapalenie krtani. Jak leczyć tego rodzaju schorzenie? Co na zapalenie krtani będzie najlepszym rozwiązaniem? Czy istnieją domowe metody na zapalenie krtani? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie krtani — najważniejsze informacje na temat tej choroby

Krtań to nieparzysty narząd, który łączy gardło z tchawicą. Tworzą ją chrząstki, które połączone są ze sobą za pomocą stawów, mięśni oraz więzadeł. Narząd ten zlokalizowany jest w środkowej i przedniej części szyi. Do najważniejszych zadań krtani należy wytwarzanie głosu. Inną ważną funkcją krtani jest zapewnianie ochrony układowi oddechowemu przed ciałami obcymi oraz szkodliwymi substancjami, które mogą się do niego przedostawać. Są one usuwane wraz z odruchem kaszlu. Jeśli pacjent ma problemy z krtanią, a stacjonarna wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. To wygodny sposób na otrzymanie SMS- a z czterocyfrowym kodem na niezbędne leki, który można zrealizować w każdej aptece. Wystarczy wypełnić zamieszczony w sieci formularz, który następnie przeanalizuje lekarz i na jego podstawie wystawi (jeśli będą do tego wskazania) receptę na niezbędne medykamenty.

Czytaj także:

Zapalenie krtani przyczyny może mieć różne, podobnie jak objawy. Za rozwój schorzenia odpowiadają infekcje bakteryjne i wirusowe, poza tym do stanu zapalanego dojść może w wyniku spożywania w nadmiarze alkoholu, a także przy nieleczonym refluksie żołądkowo-przełykowym. Inne możliwe przyczyny zapalenia krtani to nadwyrężanie głosu, przeziębienie, picie zimnych napojów, a także przebywanie przez długi czas w suchym pomieszczeniu. Nałogowe palenie papierosów to kolejne przyczyny, jakie mogą spowodować zapalenie krtani. Jak leczyć schorzenie? Leczenie zapalenia krtani uzależnione jest od przyczyny oraz objawów towarzyszących stanowi zapalnemu. Jeśli chodzi o zapalenie krtani, pierwsze objawy świadczące o schorzeniu to wodnisty katar, duszności, ból gardła, a także zatkany nos. Niekiedy wystąpić może stan podgorączkowy lub wysoka gorączka. Po kilku dniach pojawić się może chrypka, kaszel (zwłaszcza w godzinach nocnych), a także problemy z głosem. U niektórych pacjentów dojść może do całkowitej utraty głosu.

Jak leczyć zapalenie krtani — antybiotykoterapia

Przy zapaleniu krtani wybór metody leczenia lekarz dobiera indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Jak skutecznie wyleczyć zapalenie krtani, jeśli przyczyną schorzenia jest infekcja bakteryjna? W takiej sytuacji konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku. Jak leczyć zapalenie krtani przy pomocy antybiotykoterapii? Dobór antybiotyku uzależniony jest od rodzaju patogenu wywołującego zapalenie krtani. W pierwszej kolejności lekarz przepisać może pacjentowi amoksycylinę. Jeśli osoba chora jest uczulona na amoksycylinę, lekarz przepisać może jej wówczas preparaty zawierające w składzie makrolidy. Takie leczenie lekarz zleca na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, a także na podstawie odpowiednich badań.

Farmakologia na zapalenie krtani — czy jest skuteczna?

Wybór metody leczenia zależy od przyczyny, która wywołała zapalenie krtani. Jak leczyć tego rodzaju schorzenie? W przypadku zapalenia krtani wywołanego przez infekcje wirusowe konieczne może okazać się stosowanie dostępnych w aptekach bez recepty leków, które mają za zadanie złagodzić dolegliwości bólowe oraz obniżyć gorączkę. Często polecane są również środki łagodzące chrypkę. Sprawdzi się mogą również pastylki do ssania na gardło oraz syropy hamujące towarzyszący zapaleniu krtani kaszel. Skuteczność przyjmowanych przez pacjenta środków farmaceutycznych jest zwykle wysoka. Warunkiem jest jednak stosowanie przepisanych przez lekarza preparatów zgodnie z zaleceniami – w odpowiednich dawkach oraz częstotliwości.

Rodzaje zapalenia krtani — czy różnie się je leczy?

Leczenie zapalenia krtani lekarz dobiera w zależności od zdiagnozowanego rodzaju schorzenia, ponieważ w zależności od rodzaju zapalenia krtani u pacjenta występować mogą różne objawy. W zależności od przebiegu choroby wyróżnia się ostre lub przewlekłe zapalenie krtani. Biorąc pod uwagę lokalizację, rozróżnia się zapalenie nagłośni, zapalenie głośni, a także podgłośniowe zapalenie krtani. Jak leczyć zapalenie krtani w zależności od jej rodzaju? Sposób leczenia dobiera się w zależności od objawów towarzyszących zapaleniu krtani. Jeśli u pacjenta pojawi się gorączka, konieczne może okazać się przyjmowanie leków o właściwościach przeciwgorączkowych. Przy bólu gardła lekarz przepisać może pacjentowi tabletki na ból gardła itd. Jeśli chodzi o zapalenie krtani, leczenie u dzieci, podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, dobiera się w zależności od przyczyny i może trwać od kilku do kilkunastu dni.

Wsparcie leczenia zapalenia krtani

Oprócz przepisanych przez lekarza środków warto również pamiętać o odpoczynku, poza tym nie należy nadwyrężać głosu. Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – najlepiej w granicach 20 °C. Pamiętać należy również o częstym wietrzeniu pokoju oraz utrzymaniu w nim odpowiedniej wilgotności. W tym celu warto zastosować nawilżacz, poza tym sprawdzić się mogą również mokre ręczniki na kaloryferze. Nie należy też zapominać o okryciu szyi ciepłym ręcznikiem. Jeśli chodzi o wsparcie w leczeniu, pacjent powinien również oszczędzać głos i dużo wypoczywać.

Domowe sposoby na łagodzenie objawów zapalenia krtani

Jak leczyć zapalenie krtani u pacjentów innymi sposobami? W przypadku zdiagnozowania u pacjenta tego rodzaju schorzenia warto również postawić na domowe sposoby na zapalenie krtani u dzieci, które mogą sprawdzić się również w przypadku osób dorosłych. Pamiętać należy o systematycznym nawadnianiu organizmu, które ograniczy ryzyko odwodnienia, poza tym nawilży wysuszoną śluzówkę. Ulgę przynieść może między innymi picie herbaty z miodem, a także domowe inhalacje. Dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjentów zmagających się z zapaleniem krtani mogą okazać się inhalacje z naparów ziołowych, w tym z szałwii, rumianku oraz tymianku. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też płukanki z babki lancetowatej, szałwii, rumianku, tymianku, a także z majeranku. Sprawdzić się może również czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem stosowanym między innymi przy problemach z krtanią, a także z kaszlem, anginą oraz bólem gardła. Jeśli domowe metody na zapalenie krtani nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Leczenie przebiegu ostrego zapalenia krtani

Jednym z rodzajów zapalenia krtani jest ostre zapalenie krtani. Jak leczyć ten rodzaj schorzenia? Ostre choroby zapalne krtani mogą być następstwem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Do najczęstszych objawów ostrego zapalenia krtani zalicza się chrypkę oraz zmieniony głos, a także kaszel i suchość w ustach. Inne objawy ostrego zapalenia krtani to drapanie lub łaskotanie w gardle oraz problemy z przełykaniem pokarmu. U niektórych pacjentów z chorobą wiązać się mogą stany podgorączkowe. Leczenie ostrego zapalenia krtani jest głównie objawowe. W zależności od objawów stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, a także mukolityczne. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego (pojawią się bakterie), lekarz przepisać może pacjentowi antybiotyki. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.