Ból krtani przy dotyku i przełykaniu – objawy stanu zapalnego

Napisano 23.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból krtani przy dotyku, przełykaniu czy oddychaniu jest powodującą dyskomfort dolegliwością. Zwykle jest objawem zapalenia krtani, ale może świadczyć o występowaniu również innych problemów zdrowotnych. W przypadku odczuwania nieprzyjemnych symptomów warto udać się do lekarza i rozpocząć właściwe leczenie. Jakie są przyczyny bólu szyi i krtani przy dotyku? Co pomoże złagodzić dolegliwości?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie krtani – przyczyny

Zapalenie krtani to stan zapalny górnych dróg oddechowych spowodowany przeciążeniem, podrażnieniem lub infekcją. Wewnątrz krtani znajdują się struny głosowe — dwa fałdy błony śluzowej pokrywające mięśnie i chrząstkę. Zwykle struny głosowe płynnie otwierają się i zamykają, tworząc dźwięki poprzez ruch i wibracje. Jednak w przypadku zapalenia krtani struny głosowe ulegają zapaleniu lub podrażnieniu. Powoduje to ich puchnięcie, co zniekształca dźwięki wytwarzane przez przepływające pomiędzy nimi powietrze. W rezultacie głos brzmi ochryple.

Czytaj także:

Zapalenie krtani może być krótkotrwałe (ostre) lub długotrwałe (przewlekłe). Większość przypadków jest wywoływana przez tymczasową infekcję wirusową i nie jest poważna. Niemniej utrzymujący się stan zapalny może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu istotna jest wizyta u specjalisty i rozpoczęcie leczenia. Po zbadaniu pacjenta lekarz zaproponuje odpowiednie leki, a wystawiona e-recepta online może zostać wykorzystana w każdym sklepie w Polsce.

Jedną z przyczyn rozwoju zapalenia krtani jest przeciążenie strun głosowych m.in. podczas mówienia czy krzyczenia. Z tego powodu w grupie ryzyka znajdują się osoby, które wykonują zawód związany z częstym używaniem swojego głosu jak nauczyciele, aktorzy czy piosenkarze.

Zapalenie krwi może być również wynikiem infekcji wirusowej, bakteryjnej czy drożdżakowej. Niemniej warto zaznaczyć, że ból w okolicy krtani występuje również przy innych problemach medycznych np. częstych infekcjach zatok, przewlekłym refluksie żołądkowo-przełykowym, a także nadużywaniu alkoholu czy wyrobów tytoniowych.

Trzeba pamiętać, że zapalenie krtani może występować o każdej porze roku. W przypadku okresu jesienno-zimowego dolegliwość często wynika z gwałtownych wahań temperatury otoczenia np. przemieszczenia się z ogrzewanego pomieszczenia na mroźne powietrze. Latem przyczyną schorzenia może być zbyt długie przebywanie w chłodnym, klimatyzowanym miejscu czy spożywanie bardzo zimnych potraw i napojów. Natomiast wiosną szczególnie narażeni na rozwinięcie zapalenia krtani są alergicy, ponieważ ich śluzówka dróg oddechowych jest bardziej wrażliwa na podrażnienia.

Zapalenie krtani jest zaraźliwe wyłącznie w sytuacji, gdy stan spowodowała infekcja. Wówczas należy uważać, żeby nie przekazać choroby innym osobom.

Czy ból krtani przy przełykaniu i dotyku zawsze oznacza zapalenie krtani?

Ból krtani najczęściej jest sygnałem o rozwijającym się stanie zapalnym górnych dróg oddechowych. Pojawia się w wyniku nadużywania głosu, infekcji wirusowych, bakteryjnych oraz grzybiczych, a także podrażnienia błon śluzowych przez bodźce drażniące (jak dym papierosowy, alkohol, alergeny, zanieczyszczenie powietrza czy unoszące się w powietrzu pyły).

Warto również wspomnieć o przewlekłym refluksie żołądkowo-przełykowym, który jest jedną z przyczyn podrażnienia gardła i krtani. Schorzenie polega na okresowym cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Zwykle ma to miejsce z powodu zmniejszenia napięcia dolnego zwieracza przełyku, który łączy obie struktury. Cofająca się treść żołądkowa wpływa na podrażnienie gardła i często wywołuje nieprzyjemne dolegliwości bólowe w tym pieczenie. Do przyczyn powstawania refluksu żołądkowo-przełykowego zalicza się jedzenie podrażniających potraw (tłustych, pikantnych, słodkich, kwaśnych), a także palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Refluks może być objawem, który towarzyszy innym chorobom m.in. niestrawności (dyspepsji), cukrzycy, chorobom reumatologicznym czy zaburzeniom hormonalnym.

Co więcej, ból krtani z zewnątrz może być symptomem urazu mechanicznego krtani. Zwykle powstają one po uderzeniu z dużą siłą np. w wyniku pobicia (urazy tępe) czy jako efekt działania narzędzia ostrego (urazy ostre). Takie urazy często są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla życia pacjenta.

Objawy zapalenia krtani

Większość objawów zapalenia krtani jest przejściowa i trwa krócej niż dwa tygodnie. Do typowych symptomów zalicza się:

  • chrypkę lub osłabienie głosu,
  • utratę głosu,
  • ból gardła (w szczególności krtań może boleć przy dotyku, przełykaniu czy oddychaniu),
  • łaskotanie lub drapanie w gardle,
  • suchy kaszel,
  • odczuwanie suchości w gardle,
  • świszczenie podczas oddychania,
  • trudności w oddychaniu (w tym duszności).

W przypadku gdy przyczyną zapalenia krtani jest infekcja można również doświadczać objawów grypopodobnych jak katar czy podwyższenie temperatury ciała (w tym gorączkę).

Możesz również mieć objawy, które świadczą o innych problemach medycznych niż zapalenie krtani na przykład:

  • wyczuwalne zmiany, takie jak wrzody, cysty lub guzki na strunach głosowych;
  • kłopoty z połykaniem;
  • odkrztuszanie krwi;
  • narastający ból pomimo stosowania środków leczniczych.

Jeśli odczuwa się nieprzyjemne dolegliwości, należy zgłosić się na konsultację do specjalisty i wdrożyć leczenie.

Leczenie stanu zapalnego krtani

Zapalenie krtani wpływa na struny głosowe. Z tego powodu na konsultacji lekarz często zaczyna od badania wizualnego, używając specjalnego lusterka, aby zobaczyć wnętrze gardła pacjenta. Może również wykonać laryngoskopię, czyli wprowadzić niewielką kamerę przez nos albo usta badanej osoby, co umożliwia zwiększenie dokładności obserwacji. Lekarz będzie szukać następujących objawów zapalenia krtani:

  • podrażnienia,
  • zaczerwienienia,
  • uszkodzenia na krtani,
  • obrzęku strun głosowych, co może być oznaką nadmiernego obciążenia.

Jeśli lekarz zobaczy podejrzaną zmianę, może zlecić biopsję. Pobrana próbka tkanki zostanie wysłana do laboratorium w celu analizy pod kątem występowania nowotworu gardła.

Zapalenie krtani zwykle ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Najlepszym sposobem na wyzdrowienie z zapalenia krtani jest odpoczynek, nieprzeciążanie głosu i picie dużej ilości płynów. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, aby przyspieszyć proces zdrowienia w tym:

  • antybiotyki — na infekcje bakteryjne;
  • leki przeciwgrzybicze — gdy występują infekcje drożdżakowe;
  • kortykosteroidy — pomagające zmniejszyć obrzęk i stan zapalny;
  • leki przeciwbólowe — pozwalające zmniejszyć dyskomfort i dolegliwości bólowe.

Aby zapobiec wysuszeniu lub podrażnieniu strun głosowych należy wprowadzić kilka zmian w swoim stylu życia. Zaleca się unikanie palenia wyrobów tytoniowych i trzymanie się z dala od biernego palenia, ponieważ dym wysusza gardło, co może powodować podrażnienie strun głosowych. Warto również ograniczyć alkohol i kofeinę, które mogą działać podrażniająco i powodować utratę wody w organizmie. Należy przyjrzeć się swojej diecie i zrezygnować z pikantnych, tłustych, zbytnio kwaśnych czy słodkich potraw. Natomiast dobrze włączyć do diety różnorodne dania i odżywiać się w zbilansowany sposób, co pomoże odżywić organizm i zachować zdrowie. Istotne jest również picie dużej ilości wody, co wpływa na rozcieńczenie znajdującego się śluzu w gardle i wspomaga nawilżenie przełyku.

Należy również unikać zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. Zaleca się, żeby często myć ręce i unikać kontaktu z chorymi osobami, co wspomoże zmniejszyć ryzyko narażenia na szkodliwe drobnoustroje.

Warto również wystrzegać się nadmiernego oczyszczania gardła — przykładowo unikać odchrząkiwania. To przynosi więcej szkody niż pożytku, ponieważ powoduje nieprawidłowe wibracje strun głosowych i może zwiększać ich obrzęk.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.