Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe i jak je leczyć?

Napisano 16.01.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie krtani to choroba będąca jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka górne drogi oddechowe. Może być powodowane zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy, poza tym może być efektem palenia papierosów oraz refluksu. Problem może dotykać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, przyczyniając się do wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy zapalenia krtani? Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Jak wygląda diagnostyka, leczenie i profilaktyka przy zapaleniu krtani? Po szczegółowe informacje na temat zapalenia krtani zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest zapalenie krtani?

Krtań stanowi niewielka struktura chrzęstna łącząca gardło z tchawicą. Jej najważniejszą funkcją jest wytwarzanie głosu. Inną ważną funkcją krtani jest ochrona tchawicy oraz dolnych dróg oddechowych przed ciałami obcymi. Ze względu na bezpośrednie połączenie z gardłem krtań jest w znacznym stopniu narażona na wszelkiego rodzaju zakażenia. Jednym z problemów dotykających krtań jest zapalenie krtani. Pojęcie „zapalenie krtani” oznacza stan zapalny, który dotyczy błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Ze względu na przebieg choroby wyróżnia się przewlekłe i ostre zapalenie krtani. Ze względu na lokalizację wyróżnia się z kolei zapalenie nagłośni, zapalenie głośni, a także podgłośniowe zapalenie krtani. W przypadku zapalenia krtani u pacjentów wystąpić mogą problemy z mówieniem (niekiedy dojść może do utraty głosu), poza tym utrudnione może być również połykanie pokarmów.

Czytaj także:

Dolegliwość ta dotyka przede wszystkim osoby nadwyrężające głos w związku z niektórymi wykonywanymi zawodami. Na zapalenie krtani cierpią zwłaszcza nauczyciele, a także dziennikarze, aktorzy oraz prezenterzy radiowi. Do rozwoju zapalenia krtani dojść może również w wyniku oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych, które szczegółowo zostaną opisane w dalszej części artykułu. Odpowiemy w niej również na pytanie, czy zapalenie krtani jest zaraźliwe. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowane zapalenie krtani i potrzebne są pilnie leki, a stacjonarna wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, może skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta. To wygodny sposób na otrzymanie niezbędnych medykamentów – bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy uzupełnić zamieszczony w Internecie formularz, który dokładnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą do tego wskazania, przepisze pacjentowi niezbędne leki.

Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe — przyczyny zapalenia krtani

By odpowiedzieć na pytanie, czy zapalenie krtani jest zaraźliwe, warto poznać wcześniej najważniejsze przyczyny schorzenia. Dolegliwość ta dotykać może osoby w każdym wieku – wystąpić może zarówno zapalenie krtani u dziecka, jak i u osób dorosłych. Zapalenie krtani w zależności od przebiegu oraz lokalizacji przyczyny może mieć różne. Ostre zapalenie krtani i tchawicy może być spowodowane przez infekcję wirusową, z kolei do zapalenia nagłośni dojść może przez bakterie. Inne możliwie przyczyny ostrego zapalenia krtani to spożycie zimnego napoju, a także nadwyrężanie głosu. Do ostrego zapalenia krtani dojść może również w wyniku przebywania w suchych pomieszczeniach.

Przewlekłe zapalenie krtani może być z kolei efektem dłuższej ekspozycji na dym tytoniowy (palenie czynne i bierne). Inne możliwe przyczyny przewlekłego zapalenia krtani to częsta praca głosem oraz nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy, a także zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie gardła, czy też zwykłe przeziębienie. Z rozwojem przewlekłego zapalenia krtani związane mogą być również choroby układu oddechowego, a także częsta obecność w suchych oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zanieczyszczone powietrze to kolejna możliwa przyczyna przewlekłego zapalenia krtani, podobnie jak długotrwałe stosowanie sterydów wziewnych oraz leków, których skutkiem ubocznym jest między innymi wysuszanie błony śluzowej krtani.

Zapalenie krtani u pacjentów może pojawić się o każdej porze roku. W okresie jesienno-zimowym do zapalenia krtani dość może w wyniku niskich temperatur, z kolei w lecie do jego rozwoju dojść może w wyniku przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, poza tym może być efektem picia zimnych napojów. Zapalenie krtani może rozwinąć się też w następstwie spożywanego w nadmiarze alkoholu, poza tym na schorzenie cierpieć mogą alergicy z uszkodzoną śluzówką dróg oddechowych.

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani objawy w zależności od pacjenta może dawać różne. Do najczęstszych objawów ostrego zapalenia krtani zalicza się pojawiający się zwłaszcza w godzinach nocnych kaszel, który może być suchy, szczekający lub duszący. U części pacjentów zapaleniu krtani towarzyszyć może ból gardła oraz uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia. Przyspieszenie oddechu oraz problemy z mówieniem lub całkowita utrata głosu to kolejne możliwe objawy towarzyszące zapaleniu krtani. U chorych pojawiać się może również uczucie drapania lub łaskotania w gardle, a także wydobywający się podczas oddychania świst z krtani.

W przypadku przewlekłego zapalenia krtani u pacjentów pojawiać się może kaszel i chrypka, poza tym część osób odczuwać może nieprzyjemne drapanie w gardle, a także szybkie męczenie się głosu. Nieco inaczej objawy zapalenia krtani mogą wyglądać u dzieci. Oprócz świszczącego oddechu i szczekającego kaszlu pojawiać się mogą problemy z oddychaniem oraz przełykaniem pokarmów. W tej grupie wiekowej wystąpić może poza tym gorączka powyżej 39 ⁰C oraz nadmierne ślinienie się.

Diagnostyka zapalenia krtani, czyli jak je rozpoznać?

W celu zdiagnozowania zapalenia krtani u pacjenta konieczny jest wywiad lekarski i analiza objawów, a także odpowiednie badania. Chorobę diagnozuje lekarz rodzinny lub laryngolog. Przy łagodnych objawach lekarz skorzystać może z lusterka krtaniowego, dzięki któremu dokładnie będzie mógł zajrzeć do gardła, by móc dokładnie obejrzeć krtań. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przeprowadzenie badania endoskopowego, które wykonuje się zwykle przy znieczuleniu ogólnym. Niekiedy konieczne może okazać się wykonanie badania histopatologicznego, a także tomografii komputerowej. Ile trwa zapalenie krtani? W przypadku przewlekłego zapalenia krtani objawy mogą utrzymywać się do trzech tygodni lub znacznie dłużej. Przy ostrym zapaleniu krtani dolegliwości występują krócej.

Leczenie zapalenia krtani — jak przebiega?

W przypadku zdiagnozowania u pacjenta zapalenia krtani sposób leczenia wdraża się w zależności od przyczyny. Jeśli zapalenie krtani ma charakter wirusowy, najczęściej wdrażane jest leczenie objawowe. Stosuje się najczęściej preparaty o właściwościach przeciwzapalnych, do których zalicza się np. tabletki do ssania, czy też syropy hamujące kaszel lub rozrzedzające wydzielinę. Przy bakteryjnym zapaleniu krtani konieczna może okazać się antybiotykoterapia (lekarz przepisuje wówczas antybiotyki). Pamiętać należy również o regularnym wypoczynku. Pomieszczenie, w którym znajduje się pacjent, należy regularnie wietrzyć, poza tym nie należy nadwyrężać głosu. Należy też zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu, a także z ostrych przypraw, które dodatkowo mogą przyczynić się do podrażnienia krtani. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe?

Odpowiadając na pytanie, czy zapalenie krtani jest zaraźliwe, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na czynnik, który doprowadził do takiego stanu. Jeśli zapalenie krtani jest efektem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, wówczas jest zaraźliwe. Odpowiedzialne za stan zapalny patogeny chorobotwórcze przenoszone są między innymi drogą kropelkową. Jeśli zapalenie krtani wynika np. z nadwyrężenia głosu lub jest efektem spożywania alkoholu, a także innych czynników nieinfekcyjnych, wówczas nie jest możliwe przeniesienie schorzenia na zdrową osobę.

Profilaktyka zapalenia krtani — czy da się mu zapobiec?      

Odpowiedź na pytanie, czy zapalenie krtani jest zaraźliwe, jest twierdząca. By zapobiec wystąpieniu schorzenia, należy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne. Przede wszystkim nie należy nadwyrężać głosu, poza tym warto stosować maski ochronne podczas kontaktu z czynnikami drażniącymi. Warto również zadbać o dietę, a także zmienić dotychczasowy styl życia. Unikać należy spożywania alkoholu, poza tym nie należy palić papierosów. Rozwiązaniem może okazać się również szczepionka odpornościowa, poza tym warto pamiętać o odpowiedniej pozycji podczas snu (z poduszką pod głową), jeśli pacjent ma do czynienia z refluksem żołądka. Warto również systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa, poza tym należy utrzymywać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.