Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Do zakażenia koronawirusem dochodzi drogą kropelkową, a także poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią. Chorobą można więc zarazić się od osoby chorej, która kaszle i kicha, a także przez dotknięcie skażonej powierzchni. U wielu osób infekcja wirusem przebiega w sposób bezobjawowy. U części osób objawy choroby przypominają objawy występujące u pacjenta, który ma przeziębienie lub przypominają objawy grypy. Do najważniejszych objawów COVID-19 zaliczana jest gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku, a także ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu. Nierzadko pojawiają się również nudności i wymioty, a u wielu chorych pacjentów występują problemy z oddychaniem. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak długo rozwija się covid oraz po ilu dniach od zarażenia występują pierwsze objawy choroby.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jak długo rozwija się COVID-19 w organizmie zarażonego?
Infekcji ulec mogą zarówno dorośli, jak i kobiety w ciąży oraz dzieci, a wpływ wirusa na zdrowie zależy od organizmu. Okres inkubacji wirusa to czas, jaki upływa od momentu zarażenia do momentu, w którym pacjent ma do czynienia z pierwszymi objawami choroby. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, jak długo rozwija się COVID. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak długo rozwija się wirus w organizmie pacjenta, warto zaznaczyć, że rozwój choroby u każdego może przebiegać w inny sposób. Do wiadomości podane zostały informacje, że okres od zakażenia do wystąpienia objawów choroby wynosi od 1 do nawet 14 dni. Badanie dowodzi, że wirus u osób chorych, które uległy zakażeniu, rozwija się średnio najczęściej po około 5-7 dniach. Warto dodać, że wirus na powierzchni może utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu (czy też według niektórych źródeł do kilkudziesięciu) godzin, w zależności od warunków, w jakich się znajdzie.
Jakie objawy wskazywać mogą na infekcję koronawirusem?
Odpowiedź na pytanie, jak długo rozwija się koronawirus w organizmie, nie jest więc jednoznaczna i zależy od danego organizmu. Na zakażenie i obecność wirusa wskazywać mogą: gorączka, duszność, zmęczenie, problemy z oddychaniem i ucisk w klatce piersiowej, biegunka, a nawet katar, zapalenie spojówek i oczu oraz inne objawy, które początkowo mogą wskazywać na infekcję grypą. Niebezpieczne mogą okazać się również kontakty z osobą chorą, dlatego w celu ochrony własnego zdrowia ważne jest ograniczenie, unikanie lub wręcz zaprzestanie kontaktów z chorym, a także unikanie większych skupisk osób, ponieważ zagrożenie zakażeniem wówczas wzrasta.
Aby uniknąć zagrożenia zarażenia podczas wizyty stacjonarnej u specjalisty, w celu otrzymania od lekarza recepty na potrzebne leki, skorzystać można z recepty online. Lekarz wypisać może wówczas receptę przez Internet, bez konieczności pojawienia się w przychodni. Należy jedynie przedstawić swoją sytuację oraz podać leki, jakie są w danej chwili potrzebne do kontynuacji leczenia, a w kilka chwil pacjent otrzyma SMS z kodem do realizacji recepty.
Jak długo rozwija się COVID-19 od pierwszego kontaktu z osobą zarażoną?
Wiele osób zastanawia się, jak długo rozwija się COVID od pierwszego kontaktu z osobą, która jest już zarażona koronawirusem. Okres ten jest najczęściej sprawą indywidualną, jednak badania dowodzą, że okres wylęgania wirusa wynosi od 1-2 do 14 dni. Średnio przyjąć można liczbę 5-7 dni. Znamy już więc odpowiedź na pytanie, jak długo rozwija się wirus, choć oczywiście należy traktować ją z pewną rezerwą, gdyż jest to bardzo indywidualne. Trzeba ponadto wiedzieć, że pierwsze objawy towarzyszące wirusowi mogą przypominać objawy innych chorób. Poważniejsze objawy wynikają przede wszystkim z zajęcia przez patogen tkanek płuc, co nierzadko przyczynia się do znacznego utrudnienia wymiany gazowej. Pogarsza się więc wówczas wydolność oddechowa pacjenta, a w skrajnych przypadkach może wymagać on nawet podłączenia do respiratora.
Po ilu dniach od zarażenia występują pierwsze objawy choroby na COVID-19?
Wiemy już, jak długo rozwija się Covid oraz ile czasu rozwija się COVID od pierwszego kontaktu z wirusem. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, jak długo rozwijają się objawy koronawirusa. Warto wspomnieć, że przy wcześniejszych wariantach koronawirusa od momentu zachorowania do czasu pojawienia się pierwszych objawów upływało najczęściej od 5 do 7 dni. W przypadku wariantu Delta okres rozprzestrzeniania się choroby po kontakcie pacjenta z patogenem jest znacznie szybszy, więc i obecność pierwszych symptomów, jakie daje choroba, widoczna jest nieco szybciej. Najnowsze badania wskazują, że chorobę na podstawie pierwszych objawów zaobserwować można najczęściej już w czasie 4-5 dni od zakażenia. Lekarze oraz naukowcy mają jednak w dalszym ciągu wątpliwości, jeśli chodzi o stwierdzenie, czy objawy mogą pojawiać się od razu po zakażeniu. Warto dodać, że ryzyko zarażenia wirusem wzrasta z wiekiem, a także rośnie u osób, które wiedzą o chorobach współistniejących.
W przypadku utrzymującej się gorączki przy COVID-19 niezbędne może okazać się stosowanie leków łagodzących objawy – wiele osób stosuje wówczas paracetamol. Często praktykowane jest jednak również używanie innych produktów, w tym stosowanych np. przy grypie. W tym czasie wskazany jest jednak kontakt z lekarzem, który może wystawić receptę na leki, które przy koronawirusie można zażywać bezpiecznie. Po zakończonej izolacji warto ponadto wykonać dodatkowe badania, w tym m.in. badanie krwi oraz moczu, a także RTG klatki piersiowej i inne zlecone przez lekarza badania.
Dlaczego tak ważna jest wiedza na temat okresu inkubacji wirusa?
Odpowiedź na pytanie, jak długo rozwija się COVID, jest nam już znana. By odpowiedzieć na pytanie, ile czasu rozwija się koronawirus, ważna jest wiedza na temat okresu inkubacji wirusa. Choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, dlatego zarazić się można od innych osób poprzez wydzieliny z ust lub nosa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kropelki mogą również osiadać na różnego rodzaju powierzchniach oraz na przedmiotach, dlatego zarażenie możliwe jest również poprzez dotykanie tych przedmiotów, a następnie przenoszenie rąk na usta, nos lub oczy.
Jak wiemy, inkubacja to okres od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów, niestety ma ona miejsce przed wystąpieniem objawów, dlatego w tym czasie można już zarazić inne osoby. Jeśli zatem wiemy, że mieliśmy bliski kontakt z osobą chorą, wiedza o czasie inkubacji wirusa pozwoli nam przewidzieć, kiedy powinny pojawić się u nas symptomy choroby (jeśli dojdzie do zakażenia). Wówczas szybciej zgłosimy się na test, a to pozwoli na szybszą izolację od społeczeństwa i skuteczniejszą pomoc medyczną w razie potrzeby.
Rozwój COVID-19 a kwarantanna – jak długo powinna trwać?
Wiemy już, jak długo rozwija się COVID, czy też ile rozwija się koronawirus. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak długo powinna trwać kwarantanna u osób, które miały kontakt z osobą chorą lub mieszkają razem z osobami, które są chore. Celem kwarantanny jest przede wszystkim zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, gdyż chorobę przenosić mogą także osoby bezobjawowe. Co do zasady kwarantanna obecnie trwa 10 dni. Jeśli chodzi o sprawy kwarantanny, do jej uzyskania przyczynia się m.in. zachorowanie innego członka rodziny, np. współmałżonka lub dzieci. Nakładana jest ona również automatycznie w dniu, w którym dana osoba zostanie skierowana na test. W momencie uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 osoba nie podlega już obowiązkowi kwarantanny. Z kolei w przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID-19 osoba przechodzi w izolację.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?