Jak bezpiecznie zażywać tabletki antykoncepcyjne, żeby były skuteczne?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Doustne środki hormonalne to leki stosowane przez kobiety codziennie o stałej porze, by zredukować ryzyko nieplanowanej ciąży. Wiele kobiet, które dopiero myślą o rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych, zastanawia się, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne prawidłowo, by skuteczność ich działania była jak najwyższa. Podpowiadamy zatem, kiedy należy przyjąć pierwszą tabletkę i kiedy rozpoczyna się kolejne opakowanie, a także w jakim momencie należy zrobić przerwę od tabletek. Z artykułu dowiesz się również, czy kobieta od samego początku chroniona jest przed ciążą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne – o czym warto wiedzieć?

Gdy kobieta decyduje się na swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne, pojawia się u niej wiele pytań i wątpliwości. Mowa między innymi o tym, jakie tabletki powinna przyjmować, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne prawidłowo, a także jak długo można je zażywać bez przerwy. Na wszystkie te pytania z pewnością odpowie lekarz podczas konsultacji, które należy wykonać przed przepisaniem pacjentce tabletek. Warto wiedzieć, że przed przepisaniem pierwszych tabletek antykoncepcyjnych, kobieta powinna zostać zbadana, a lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny. Czasem ponadto specjalista może zalecić również badania dodatkowe, by móc dobrać jak najlepszy środek hormonalny dla danej kobiety. Zażywając tabletki antykoncepcyjne trzeba ponadto regularnie zgłaszać się do ginekologa i monitorować swój stan zdrowia, wykonując systematyczne badania. Jeśli jednak kobieta tego dopilnuje, nie musi każdorazowo wybierać się na wizytę do lekarza tylko po to, by otrzymać receptę na kolejne opakowania tabletek. Praktyczną opcją jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, którą można otrzymać bez wychodzenia z domu, jedynie po uzupełnieniu specjalnie przygotowanego formularza medycznego. Jeśli po jego analizie lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do przepisania pacjentce tabletek, otrzyma ona e-receptę online SMS-em i na swój adres e-mail.

Czytaj także:

Ile jest tabletek antykoncepcyjnych w opakowaniu?

Wiele kobiet zastanawia się, ile jest tabletek antykoncepcyjnych w opakowaniu i jak zażywać tabletki antykoncepcyjne prawidłowo. Należy wiedzieć, że jedno opakowanie tabletek antykoncepcyjnych zawiera ilość pigułek, którą przyjmuje się w jednym cyklu. Konkretna ilość tabletek zależna jest od rodzaju stosowanych przez kobietę tabletek antykoncepcyjnych: 

  • W opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych (minipigułek) znajduje się 28 tabletek. Należy je przyjmować raz dziennie po 1 szt., pilnując stałych pór przyjmowania tabletek. Dzień po skończeniu jednego opakowania rozpoczyna się kolejne. 
  • Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, są dwie możliwe opcje: 
    • W jednym opakowaniu może znajdować się 21 pigułek. Wówczas po ostatniej pigułce pacjentka powinna zrobić 7 dni przerwy i dopiero po tym czasie rozpocząć nowe opakowanie. 
    • Druga opcja to 21 pigułek czynnych i 7 pigułek placebo w jednym opakowaniu. Wówczas przyjmuje się w pierwszej kolejności 21 tabletek czynnych, bezpośrednio po nich tabletki placebo, a potem bez robienia przerwy (jak przy minipigułkach) rozpoczyna się nowe opakowanie.

Kiedy zażyć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną i czy od razu działa?

Ważne jest nie tylko to, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne, ale również kiedy zażyć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, by opakowanie mogło być skuteczne. Najlepszą praktyką jest zażycie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej wraz z pierwszym dniem cyklu, czyli konkretnie w dzień, gdy pojawi się krwawienie miesiączkowe. Tu trzeba nadmienić, że mowa jest o faktycznym dniu pierwszego krwawienia – nie chodzi w żadnym wypadku o ewentualne plamienia przepowiadające miesiączkę. Jeśli zastanawiasz się, czy antykoncepcja działa od pierwszego dnia, musisz wiedzieć, że w przypadku stosowania tabletek dwuskładnikowych będziesz chroniona przed ciążą od zażycia pierwszej tabletki. Jeśli jednak masz tabletki jednoskładnikowe, gdzie znajduje się tylko pochodna progesteronu i nie ma estrogenu, przez pierwsze 48 godzin po zażyciu minipigułki musisz jeszcze dodatkowo się zabezpieczać mechanicznie. Bardzo ważne również, że pierwsze tabletki z nowego opakowania mają być już zażywane według wspomnianego we wcześniejszym akapicie schematu. Kobieta nie ma tu zatem czekać na pierwszy dzień krwawienia (zasada ta dotyczy tylko pierwszej tabletki z pierwszego opakowania).

Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne?

Bardzo ważna jest również kwestia tego, kiedy brać tabletki antykoncepcyjne, by ich działanie było najbardziej skuteczne. Należy przemyśleć czas przyjęcia pierwszej tabletki i mowa tu nie tylko o dopilnowaniu dnia pierwszej miesiączki, ale również o ustaleniu najbardziej optymalnej dla kobiety godziny zażycia pigułki. Jest to bardzo ważne, ponieważ dla skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych istotne jest, by kobieta przyjmowała je regularnie, w tym nie tylko z dokładnością co do dnia, ale również co do godziny. Jak zażywać tabletki antykoncepcyjne? Oczywiście nie ma większego znaczenia dla skuteczności leku, czy będzie on zażywany rano, w południe, wieczorem czy w nocy – ważne, by pora była stała każdego dnia. Jeśli zatem kobieta wstaje do pracy o godzinie 6 rano i w tym czasie ustali sobie przyjmowanie tabletki, musi liczyć się z tym, że powinna w weekend również zażyć tabletkę o 6 rano. Regularność stosowania tabletek to podstawa, więc dobrze np. ustawić sobie codzienne przypomnienie w telefonie na ustaloną wcześniej godzinę.

Jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy?

Gdy wiesz już, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne, by skuteczność ich działania była jak najwyższa, zapewne zastanawiasz się również, jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy, by Twoje zdrowie nie było zagrożone. Są sytuacje w życiu kobiety, gdy poszukuje ona informacji, jak przesunąć krwawienie w czasie lub jak wstrzymać je na jeden cykl. W przypadku antykoncepcji dwuskładnikowej, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, możliwe jest uniknięcie krwawienia z odstawienia. Wówczas po zażyciu ostatniej tabletki hormonalnej (21) należy przyjąć pierwszą tabletkę hormonalną z kolejnego opakowania, bez przyjmowania tabletek placebo czy robienia przerwy 7-dniowej. W sytuacjach sporadycznych można taką metodę stosować bezpiecznie, o ile oczywiście pacjentka otrzyma zielone światło od lekarza. Nie powinno się jednak tego nadużywać, gdyż może dojść do rozregulowania hormonów w organizmie, co może mieć poważniejsze konsekwencje dla kobiety.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.