Ganglion u dziecka – czy jest groźny?

Napisano 17.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ganglion to mała torbiel wypełniona klarownym płynem przypominającym galaretę. Guzek często pojawia się na dłoniach czy nadgarstkach, jednak ganglion może również wystąpić na stopie, kostce, kolanie lub ramieniu. Jak wygląda rozpoznanie? Jakie są sposoby leczenia ganglionu u dziecka?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy ganglion to nowotwór?

Ganglion tworzy się w efekcie nagromadzenia się płynu w stawowego we wnętrzu stawu czy w tkance otaczającej ścięgno. Może się on pojawić u dzieci w każdym wieku, choć najczęściej obserwuje się u osób od 15. do 40. roku życia. Chociaż są one znane medycznie jako guzy tkanek miękkich, gangliony nie są zmianami nowotworowymi i łatwo je leczyć. Guzki mają różną wielkość — mogą być tak małe jak ziarnko grochu lub tak duże jak piłka golfowa. Mogą być również miękkie lub twarde. Niektóre torbiele są widoczne pod skórą, ale inne są tak niewielkie, że ich nie widać.

Czytaj także:
  • Ganglion – co to takiego, skąd się bierze i jak go leczyć?
  • Po zaobserwowaniu guzka warto udać się do specjalisty, który obejrzy zmianę i przeprowadzi wymagane do postawienia diagnozy badania. W przypadku ganglionów można wdrożyć leczenie, szczególnie jeśli zmiany powodują dolegliwości bólowe. Lekarz może wówczas zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, a recepta przez internet pozwoli kupić dany lek w każdej aptece w Polsce.

    Ganglion u dziecka – rozpoznanie i przyczyny powstawania

    Nikt dokładnie nie wie, co powoduje rozwój torbieli zwojowej. Jedna z teorii sugeruje, że po urazie, który powoduje rozpad tkanki stawu, tworzą się małe cysty, następnie łącząc się w większą, zbitą masę. Wśród przyczyn wymienia się również:

    • zmiany degeneracyjne tkanki łącznej,
    • przeciążenia ścięgien czy stawów,
    • stany zapalne mięśni lub torebek stawowych.

    Niektóre osoby posiadają ganglion i nawet o tym nie wiedzą. Jeśli wystąpią objawy, najczęstszym symptomem jest pojawienie się widocznego guzka np. na nadgarstku, dłoni, kostce lub stopie. Zmiana wygląda jak okrągły lub zniekształcony guzek tuż pod powierzchnią skóry. Ganglionowi może towarzyszyć dyskomfort lub ból, zwłaszcza podczas chodzenia lub noszenia butów. Jeśli torbiel znajduje się w pobliżu nerwu, może czasami powodować:

    • utratę mobilności,
    • drętwienie danego miejsca,
    • uczucie mrowienia.

    Niektóre gangliony mogą z czasem stać się większe lub mniejsze.

    Podczas badania fizykalnego lekarz może wywierać nacisk na torbiel, aby sprawdzić tkliwość lub dyskomfort odczuwane przez pacjenta w danym miejscu. Może również próbować świecić światłem przez torbiel, aby określić, czy jest to stała masa, czy wypełniona płynem.

    Lekarz może również zalecić badania obrazowe – w tym prześwietlenie rentgenowskie (RTG), ultradźwięki lub rezonans magnetyczny (MRI) – aby wykluczyć inne stany, takie jak zapalenie stawów lub zmianę nowotworową. 

    Podczas diagnozy ganglionu specjalista może również wykonać aspirację. Jest to procedura, podczas której lekarz za pomocą igły i strzykawki pobiera płyn z torbieli. Wydzielina zwykle jest gęsta i klarowna lub półprzezroczysta.

    Jak leczyć ganglion u dziecka?

    Gangliony są często bezbolesne i nie wymagają leczenia. Lekarz może zasugerować dokładną obserwację zmiany i czekanie aż się zmniejszy i zniknie. Jeśli torbiel powoduje ból lub przeszkadza w ruchach stawów, specjalista może zalecić:

    • Unieruchomienie — ponieważ aktywność może spowodować powiększenie guzka, pomocne może być tymczasowe unieruchomienie obszaru za pomocą ortezy czy szyny. Niemniej należy unikać długotrwałego unieruchomienia, ponieważ może powodować osłabienie pobliskich mięśni.
    • Odsączanie — podczas tej procedury lekarz za pomocą igły i strzykawki ​​odprowadza płyn z ganglionu.
    • Chirurgię — zwykle jest wykorzystywana, jeśli inne podejścia nie zadziałały. Podczas Zabiegu chirurgicznego lekarz usuwa torbiel i łodygę, która łączy ją ze stawem lub ścięgnem.

    Często wprowadza się również sposoby na domowe leczenie ganglionów. Regularne stosowanie ciepłych okładów może zwiększyć krążenie krwi i wspomagać drenaż płynów. Ciepłe okłady nie zapobiegną jednak rozwojowi torbieli. Co więcej, zaleca się odpoczynek i unikanie powtarzających się ruchów nadgarstka i dłoni, co pomoże złagodzić dyskomfort. Jeśli torbiele występują na stopach lub kostkach, można rozważyć noszenie luźnych butów lub modyfikację sposobu ich sznurowania. Niektórzy pacjenci mogą wymagać wprowadzenia leków przeciwbólowych.

    Nie ma znanego sposobu zapobiegania rozwojowi ganglionu. Warto pamiętać, że zmiany mogą nawracać nawet po odpowiednim leczeniu. Jeśli torbiel powróci i stanie się uciążliwa, należy zgłosić się na konsultację z lekarzem.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.