Depresja w ciąży – objawy. Czy i jak wpływa na płód?

Napisano 04.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ciąża to nie zawsze piękny czas – często to również bardzo trudny dla ciężarnej okres. Przyszła mama narażona jest na wahania nastrojów, zmiany hormonalne, zmiany fizyczne, zmiany stylu życia i wiele innych zmian, z którymi ciężko jest jej sobie poradzić. Nie każda kobieta ponadto jest gotowa na ciążę i wiążące się z nią w przyszłości macierzyństwo, co może wywoływać uczucie zagubienia, ale może również przerodzić się w poważniejsze problemy emocjonalne. Wbrew pozorom depresja w ciąży wcale nie jest problemem, który dotyka wyłącznie nieliczną grupę kobiet. Z depresją zmaga się w ciąży spora grupa przyszłych mam, dlatego tak istotna jest wiedza, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Podpowiadamy, co zrobić, gdy pojawi się depresja w czasie ciąży, dlaczego nie trzeba wstydzić się zaburzeń psychicznych i z jakiego względu istotne jest szybkie otrzymanie pomocy od lekarza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Depresja w ciąży – objawy

Depresja jest chorobą, która nie może być bagatelizowana w żadnym przypadku. W ciąży kobieta odpowiedzialna jest nie tylko za zdrowie i życie swoje, ale również rosnącego w niej dziecka, więc jest to okres, gdzie szczególnie powinna zwrócić uwagę (lub jej najbliższe otoczenie) na objawy mogące świadczyć o tym, że rozwija się u niej depresja ciążowa. Warto wiedzieć, że do wystąpienia tej choroby może dojść w każdym trymestrze – zarówno na początku ciąży, jak i w blisko porodu, a nawet już po porodzie. Z tego powodu właśnie tak ważna jest jakość opieki okołoporodowej i poporodowej, gdyż czasem to najbliższe otoczenie ciężarnych lub młodych matek w pierwszej kolejności zauważa, że mają one zaburzenia depresyjne.

Czytaj także:

Do objawów depresji w ciąży zaliczyć można uczucie nadmiernego zmęczenia, złe samopoczucie psychiczne bez wyraźnej przyczyny, chęć izolowania się i ograniczania kontaktów społecznych, wahania nastroju, trudne do zrozumienia i opanowania emocje, niskie poczucie własnej wartości, negatywne myśli, lęki, nieuzasadniony niepokój, niezdolność do czerpania radości, brak chęci do życia, a nawet myśli samobójcze. Pojawiać mogą się również dolegliwości somatyczne, w tym ból głowy, bóle kręgosłupa i piersi, a także nieuzasadnione wyczerpanie. Również zaburzenia snu (w tym zarówno nadmierna senność, jak i bezsenność), trudności w koncentracji, problemy z podejmowaniem decyzji i brak apetytu, a nawet nieinteresowanie się ciążą i dzieckiem mogą świadczyć, że rozwija się depresja w ciąży. Co robić w takiej sytuacji? Objawów depresji ciążowej nie można bagatelizować, gdyż depresja jest chorobą, która może być groźna nie tylko dla zdrowia kobiety, ale i rosnącego w niej płodu. Jeśli kobieta zauważy, że dzieje się z nią coś niepokojącego, koniecznie powinna zgłosić się na konsultację lekarską, gdyż możliwe, że potrzebne będzie leczenie specjalistyczne, w tym zarówno psychoterapia, jak i w poważniejszych przypadkach farmakologia, a w tym przypadku pomocna może okazać się recepta przez internet.

Czy depresja może wpływać negatywnie na płód?

Choć wydawać by się mogło, że depresja w czasie ciąży dotyczy jedynie przyszłej mamy, fakty są niestety inne. Depresja w ciąży ma bardzo duży wpływ na dziecko, ponadto wpływa również na sam przebieg ciąży. Choroba może przyczynić się między innymi do zwiększenia ryzyka poronienia i może wywołać przedwczesny poród. Jest również niebezpieczna dla rozwoju dziecka, gdyż w czasie depresji rośnie poziom kortyzolu w organizmie przyszłej mamy i hormon ten przekazywany jest w nadmiernych ilościach również jej dziecku. Kortyzol może wpływać na zaburzenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego płodu, ponadto depresja przedporodowa w ciąży może również mieć wpływ na osobowość dziecka – niemowlę może być bardziej nerwowe, płaczliwe itp. Należy dodać do tego również fakt, że osoby chore na depresję, w tym także niestety kobiety w ciąży, często w związku z chorobą przestają dbać o siebie należycie, popadają w nałogi, źle się odżywiają i sięgają po używki – a to może bardzo negatywnie odbić się na dziecku. Trzeba również wspomnieć, że nieleczona depresja nie skończy się na etapie porodu, tylko będzie trwać (lub nasilać się) po porodzie, a jest to już problem bardzo niebezpieczny dla matki i pozostających pod jej opieką małych dzieci.

Leki na depresję w czasie ciąży i połogu – czy są bezpieczne?

Podejrzewasz, że rozwija się u Ciebie depresja w ciąży? Jak sobie radzić w tym przypadku? Przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś sama i potrzebujesz w tym okresie szczególnego wsparcia i pomocy oraz zrozumienia! Bardzo ważne jest w tym przypadku wsparcie partnera i pomoc najbliższych, ponadto odpowiedzią na pytanie, jak wyjść z depresji w ciąży, jest wizyta u lekarza, badania i leczenie. Złego stanu psychicznego nie naprawisz sama. Pamiętaj, że depresja w ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla Ciebie i Twoich najbliższych, ale również dla rosnącego w Twoim łonie dziecka, dlatego kontakt z lekarzem jest tu podstawą. Leczenie ciążowej depresji lekarz ustali indywidualnie, zależnie od Twojego stanu zdrowia. W przypadku lekkich objawów może być to psychoterapia indywidualna lub zajęcia grupowe, ale w poważniejszych przypadkach mogą potrzebne być również leki na depresję w ciąży. Leki stosuje się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, gdy istnieje uzasadniona obawa, że depresja ciążowa może poważnie zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku. Antydepresanty najczęściej nie są zalecane kobietom w ciąży, gdyż substancje czynne tych leków mogą przenikać przez łożysko i przyczyniać się do powstawania wad rozwojowych płodu, jednak jeśli okażą się niezbędne, możesz być pewna, że leki zostaną przez lekarza tak dobrane, by korzyści przewyższały ryzyko, czyli by ich wpływ na rozwój dziecka był możliwie najmniejszy, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności walki z objawami depresyjnymi. Wówczas lekarz z pewnością poinformuje Cię o możliwym ryzyku i zaproponuje ewentualne alternatywy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.