Czyrak w uchu – objawy, przyczyny, leczenie

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czyrak w uchu jest odmianą ropnego zapalenia mieszka włosowego oraz gruczołów łojowych. Powstaje najczęściej, gdy ucho zewnętrzne jest nieprawidłowo czyszczone, w wyniku czego dochodzi do pojawienia się zatkanych porów, czy też wrośniętych włosków. Dochodzi wówczas do infekcji bakteryjnej i zapalenia, a następnie do pojawienia się zmiany wypełnionej ropą. Czyrak powoduje silny, pulsujący ból, który promieniuje do szczęki, skroni i oczodołów. Nie zawsze zmiana ta zanika samoczynnie – zdarza się, że konieczne są leki lub interwencja chirurgiczna. To podstawa w ochronie pacjenta przed groźnymi powikłaniami związanymi z lekceważeniem czyraków. Co jeszcze należy wiedzieć o tej dolegliwości? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czyrak w uchu – co to takiego?

Przypadłość, jaką jest czyrak w uchu, z pewnością nie należy do przyjemnych. Jest to wypełniona ropą zmiana, która może osiągać rozmiary piłeczki golfowej. Zazwyczaj powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny ucha i ma związek z infekcją bakteryjną w kanale słuchowym. Sprzyjać może mu zbyt energiczne czyszczenie uszu ostrymi przedmiotami, w wyniku którego ucho jest podrażnione. Zmiana powstawać może w związku z zatkaniem mieszka włosowego woskowiną czy kurzem, a nawet resztkami naskórka. Pojawiać może się z powodu zbyt częstego noszenia słuchawek dousznych, a także wielu innych przyczyn. Na początku wygląda niepozornie – pojawia się zaczerwienienie, jednak z czasem rozwija się zapalenie i pojawia się wypełniony ropą czyrak, który ma tendencję do rośnięcia w przewodzie słuchowym. Jego powiększenie może powodować silne odczucia bólowe, ponadto ta dolegliwość uszna może dawać wiele objawów dodatkowych. 

Czytaj także:

Niewielkie zmiany czyrakowe w okolicy ucha najczęściej oczyszczają się same. Problemem jest jednak, gdy długo utrzymuje się czyrak ucha. Co stosować w tym przypadku, najlepiej wiedzieć będzie lekarz. Niejednokrotnie konieczne są środki przeciwbólowe lub antybiotyki, a wówczas skorzystać można z recepty online. Uniezależnia ona pacjenta od godzin pracy przychodni, co w wielu przypadkach ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o szybki dostęp do potrzebnych leków. 

Skąd biorą się czyraki w uchu?

Czyrak w uchu przyczyny może mieć różne. Występowanie czyraków, czy to w uszach czy w innych miejscach ciała, wiąże się zazwyczaj z zakażeniem bakteryjnym. Mowa o zakażeniu gronkowcem lub paciorkowcem. W wyniku takiego zakażenia dochodzi do zmian skórnych, zaczerwienienia, stanu zapalnego, a także owrzodzenia. Czyrak pojawia się najczęściej w zewnętrznej części kanału słuchowego, blisko dużych skupisk gruczołów łojowych i potowych, gdzie łatwo o zanieczyszczenie mieszków włosowych. 

  • Czyrak przyczyny związane może mieć między innymi z zanieczyszczeniem ucha. Problem może łączyć się z zalegającą woskowiną lub zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz. 
  • Dolegliwości sprzyja uszkodzenie skóry, co często ma miejsce przy drapaniu czy próbach czyszczenia uszu ostrymi przedmiotami. 
  • Czyraki pojawiają się również, gdy problemem pacjenta jest obniżenie odporności. 
  • Czyrak w uchu pojawiać może się również w związku z niedożywieniem lub niedoborami witamin powodującymi osłabienie. 
  • Dolegliwości sprzyjają również pewne choroby przewlekłe, w tym np. cukrzyca, a także choroby ogólne. 

Czyrak w uchu – objawy

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda czyrak w uchu. Warto wiedzieć, że po pojawieniu się infekcji bakteryjnej, w pierwszej kolejności zauważyć można lekkie zaczerwienienie. W miejscu tym rozwija się stan zapalny, a następnie przekształca się ono i pojawia się czyrak w uchu. Jest to pokryta cienką warstwą skóry zmiana wypełniona wewnątrz ropą. 

Gdy u pacjenta występuje czyrak w uchu, objawy bólowe są charakterystyczne. Pojawia się silny ból ucha, który staje się szczególnie dokuczliwy w nocy, uniemożliwiając wręcz choremu spanie na stronie objętej procesem chorobowym. Zdarza się, że pulsujący ból wręcz promieniuje do stawu skroniowo-żuchwowego. Wówczas dolegliwości znacznie się pogłębiają i już nawet próba otwarcia ust przyczynia się do pojawienia się silnych objawów bólowych. Na tym nie kończą się objawy związane z obecnością czyraka. Pacjenci mogą mieć również wysoką gorączkę i dreszcze, ponadto dojść może do powiększenia ich węzłów chłonnych. Charakterystycznym objawem jest również zmęczenie, ponadto czasem pojawia się także świąd i podrażnienie ucha.

Diagnostyka – jak rozpoznać czyraka ucha?

Gdy pojawia się czyrak ucha, „kiedy pęknie” to pierwsze, co przychodzi wielu osobom na myśl. Faktem jest, że w niektórych przypadkach obywa się bez konieczności wizyty u lekarza, gdyż zmiana sama zanika. Oczywiście w tym czasie konieczne może być redukowanie objawów, jakie daje czyrak ucha. Jak zmniejszyć dolegliwości bólowe? Pomocne mogą być leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jeśli jednak zmiana nie znika samoczynnie, a dolegliwości z nią związane są szczególnie intensywne, pacjent powinien pilnie zgłosić się do lekarza. 

Czyrak w uchu rozpoznawany jest przez lekarza na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego. Jest to bowiem zmiana dość charakterystyczna, w przypadku której pogłębiona diagnostyka zazwyczaj nie jest potrzebna. Czasem jednak wykonuje się badanie bakteriologiczne w celu lepszego ukierunkowania terapii. Sama diagnoza to jednak nie wszystko, gdy pojawia się czyrak w uchu. Jak leczyć uciążliwy czyrak w uchu i ile trwa leczenie? Lekarz terapię dobierze pacjentowi indywidualnie, biorąc pod uwagę wielkość czyraka i nasilenie objawów mu towarzyszących. Gdy problemem jest czyrak w uchu, jaki antybiotyk podać pacjentowi, lekarz będzie wiedzieć najlepiej. Czasem antybiotyk może okazać się ponadto niewystarczający i niezbędny będzie zabieg chirurgiczny. 

Czyrak w uchu – leczenie

Wspomniano już, że niekiedy czyrak w uchu sam się oczyszcza i zanika, jednak nie zawsze tak się dzieje, a wówczas pacjenci zastanawiają się, co na czyraka w uchu zastosować. W przypadku niewielkich zmian pomocne mogą być ciepłe okłady ichtiolowe. Gdy w grę wchodzi uciążliwy czyrak w uchu, domowe sposoby mogą okazać się jednak niewystarczające. 

Zabronione jest własnoręczne wyciskanie czyraków, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i zakażenie może się pogłębić. Jeśli u pacjenta występuje czyrak w uchu, leczenie obejmuje między innymi środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Konieczny może być również środek o działaniu antybakteryjnym na czyrak w uchu. Jaki antybiotyk sprawdzi się tu najlepiej? Lekarz dobierze go do charakteru zmiany i jej nasilenia. Może być to specjalna maść na czyraki lub antybiotyki stosowane doustnie. Jeśli natomiast okaże się to nieskuteczne, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego nacięcia czyraka.

Jeśli u pacjenta występuje czyrak, leczenie nie powinno być lekceważone, gdyż zmiana ta wiąże się z ryzykiem groźnych powikłań. Mowa między innymi o zapaleniu zatok, zakażeniu mózgu, a także sepsie lub zapaleniu wsierdzia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.