Czym jest i jak objawia się aura migrenowa?

Napisano 04.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Migrena jest dolegliwością, która może objawiać się na różne sposoby, stąd wyróżnić można różne typy migren. Jednym z nich jest migrena z aurą, która wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Czym tak właściwie jest aura migrenowa, jakie są jej przyczyny i objawy, a także jak można się jej pozbyć?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Migrena z aurą przyczyny i objawy

Jeśli chodzi o migrenę, wyróżnić można dwa jej podstawowe typy – jest to migrena bez aury (migrena zwykła) oraz migrena z aurą (migrena klasyczna). Schorzenie to częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, ponadto szczególnie nasila się między 25- a 45-rokiem życia. Dolegliwość, jaką jest migrena z aurą, to odmiana migreny, która charakteryzuje się nie tylko bólem głowy, ale również dodatkowymi objawami towarzyszącymi, do których zaliczyć można między innymi zaburzenia mowy, czucia i widzenia. Napady bólu głowy pojawiają się zwykle później niż aura migrenowa, jednak bardzo rzadko pojawia się także aura migrenowa bez bólu głowy. Pojawianie się migren z aurą, zwłaszcza po raz pierwszy w późniejszym wieku, wymaga kontaktu z lekarzem i ustalenia odpowiedniego leczenia, w czym pomocna może być również recepta przez internet. Trzeba zaznaczyć, że odpowiednio szybka konsultacja jest w tym przypadku kluczowa, gdyż konieczne będzie wykluczenie poważnych schorzeń, które mogą objawy podobne wywoływać.

Czytaj także:

Przyczyny migreny z aurą

Przyczyny migreny z aurą mogą być różne i nie są jeszcze do końca poznane. Uważa się, że można mieć predyspozycje genetyczne do występowania takich ataków, gdyż u wielu osób, u których diagnozuje się migrenę z aurą okazuje się, że wcześniej z dolegliwością zmagał się lub zmaga się nadal ktoś z rodziny. Napady mogą prowokować niektóre bodźce, na które organizm jest nadwrażliwy. Można do nich zaliczyć między innymi stres, niedobór snu czy miesiączkę, a nawet niektóre pokarmy, zmiany hormonalne u kobiet, zapachy, światło, a nawet wysiłek fizyczny.

Ile trwa migrena z aurą?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda aura migrenowa. Trzeba wiedzieć, że aura migrenowa objawy może dawać różne. Zazwyczaj pacjenci uskarżają się na różnego rodzaju objawy neurologiczne, które z czasem narastają. Ile trwa taki atak? Najczęściej aura migrenowa trwa kilka – kilkadziesiąt minut (nie dłużej niż godzinę), jednak atak bólu głowy może trwać nawet więcej niż dobę (podaje się że nawet do 72 godzin). Aura migrenowa najczęściej poprzedza atak bólu głowy, ale sam ból głowy może pojawić się razem z aurą, bezpośrednio po aurze lub dopiero po jakimś czasie od jej wyciszenia (kilka godzin a nawet dni później), ponadto w niektórych przypadkach może nie pojawić się wcale.

Objawy aury migrenowej

Jeśli chodzi o objawy aury migrenowej, zaliczyć można do nich między innymi zaburzenia wzroku i problemy z oczami. W tym przypadku pojawiają się błyski i mroczki w polu widzenia, jednak w grę wchodzić mogą również ubytki w polu widzenia, nadwrażliwość na światło, a także podwójne widzenie, kolorowe zygzaki, widma fortyfikacji, zaburzenia ostrości widzenia, niedowidzenie, a czasem nawet czasowa utrata wzroku. Oczywiście problemy ze wzrokiem to nie jedyne dolegliwości, które mogą towarzyszyć migrenie z aurą. Dodać można do tego także zaburzenia mowy i czucia, w tym problemy z wypowiadaniem się, drętwienie kończyn lub innych części ciała. Aura migrenowa może objawiać się ponadto jako różnego rodzaju omamy, w tym między innymi omamy węchowe, halucynacje bądź omamy słuchowe. Pojawiać mogą się również zawroty głowy, nudności i szumy w uszach.

Jak widać objawy aury migrenowej mogą być różnorodne, jednak ich cechą wspólną jest przemijający charakter, jaki mają te zmiany. Oznacza to, że ustępują one po czasie i nie pozostawiają po sobie trwałych następstw, ale też mogą pojawiać się ponownie – przy kolejnym napadzie.

Czym jest aura migrenowa?

Wiesz już, co to jest aura migrenowa, jednak warto wspomnieć, że ze względu na występujące wówczas dolegliwości, migreny z aurą można podzielić na kilka typów, do których należy między innymi migrena siatkówkowa, migrena z aurą typową, migrena typu podstawowego, czy rodzinna migrena połowiczo-poraźna. Aura migrenowa może być swoistym sygnałem alarmowym, który informuje pacjenta o tym, że z dużym prawdopodobieństwem zbliża się atak migrenowego bólu głowy. By sprawdzić, czy faktycznie pacjent ma do czynienia z migreną z aurą, lekarz może zalecić różnego rodzaju badania, w tym między innymi badania okulistyczne, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową itp. Jeśli wyniki tych badań nie wskażą na inne schorzenia i choroby, lekarz może zdiagnozować migrenę z aurą.

Dlaczego pojawia się aura migrenowa?

Migrena jest chorobą neurologiczną, która nie jest jeszcze dobrze poznana. Jak wspomniano powyżej, aura migrenowa może pojawiać się w związku z nadwrażliwością organizmu na pewnego rodzaju bodźce. Skłonność do takiej nadwrażliwości mogłaby być genetyczna, biorąc pod uwagę, że migreny z aurą często występują u kilku członków rodziny. Dokładne przyczyny tej choroby, podobnie jak migreny bez aury, nie zostały jeszcze jednak dobrze poznane, aczkolwiek objawy powiązane z atakiem wskazują wyraźnie na zaburzenia natury neurologicznej, w tym na dysfunkcje mózgu.

Jak pozbyć się aury migrenowej?

Podejrzewasz, że Twoim problemem może być aura migrenowa? Co robić w tym przypadku? W pierwszej kolejności bezzwłocznie zgłoś się do lekarza na badania, gdyż w przypadku objawów neurologicznych tego typu, konieczne jest wykluczenie zaburzeń innej postaci, które mogą dawać podobne objawy. Takimi zaburzeniami mogą być np. odwarstwienie siatkówki, czy przemijający atak niedokrwienny, ale może to również wskazywać na udar mózgu, więc nie ma co zwlekać z kontaktem z lekarzem.

Leczenie w tym przypadku przebiega podobnie do leczenia migreny bez aury. Przyjmuje się zatem doraźne leki, które mają na celu łagodzenie bólu, który pojawia się przy ataku, a także stawia się na preparaty profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko pojawienia się nowego napadu. Gdy choroba ma lekki przebieg, stosuje się najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy czy diklofenak. Bardziej zaawansowane przypadki leczy się natomiast tryptanami. Substancje te pobudzają receptory serotoninowe, dzięki czemu łagodzą objawy ataku. Leki podaje się również w celu łagodzenia objawów towarzyszących migrenie – mogą być to środki przeciwwymiotne, preparaty uspokajające itp., jednak ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, a dawka dobrana odpowiednio do stanu pacjenta.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie migreny z aurą nie prowadzi do całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Stosowane leki mogą złagodzić przebieg ataków lub zredukować ich częstotliwość, jednakże przy aktualnym etapie wiedzy o tej chorobie ciężko mówić o farmakologicznej eliminacji zaburzenia. Często jest jednak tak, że częstotliwość ataków i ich natężenie z czasem się zmniejszają.

Aura migrenowa – profilaktyka

Choć leczenie migreny z aurą nie prowadzi do wyzdrowienia, skupić można się na działaniach zaradczych, by do minimum zredukować możliwość wystąpienia napadów. W prewencji stosuje się niektóre leki, w tym zwłaszcza u pacjentów, którzy miewają ataki częściej niż 4 razy w ciągu miesiąca. Stosuje się tu przede wszystkim topirymat, amitryptylinę oraz propranolol. Jeśli objawy są jeszcze bardziej nasilone, zdecydować można się również na stosowanie toksyny botulinowej, która blokuje sygnały bólowe, przynosząc pacjentowi ulgę – oczywiście i ta metoda ma przeciwskazania, o których z pewnością wspomni lekarz w trakcie konsultacji. Bardzo ważna jest również samoobserwacja pacjenta. Warto prowadzić dziennik napadów i towarzyszących im okoliczności, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możliwe będzie określenie czynników wyzwalających atak. Unikanie potem tego typu czynników stymulujących to podstawa prewencji, więc przydatna może być po prostu zmiana stylu życia – np. prawidłowa higiena snu czy unikanie czynników stresogennych.

Niefarmakologiczne leczenie migreny z aurą

Warto ponadto wiedzieć, że oprócz leków można także podstawić również na niefarmakologiczne sposoby walki z aurą migrenową. Zaliczyć można do nich między innymi terapię behawioralną, w tym zwłaszcza terapię poznawczo-behawioralną i terapię relaksacyjną. Pomocna okazać może się większa aktywność na świeżym powietrzu, a także ćwiczenia wyciszające, joga czy aromaterapia. Gdy pojawia się napad, dobrze jest wyeliminować z otoczenia bodźce drażniące – np. zasłonić okna, zgasić światło, ograniczyć dopływ drażniących zapachów z kuchni do sypialni itp. Sprawdzić mogą się wówczas również okłady na kark, a także odpowiednie nawodnienie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.