Przyczyny i objawy migreny ocznej

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Uciążliwy ból głowy, który ma podłoże migrenowe to problem układu nerwowego, który dotyka wiele osób. Jeśli poprzedzają go zaburzenia wzroku lub innego typu dolegliwości wzrokowe, mówimy najczęściej o migrenie ocznej. Dolegliwość ta jest szczególnie nieprzyjemna, a przy leczeniu wymaga konsekwencji. Migrena oczna – czym jest, ile trwa, jakie są jej przyczyny i objawy oraz co pomaga przy walce z migreną siatkówkową? Treści te możesz sprawdzić w artykule w naszym serwisie!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Migrena z aurą, migrena siatkówkowa czy migrena oczna – czym jest?

Tzw. migrena oczna, często nazywana także migreną siatkówkową lub jako migrena z aurą, jest złożonym zespołem objawów klinicznych. Schorzenia tego typu objawiają się między innymi zaburzeniami widzenia. Sama migrena siatkówkowa jest jednak innym terminem medycznym niż migrena z aurą, choć faktycznie miewają one podobne objawy związane z czasowym upośledzeniem narządu wzroku. Zaburzenia te różnią się między innymi tym, że przy migrenie siatkówkowej problem dotyczy jednej strony, czyli jednego oka, ale może być wówczas bardzo poważny i prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku w oku. Na szczęście utrata ta jest jednak odwracalna po ataku. W tego typu migrenie zawsze występuje ponadto silny i pulsujący ból w obrębie oczodołu, natomiast atak migreny z aurą dotyczy obu oczu i w niektórych przypadkach może występować bez bólu głowy – i nadal jest to migrena oczna. Ile trwa atak? Jest to także dość niespecyficzne, więc ciężko podać konkretny przedział czasowy.

Czytaj także:

Migrena oczna – jak ją rozpoznać?

Ataki migreny ocznej często dzielą się na dwa etapy. Wyróżnić tutaj można zwykle napady silnego bólu głowy w obrębie oczodołu, jednak w tym przypadku na początku pojawiają się najczęściej objawy związane z okiem, w tym między innymi zaburzenia widzenia, mroczki oraz błyski świetlne. Czynniki te w przypadku migreny z aurą mają miano aury. Tego typu aura wiąże się z zaburzeniami neurologicznymi, które upośledzają czasowo narząd wzroku nawet na godzinę. Chory na migrenę oczną pacjent zwykle jest wrażliwy na bodźce świetlne (nadwrażliwość na światło), miewa zaburzenia perspektywy oraz kształtów, ponadto może niekiedy mieć dodatkowe objawy neurologiczne niepowiązane bezpośrednio z narządem wzroku. Trzeba dodać, że migrena oczna może występować również bez bólu głowy i ograniczać się jedynie wyłącznie do zaburzeń widzenia – wówczas najczęściej jest to dość nietypowy przebieg migreny z aurą. Warto wiedzieć ponadto, że gdy w grę wchodzi migrena oczna, objawy bólowe i zaburzenia wzroku mogą również występować równocześnie.

Przyczyny i objawy migreny ocznej

Jeśli chodzi o przyczyny migreny ocznej, niestety nie są one wciąż dobrze poznane, choć postawiono wiele hipotez dotyczących tego, jak rozpoczynają się objawy migreny ocznej. Przyczyny podawane najczęściej obejmują zarówno czynniki genetyczne i hormonalne, jak również środowiskowe, związane ze stresem, przemęczeniem czy forsującą aktywnością fizyczną. Prawdopodobną przyczyną może być również nadprodukcja amin biogennych (do których zaliczyć można serotoninę), które wywołują skurczenie i rozkurczenie mózgowych naczyń krwionośnych z dużą przepuszczalnością ścian, skutkujące atakiem bólu. Może to być również kwestia występowania zaburzeń przesyłania impulsów nerwowych przy siatkówce.

Ze względu na niespecyficzny charakter choroby, objawy, które występują podczas migreny ocznej bywają dość różne. Oprócz wspomnianych wcześniej problemów z widzeniem i bólu w okolicach oczodołu, wyróżnić można czasem zmiany, które dotyczą innych sfer, w tym również nadwrażliwość na dźwięki, a także wymioty i nudności. Niektórym osobom towarzyszą również zaburzenia równowagi i czucia, a także może pojawić się osłabienie.

Diagnostyka migreny ocznej

W przypadku pojawiających się ataków migreny ocznej konieczny jest wywiad lekarski, a także specjalistyczne badania okulistyczne i neurologiczne, by wykluczyć inne schorzenia, takie jak między innymi odwarstwienie siatkówki, zakrzepy, guzy czy udar mózgu. W przypadku migren, a zwłaszcza nasilonych ataków migrenowych, lekarz może zlecić również badania bardziej szczegółowe, w tym między innymi badanie jakim jest tomografia głowy. Jeśli przypadłość zostanie zdiagnozowana, bardzo istotne jest, żeby osoba cierpiąca na tego typu dolegliwość pozostawała w stałym kontakcie z lekarzem. Ważna jest również konsekwencja pacjenta, a także nauka samokontroli i rozpoznawania objawów mogących świadczyć o nadejściu ataku (atak migrenowy nie pojawia się zwykle nagle), a także czynników, które ten atak u danej osoby najczęściej wywołują.

Jak zapobiegać i leczyć migrenę oczną?

Wiemy już, jakie ma migrena oczna objawy. Leczenie jej jednak wciąż jest dość niespecyficzne i opiera się w głównej mierze na profilaktyce oraz redukowaniu nieprzyjemnych objawów. Wiele osób zastanawia się ponadto, czy migrena oczna jest wyleczalna. Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety satysfakcjonująca. Całkowite wyeliminowanie problemu może być niemożliwe, jednak można z dużą skutecznością łagodzić skutki napadów lub starać się unikać sytuacji i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia dotkliwego ataku.

  • Jeśli chodzi o prewencję chorób podłoża migrenowego, najskuteczniejsza okazuje się zmiana trybu życia, w tym unikanie nadmiernego przemęczenia, wysiłku fizycznego i psychicznego. W tym celu należy zadbać o siebie i zdrowie oraz ograniczyć stres, a także ważne jest pilnowanie prawidłowej diety (uwaga na alergie pokarmowe). Prewencja w trakcie walki z migreną to w niektórych przypadkach również przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze i naczynia krwionośne, a także środków przeciwdepresyjnych oraz leków przeciwpadaczkowych.
  • Ważne, by wiedzieć ponadto, jak sobie pomóc, gdy dotknie nas migrena oczna. Co pomaga w tej sytuacji? Pomocne może być stosowanie doraźnych środków, jak np. leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne. Warto w tym czasie również wyciszyć się w ciemnym miejscu, położyć chłodny okład na oczy lub wypróbować aromaterapię. Zwykle przy migrenie z aurą stosuje się leki na bazie tryptanów, które łagodzą atak bólu i pomagają w redukcji objawów migreny ocznej – możliwa jest na nie także wystawiona przez lekarza recepta przez internet. W przypadku leczenia migreny siatkówkowej przepisuje się natomiast najczęściej niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.