Czy zatrzymanie wody przed okresem jest typowym objawem PMS? Kiedy powinno cię to niepokoić?

Napisano 07.09.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 4 min.

Zatrzymanie wody przed okresem to w wielu przypadkach naturalny element cyklu menstruacyjnego kobiety, czego przyczyną jest działanie hormonów. Jeśli stan ten nie jest nasilony, nie ma powodów do obaw. Wystarczy wdrożyć zmiany w diecie i aktywności, a dni poprzedzające miesiączki nie będą tak dokuczliwe. Należy wiedzieć, że przyczyny pojawiania się obrzęków mogą być jednak również inne, dlatego nasilone objawy wymagają wizyty u lekarza. Co warto wiedzieć o gromadzeniu wody w tkankach przed okresem? Jak domowymi sposobami łagodzić objawy i usunąć wodę z organizmu? O czym (oprócz zbliżającej się miesiączki) mogą świadczyć obrzęki i czy jest się czym martwić?

Zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem – czy to normalne

Cykl menstruacyjny wiąże się z licznymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety pod wpływem wydzielanych hormonów. Jedną z często pojawiających się zmian związanych z PMS jest zatrzymanie wody przed okresem. Związane jest to przede wszystkim z działaniem hormonów płciowych – progesteronu i estrogenu, których poziom we krwi zmienia się wraz z cyklem. Zdarza się, że masa ciała kobiety przed miesiączką rośnie w związku z tym nawet o 2-4 kilogramy, jednak po okresie zazwyczaj wszystko wraca do normy. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem jest normalne, musisz wiedzieć, że hormony płciowe mają niebagatelny wpływ nie tylko na układ płciowy kobiety, ale również na wiele innych obszarów jej ciała, w tym także na gospodarkę wodno-mineralną. Niestety nie zawsze problem ma przyczyny „naturalne”. 

Zazwyczaj zatrzymywanie wody przed okresem jest dolegliwością nieprzyjemną dla kobiety, ale udaje się ją ograniczyć domowymi sposobami. Jeśli jednak symptomy będą bardziej dokuczliwe, konieczny jest kontakt z lekarzem. Farmakoterapia na gromadzenie się wody w organizmie sprawdza się bardzo dobrze, a e-recepta ułatwi pacjentce dostęp do potrzebnych leków, gdy trudno umówić się „od ręki” na stacjonarną wizytę lekarską.

Dlaczego zatrzymuje się woda w organizmie przed okresem?

Związane z hormonami zatrzymanie wody przed okresem to skutek tego, że hormony płciowe pobudzają produkcję wazopresyny oraz aldosteronu. Wazopresyna jest hormonem antydiuretycznym, który hamuje wydzielanie wody w nerkach, co przyczynia się do jej gromadzenia się w organizmie. Aldosteron natomiast hamuje wydalanie jonów sodowych, które mają silne powinowactwo do wiązania wody. Efektem jego działania jest zatem zatrzymywanie wody związanej z sodem. Podobne objawy zaobserwować można czasem u kobiet przyjmujących hormonalną antykoncepcję.

Oczywiście warto w tym miejscu zaznaczyć, że same hormony to nie wszystko, jeśli chodzi o zatrzymywanie wody w organizmie. Dieta bogata w sól (nadmiar sodu) i uboga w potas również może w tym czasie przyczynić się do gromadzenia wody w ciele kobiety, a tym samym do wzrostu jej masy ciała. Problem może wiązać się również paradoksalnie z niedostateczną ilością wypijanych dziennie płynów i brakiem aktywności fizycznej. Do zatrzymania wody w organizmie przyczyniać może się również nadmiar alkoholu, a także niektóre leki, które kobieta przyjmuje. Warto również wiedzieć, że obrzęki mogą być również objawem poważnych schorzeń, co szerzej zostanie omówione w dalszych akapitach.

Zatrzymanie wody w organizmie przed okresem – objawy

W związku z wysokim poziomem progesteronu u wielu kobiet występuje zatrzymanie wody przed okresem. Wiąże się to zazwyczaj z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Wspomnieć można tu między innymi o nieprzyjemnym uczuciu przepełnienia czy obrzmienia, które są jednymi z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli chodzi o zatrzymanie wody w organizmie przed okresem, objawy obejmują między innymi puchnięcie palców, dłoni i stóp, obrzmienia łydek i twarzy, a także obrzęk piersi. Warto wiedzieć, że wspomniane wyżej obrzęki pojawiają się o różnych porach dnia. Niektóre kobiety mają ponadto uczucie rozpierania brzucha oraz wrażenie ciężkich nóg, ponadto wyraźnie rośnie w tym czasie masa ciała.  

Czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne?

Zazwyczaj comiesięczne zatrzymanie wody przed okresem nie jest powodem do obaw, o ile objawy u kobiety nie są szczególnie nasilone, a domowe sposoby na ich redukcję okazują się skuteczne. Należy jednak wiedzieć, że woda w organizmie przed okresem może zatrzymywać się nie tylko z powodu hormonów, nieprawidłowej diety czy stylu życia, ale również z powodów poważniejszych. Jeśli zastanawiasz się, czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne, musisz zatem zdawać sobie sprawę z tego, że obrzęki w niektórych przypadkach mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. 

Czego objawem może być zatrzymywanie wody w organizmie?

Jak wspomniano wcześniej, nie zawsze zatrzymywanie wody w organizmie wiąże się z działaniem hormonów płciowych czy niedopatrzeniami ze strony kobiety. Właśnie dlatego dokuczliwe obrzęki pacjentka powinna skonsultować ze swoim lekarzem. Powstawanie obrzęków może wiązać się między innymi z niewydolnością serca, nerek lub wątroby, a wymaga to już pilnej interwencji medycznej. Obrzęki można zaobserwować również przy niedoczynności tarczycy, zakrzepicy żył głębokich oraz żylakach, co również jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem i objęcia pacjentki opieką medyczną. 

Jak usunąć wodę z organizmu?

Zatrzymanie wody przed okresem wiąże się z wieloma niedogodnościami dla kobiety. Mowa tu nie tylko o wzroście masy ciała, ale również o uczuciu przepełnienia, a także obrzękach rąk, nóg, brzucha czy twarzy. W tym czasie zaobserwować można również u niektórych kobiet cellulit wodny. Problemom tym można jednak przeciwdziałać. Jak usunąć wodę z organizmu? Przede wszystkim paradoksalnie najważniejsze jest w tym przypadku właściwe nawodnienie organizmu. Jeśli kobieta pije zbyt mało wody, organizm zaczyna ją oszczędzać i magazynować, a to znów wiąże się z zatrzymywaniem jej w organizmie. Aby zatem usunąć nadmiar wody z organizmu, każdego dnia pij odpowiednie ilości wody niskosodowej. Możesz postawić również dodatkowo na picie herbat ziołowych (np. pokrzywa, mniszek lekarski, krwawnik, skrzyp), jednak skonsultuj wcześniej z lekarzem, czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do ich stosowania. Unikaj natomiast napojów słodzonych i gazowanych, a także nadmiaru soli w diecie (produkty przetworzone, fast foody, wędliny itp.), ponadto najlepiej zrezygnuj z produktów z kofeiną. Do diety warto dodać składniki działające moczopędnie, w tym pokrzywę, zieloną herbatę czy natkę pietruszki. Pomocna będzie również aktywność fizyczna – ważne, by nie unikać jej w tym czasie. 

W niektórych przypadkach domowe sposoby na redukcję zgromadzonej w organizmie wody okazują się niewystarczające. Jest to wskazanie do kontaktu z lekarzem, gdyż konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego, w tym np. leków odwadniających.

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.