Czy zatrzymanie wody przed okresem jest typowym objawem PMS? Kiedy powinno cię to niepokoić?

Napisano 07.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatrzymanie wody przed okresem to w wielu przypadkach naturalny element cyklu menstruacyjnego kobiety, czego przyczyną jest działanie hormonów. Jeśli stan ten nie jest nasilony, nie ma powodów do obaw. Wystarczy wdrożyć zmiany w diecie i aktywności, a dni poprzedzające miesiączki nie będą tak dokuczliwe. Należy wiedzieć, że przyczyny pojawiania się obrzęków mogą być jednak również inne, dlatego nasilone objawy wymagają wizyty u lekarza. Co warto wiedzieć o gromadzeniu wody w tkankach przed okresem? Jak domowymi sposobami łagodzić objawy i usunąć wodę z organizmu? O czym (oprócz zbliżającej się miesiączki) mogą świadczyć obrzęki i czy jest się czym martwić?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem – czy to normalne

Cykl menstruacyjny wiąże się z licznymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety pod wpływem wydzielanych hormonów. Jedną z często pojawiających się zmian związanych z PMS jest zatrzymanie wody przed okresem. Związane jest to przede wszystkim z działaniem hormonów płciowych – progesteronu i estrogenu, których poziom we krwi zmienia się wraz z cyklem. Zdarza się, że masa ciała kobiety przed miesiączką rośnie w związku z tym nawet o 2-4 kilogramy, jednak po okresie zazwyczaj wszystko wraca do normy. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem jest normalne, musisz wiedzieć, że hormony płciowe mają niebagatelny wpływ nie tylko na układ płciowy kobiety, ale również na wiele innych obszarów jej ciała, w tym także na gospodarkę wodno-mineralną. Niestety nie zawsze problem ma przyczyny „naturalne”. 

Czytaj także:

Zazwyczaj zatrzymywanie wody przed okresem jest dolegliwością nieprzyjemną dla kobiety, ale udaje się ją ograniczyć domowymi sposobami. Jeśli jednak symptomy będą bardziej dokuczliwe, konieczny jest kontakt z lekarzem. Farmakoterapia na gromadzenie się wody w organizmie sprawdza się bardzo dobrze, a e-recepta ułatwi pacjentce dostęp do potrzebnych leków, gdy trudno umówić się „od ręki” na stacjonarną wizytę lekarską.

Dlaczego zatrzymuje się woda w organizmie przed okresem?

Związane z hormonami zatrzymanie wody przed okresem to skutek tego, że hormony płciowe pobudzają produkcję wazopresyny oraz aldosteronu. Wazopresyna jest hormonem antydiuretycznym, który hamuje wydzielanie wody w nerkach, co przyczynia się do jej gromadzenia się w organizmie. Aldosteron natomiast hamuje wydalanie jonów sodowych, które mają silne powinowactwo do wiązania wody. Efektem jego działania jest zatem zatrzymywanie wody związanej z sodem. Podobne objawy zaobserwować można czasem u kobiet przyjmujących hormonalną antykoncepcję.

Oczywiście warto w tym miejscu zaznaczyć, że same hormony to nie wszystko, jeśli chodzi o zatrzymywanie wody w organizmie. Dieta bogata w sól (nadmiar sodu) i uboga w potas również może w tym czasie przyczynić się do gromadzenia wody w ciele kobiety, a tym samym do wzrostu jej masy ciała. Problem może wiązać się również paradoksalnie z niedostateczną ilością wypijanych dziennie płynów i brakiem aktywności fizycznej. Do zatrzymania wody w organizmie przyczyniać może się również nadmiar alkoholu, a także niektóre leki, które kobieta przyjmuje. Warto również wiedzieć, że obrzęki mogą być również objawem poważnych schorzeń, co szerzej zostanie omówione w dalszych akapitach.

Zatrzymanie wody w organizmie przed okresem – objawy

W związku z wysokim poziomem progesteronu u wielu kobiet występuje zatrzymanie wody przed okresem. Wiąże się to zazwyczaj z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Wspomnieć można tu między innymi o nieprzyjemnym uczuciu przepełnienia czy obrzmienia, które są jednymi z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli chodzi o zatrzymanie wody w organizmie przed okresem, objawy obejmują między innymi puchnięcie palców, dłoni i stóp, obrzmienia łydek i twarzy, a także obrzęk piersi. Warto wiedzieć, że wspomniane wyżej obrzęki pojawiają się o różnych porach dnia. Niektóre kobiety mają ponadto uczucie rozpierania brzucha oraz wrażenie ciężkich nóg, ponadto wyraźnie rośnie w tym czasie masa ciała.  

Czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne?

Zazwyczaj comiesięczne zatrzymanie wody przed okresem nie jest powodem do obaw, o ile objawy u kobiety nie są szczególnie nasilone, a domowe sposoby na ich redukcję okazują się skuteczne. Należy jednak wiedzieć, że woda w organizmie przed okresem może zatrzymywać się nie tylko z powodu hormonów, nieprawidłowej diety czy stylu życia, ale również z powodów poważniejszych. Jeśli zastanawiasz się, czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne, musisz zatem zdawać sobie sprawę z tego, że obrzęki w niektórych przypadkach mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. 

Czego objawem może być zatrzymywanie wody w organizmie?

Jak wspomniano wcześniej, nie zawsze zatrzymywanie wody w organizmie wiąże się z działaniem hormonów płciowych czy niedopatrzeniami ze strony kobiety. Właśnie dlatego dokuczliwe obrzęki pacjentka powinna skonsultować ze swoim lekarzem. Powstawanie obrzęków może wiązać się między innymi z niewydolnością serca, nerek lub wątroby, a wymaga to już pilnej interwencji medycznej. Obrzęki można zaobserwować również przy niedoczynności tarczycy, zakrzepicy żył głębokich oraz żylakach, co również jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem i objęcia pacjentki opieką medyczną. 

Jak usunąć wodę z organizmu?

Zatrzymanie wody przed okresem wiąże się z wieloma niedogodnościami dla kobiety. Mowa tu nie tylko o wzroście masy ciała, ale również o uczuciu przepełnienia, a także obrzękach rąk, nóg, brzucha czy twarzy. W tym czasie zaobserwować można również u niektórych kobiet cellulit wodny. Problemom tym można jednak przeciwdziałać. Jak usunąć wodę z organizmu? Przede wszystkim paradoksalnie najważniejsze jest w tym przypadku właściwe nawodnienie organizmu. Jeśli kobieta pije zbyt mało wody, organizm zaczyna ją oszczędzać i magazynować, a to znów wiąże się z zatrzymywaniem jej w organizmie. Aby zatem usunąć nadmiar wody z organizmu, każdego dnia pij odpowiednie ilości wody niskosodowej. Możesz postawić również dodatkowo na picie herbat ziołowych (np. pokrzywa, mniszek lekarski, krwawnik, skrzyp), jednak skonsultuj wcześniej z lekarzem, czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do ich stosowania. Unikaj natomiast napojów słodzonych i gazowanych, a także nadmiaru soli w diecie (produkty przetworzone, fast foody, wędliny itp.), ponadto najlepiej zrezygnuj z produktów z kofeiną. Do diety warto dodać składniki działające moczopędnie, w tym pokrzywę, zieloną herbatę czy natkę pietruszki. Pomocna będzie również aktywność fizyczna – ważne, by nie unikać jej w tym czasie. 

W niektórych przypadkach domowe sposoby na redukcję zgromadzonej w organizmie wody okazują się niewystarczające. Jest to wskazanie do kontaktu z lekarzem, gdyż konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego, w tym np. leków odwadniających.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.