Czy leki na depresję bez recepty są bezpieczne i skuteczne?

Napisano 19.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Złe samopoczucie i melancholijny nastrój zdarzyć mogą się każdemu i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak nie można bagatelizować nawet najmniejszych stanów depresyjnych, które utrzymują się nagminnie, gdyż mogą prowadzić do poważnej choroby. Trzeba wiedzieć, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie z zaburzeniem psychicznym, jakim jest depresja – wówczas konieczna jest pomoc specjalisty i indywidualnie dobrane leczenie. Czy leki na depresję bez recepty to dobry pomysł?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Depresja należy do zaburzeń psychicznych, które należą do bardzo licznych przyczyn samobójstw na świecie. Objawia się między innymi brakiem chęci do życia, złym samopoczuciem, brakiem energii i umiejętności czerpania radości z życia, permanentnym przygnębieniem, problemami ze snem lub nadmierną sennością i osłabieniem, a także uczuciem lęku i paniki, bezsilnością, brakiem apetytu, apatią, dusznościami, zaburzoną koncentracją, przygnębieniem, a czasem nawet myślami samobójczymi. Chory na depresję ma problemy z codziennym wstaniem z łóżka i unika kontaktów społecznych. Depresji nie powinno się bagatelizować – jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i często również kompleksowego leczenia, które łączy w sobie zarówno elementy psychoterapii, jak i stosowanie farmakoterapii, czyli tabletek przepisywanych na receptę. Niestety wielu chorych unika kontaktu ze specjalistą, próbując leczyć się na własną rękę, co w przypadku tej choroby nie ma szansy być skuteczne.

Czytaj także:

Jakie są przyczyny depresji?

Tego typu zaburzenie emocjonalne może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć, status społeczny, sytuację ekonomiczną czy miejsce zamieszkania. Diagnozowanie tego zaburzenia psychicznego jest ciężkie, podobnie jak jednoznaczne wskazanie jego przyczyny, gdyż każdy człowiek jest inny, ponadto osoba z depresją często bywa nieświadoma swojej choroby, a objawy bagatelizuje lub myli z chandrą. Depresji sprzyja z pewnością stresujące życie i pośpiech, a także traumatyczne przeżycia z przeszłości, niska samoocena i wiele innych czynników. Uważa się ponadto, że skłonności do zaburzeń depresyjnych mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponadto depresji sprzyja współistnienie niektórych chorób i schorzeń, w tym m.in. choroby Alzheimera, cukrzycy, miażdżycy naczyń mózgowych czy guza mózgu. Okazuje się również, że do depresji prowadzić mogą niektóre zażywane leki, nadużywanie alkoholu, a także niedobory witamin, w tym zwłaszcza niedobór kwasu foliowego i wit. B6. Nie można zapomnieć również o czynnikach ekonomicznych czy socjalnych – prowadzić mogą do niej problemy takie jak bezrobocie, samotność, kłopoty finansowe, rozwód czy śmierć bliskiej osoby.

Czy istnieją leki na depresję bez recepty?

W przypadku nienasilonych objawów depresji, pomocne może okazać się sięgniecie po preparaty, które pozytywnie wpływają na nastrój i przywracają energię. Jakie leki na depresję bez recepty mogą okazać się pomocne przy delikatnym spadku nastroju i formy? Dostępne są w sprzedaży leki i suplementy, które zwykle oparte są na bezpiecznych ekstraktach roślinnych (w tym m.in. na wyciągach z dziurawca zwyczajnego, kozłka lekarskiego, mirtu, palczatki cytrynowej, szyszek chmielu, melisy lekarskiej, szafranu czy lawendy wąskolistnej) i mają działanie odprężające, relaksujące, uspokajające lub wyciszające i ułatwiające zasypianie, ponadto mogą korzystnie wpływać na koncentrację oraz zwiększać odporność na stres. Jaka jest cena tego typu specyfików? Zależy to od apteki i jej oferty, ponadto wpływ na to ma także rodzaj środka. Jeśli chodzi jednak o leki na depresję bez recepty, opinie lekarzy zwykle są raczej jednogłośne – nie są one rekomendowane w poważnych stadiach choroby. Jeśli chcesz, możesz zatem posiłkować się nimi w oczekiwaniu na konsultację lekarską lub stosować je jako wspomaganie leczenia farmakologicznego, jednak nie powinny być one stosowane na dłuższą metę bez kontaktu z lekarzem, gdyż w przypadku depresji bardzo ważny jest kontakt ze specjalistą – nawet gdy objawy wydają nam się być błahe.

Silne leki antydepresyjne, które można kupić bez recepty – czy są bezpieczne?

Istotne jest, by nie stosować silnych leków antydepresyjnych na własną rękę. Dostępne w sprzedaży leki na depresję i nerwicę bez recepty stosowane bez uprzedniej konsultacji z lekarzem mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osoby zmagającej się z depresją. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich skutki uboczne – każdy lek, nawet ten na bazie ekstraktów ziołowych, może mieć działania niepożądane i efekty uboczne, które mogą negatywnie odbić się na stanie zdrowia pacjenta i działaniu całego układu. Należy dodać również, że nie powinno się mieszać preparatów ziołowych (w tym m.in. preparatów na bazie dziurawca) z niektórymi przyjmowanymi w innym celu tabletkami, gdyż może to zaburzać ich działanie, czego pacjent może być nieświadomy, choć producent zwykle udziela takich informacji w ulotce. Kolejna sprawa to rozwój depresji. Nawet najmniejsze objawy utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż mogą w każdej chwili przeistoczyć się w postać poważnego zaburzenia, z którym pacjent nie będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie. Doraźne leczenie preparatami bez recepty w tym przypadku może być poniekąd strzałem w kolano.

Konsultacje lekarskie – pierwsze ogniwo leczenia depresji

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, ważne by zgłosić się do specjalisty, gdyż działania na własną rękę najczęściej bywają nieskuteczne, a w poważniejszych przypadkach mogą prowadzić nawet do poważnej choroby. Musisz wiedzieć, że nieuzyskana w porę pomoc i niewdrożenie leczenia na czas to także zagrożenie życia. Nie bagatelizuj więc objawów, które są charakterystyczne dla tego zaburzenia i nie próbuj leczyć się na własną rękę. Pamiętaj, że nawet najlepiej reklamowany suplement czy najsilniejszy lek na depresję bez recepty nie zastąpi profesjonalnego wywiadu medycznego i właściwie postawionej diagnozy. Leki na depresję powinny zostać dobrane przez lekarza i stosowane zgodnie z jego zaleceniami, ponadto wdraża się również elementy psychoterapii i dopiero wszystko to razem może doprowadzić do ustąpienia objawów i powrotu pacjenta do normalnego funkcjonowania. Jeśli nie masz możliwości jeździć często do lekarza po zgodę na kontynuację leczenia, opcją wygodną może być dla Ciebie e-recepta online, którą każda apteka ma obowiązek zrealizować.

Skuteczne leki na depresję

Trzeba pamiętać, że leczenie poważnych zaburzeń depresyjnych jest długotrwałe i wiąże się ze stosowaniem produktów na receptę, które zostaną indywidualnie dobrane przez lekarza. Nowoczesne środki na depresję nie są obarczone poważnymi skutkami ubocznymi, a ich stosowanie nie uzależnia. Istotne jest, by zdawać sobie sprawę z tego, że leki te nie działają od razu – na ich efekt terapeutyczny trzeba zwykle dość długo poczekać, co zniechęca niektórych chorych. Kategorie tego typu środków są różne i zależą między innymi od stanu pacjenta. Najczęściej dotyczy to produktów, takich jak tabletki przeciwdepresyjne regulujące poziom serotoniny oraz dopaminy i noradrenaliny, ponadto stosuje się także produkty uspokajające, ułatwiające zasypianie czy redukujące poziom napięcia nerwowego. Leki te przyjmuje się codziennie, o stałych porach, pilnując, by ich zażywanie było zgodne z zaleceniami lekarza. Warto zaznaczyć, że antydepresanty, które skuteczne są u jednej osoby mogą okazać się zupełnie nieskuteczne u innej, dlatego tak ważny jest stały kontakt z lekarzem, który monitorować będzie często stan pacjenta i sposób, w jaki leki działają na jego układ.

Depresja – jak możesz pomóc sobie samodzielnie?

Osoby chore na depresję muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie mogą ignorować swojego stanu i bagatelizować problemu. Jest to zaburzenie psychiczne, które trzeba leczyć, bo samo nie minie – podstawowe zadanie spoczywa tu na psychoterapii i farmakoterapii, jednak na tym nie koniec. Ważne jest również wsparcie najbliższych i umiejętność mówienia o swojej chorobie (depresja zdecydowanie nie jest powodem do wstydu!). Trzeba również dbać o siebie i prowadzić zdrowy tryb życia. Ważne, by zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu, wypoczynek oraz pilnowanie prawidłowej diety. Nie powinno się unikać aktywności fizycznej, w tym zwłaszcza aktywności na łonie natury, natomiast warto unikać stresu. Pomocne może okazać się także pielęgnowanie własnej pasji lub hobby, a także spędzanie czasu z najbliższymi i przyjaciółmi.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.