Czy dentysta może wystawić L4 – zwolnienie z powodu bólu zęba

Napisano 17.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zdarza się, że wizyta u stomatologa wiąże się z dłuższą rekonwalescencją lub pojawieniem się komplikacji, które wpływają na funkcjonowanie pacjenta, uniemożliwiając mu wykonywanie pracy. Wielu pacjentów zastanawia się wówczas, czy dentysta może wystawić L4. Faktem jest, że zaświadczenie takie wystawiają czasem lekarze stomatolodzy, ale nie wszyscy i nie we wszystkich przypadkach. Kiedy zatem możliwe jest wystawienie L4 pacjentowi przez dentystę? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy dentysta może wystawić L4 – kiedy jest to niezbędne?

Bolące zęby to duży problem. Ból czasem doskwiera tak intensywnie, że trudno o normalne funkcjonowanie, a co dopiero o wydajną pracę. Nie bez powodu zatem wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy dentysta może wystawić L4. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak taka prosta, ponieważ wszystko zależy od sytuacji, stanu zdrowia pacjenta oraz uprawnień lekarza.

Czytaj także:

Zastanawiając się nad tematem „czy dentysta wystawia L4”, warto wspomnieć o sytuacjach, gdy może być to z punktu widzenia pacjenta niezbędne. Przykładem może być tutaj leczenie kanałowe. Zwolnienie lekarskie w tym przypadku może ułatwić pacjentowi dochodzenie do siebie, gdy ma opuchnięty policzek i problemy z mówieniem, a ból przyczynia się do nieprzespanych nocy. Również L4 po wyrwaniu zęba wydaje się być zasadne, podobnie jak zwolnienie w przypadku poważnych zapaleń dziąseł oraz innych problemów. Gdy dolegliwości jamy ustnej wpływają na funkcjonowanie pacjenta, przyczyniają się do problemów z jedzeniem i mówieniem, a dodatkowo sprawiają ból lub dyskomfort, niewątpliwie zwolnienie lekarskie od dentysty bardzo się przyda. Kolejną kwestią są powikłania po poważnych zabiegach dentystycznych. L4 po ekstrakcji ósemki może być jak najbardziej zasadne dla osób, które mają kontakt z klientami, czy też muszą dużo i wyraźnie mówić w pracy.

Wielu pacjentów poszukuje wiarygodnych informacji, czy stomatolog wystawia L4, zapominając, że można również otrzymać l4 online. W uzasadnionych przypadkach, gdy z powodu chwilowej niedyspozycji pacjent nie jest w stanie świadczyć należycie obowiązków zawodowych, może skorzystać z tej opcji. Nie musi przy tym opuszczać domu czy rezerwować wizyty z wyprzedzeniem, co jest znacznym ułatwieniem. 

L4 od dentysty po wyrwaniu zęba – jak długo?

Jeśli chodzi o temat „czy dentysta może wystawić L4” oraz „ile zwolnienia po wyrwaniu zęba bądź z innego powodu”, trzeba pamiętać, że lekarz wystawia pacjentowi zwolnienie wyłącznie, gdy ma do tego przesłanki. Podobnie wygląda sprawa długości L4 po wyrwaniu ósemki czy też w przypadku powikłań niektórych zabiegów. Czas zwolnienia dobierany jest zatem indywidualnie, zależnie od pacjenta i jego dolegliwości. Czy prywatny dentysta może wystawić L4 np. na tydzień? Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli pacjent wymaga tak długiego leczenia (np. antybiotykiem), a w czasie rekonwalescencji, doskwierać będzie mu ból, opuchlizna czy inne dolegliwości, które uniemożliwią normalną pracę. 

Nie ma ponadto znaczenia, czy jest to zwolnienie dla osoby dorosłej, czy w związku z leczeniem dziecka. Jeśli zatem to dziecku doskwierają dolegliwości wymagające pozostania w domu, stomatolog może wystawić zwolnienie na dziecko rodzicowi, który będzie musiał dzieckiem się zająć. Otrzymanie takiego L4 uprawnia oczywiście do świadczeń chorobowych. Pozostając jeszcze przy temacie „ból zęba a zwolnienie lekarskie”, trzeba dodać, że zawsze dentysta zobowiązany jest do dobrego uzasadnienia swojej decyzji, w przeciwnym wypadku ZUS może ją podważyć. 

Czy dentysta może wystawić L4 z powodu bólu zęba?

Kończąc kwestię „czy dentysta może wystawić L4”, należy wspomnieć, że nie każdy stomatolog posiada uprawnienia do wystawiania pacjentom L4. Prawo takie posiada jedynie ten dentysta, który posiada upoważnienie ZUS do wystawiania L4. Od dentysty posiadającego uprawnienia od ZUS zwolnienie lekarskie otrzymać możemy, ale oczywiście nie ma on obowiązku takiego zwolnienia wystawić, jeśli nie uważa go za zasadne. Jeśli chodzi o pytanie „czy na ból zęba można dostać zwolnienie”, odpowiedź brzmi zatem: tak, jeśli posiadający uprawnienia do wstawiania L4 lekarz stomatolog stwierdzi, że pacjent nie może właściwie świadczyć swoich obowiązków zawodowych. Podkreślić należy ponownie, że mowa o poważnych powodach zwolnienia. Jeśli mowa o zabiegu wybielania czy piaskowania zębów, nie ma co zastanawiać się, czy dentysta może dać L4, gdyż nie są to przesłanki do „wolnego” od pracy. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.