Biegunka w ciąży – o czym może świadczyć? Przyczyny i leczenie

Napisano 18.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

O biegunce mówimy w momencie, gdy wypróżnianie odbywa się więcej niż trzy razy w ciągu dnia, a stolec ma konsystencją płynną lub półpłynną. Jeśli biegunka trwa do dwóch tygodni, wówczas nazywana jest ostrą, natomiast w przypadku, gdy występuje dłużej niż cztery tygodnie, nazywana jest przewlekłą. Jeśli kobieta jest w ciąży, wówczas już biegunka, który utrzymuje się kilka dni (2-3) powinna wymagać konsultacji z lekarzem. Biegunka w ciąży to bowiem poważny problem i powód do niepokoju, gdyż może być niebezpieczna dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Jeśli u kobiety wystąpi biegunka w ciąży, 2 trymestr jest okresem, w którym jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ może wówczas dojść np. do odklejania się łożyska. Jak radzić sobie z biegunką, jeśli w grę wchodzi ciąża? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Biegunka na początku ciąży – czy jest niepokojącym objawem?

U kobiet w ciąży często pojawiają się zaparcia i wzdęcia, a także biegunki, które mogą niepokoić. Jak zostało już wspomniane we wstępie, w zależności od czasu trwania rozwolnienia, wyróżnia się biegunkę ostrą i przewlekłą. Biegunka w ciąży jest dość często spotykaną dolegliwością i może pojawić się praktycznie na każdym etapie ciąży, wywołując niewątpliwie niepokój u przyszłych mam. Warto dodać, że biegunka na początku ciąży zazwyczaj nie jest jednak niepokojąca (choć nasilona może być wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem). Najczęściej obserwuje się biegunkę po zapłodnieniu, ponadto może pojawić się przed samym porodem, co związane jest ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety i przygotowaniem organizmu do porodu. Na początku ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, dlatego warto tutaj wspomnieć, że wczesnym objawem ciąży może być właśnie biegunka. Objawy ciąży dodatkowe to także często towarzyszące biegunkom inne dolegliwości, do których najczęściej zalicza się wymioty oraz poranne mdłości.

Czytaj także:

Biegunka w ciąży przyczyny może mieć różne, jednak najczęściej są one podobne do tych występujących u innych pacjentów. Ryzyko wystąpienia biegunki wzrasta u kobiet w ciąży, ponieważ mają one osłabiony układ odpornościowy. Są one w związku z tym bardziej podatne na zakażenia bakteryjne, ponadto mogą ulegać częściej zakażeniom wirusowym, a także może pojawić się u nich problem z zakażeniem pasożytniczym. Biegunki mogą świadczyć również o niestrawności oraz alergii pokarmowej. Przyczyną biegunek może być również stosowanie niewłaściwej diety. Podkreślić należy jednak, że są objawy szczególnie wymagające interwencji medycznej. Ból brzucha i biegunka w ciąży oraz krwawienie z pochwy i wzdęcia mogą wiązać się z ryzykiem poronienia i stanowią poważne niebezpieczeństwo dla płodu, dlatego przyszłej mamie zaleca się wówczas niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Przy biegunce, jak również w przypadku wystąpienia innej dolegliwości lub choroby, w większości przypadków konieczne może okazać się zażywanie odpowiednich leków. Jeśli z różnych przyczyn pacjent nie może zapisać się na wizytę stacjonarną do lekarza, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. To bardzo dobry sposób na szybkie otrzymanie kodu na niezbędne leki, bez konieczności wychodzenia z domu, co w przypadku nasilonej biegunki mogłoby być kłopotliwe.

Biegunka w 3 trymestrze ciąży. Co oznacza?

Jak wspomniano wcześniej, biegunka w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze. Jeśli chodzi o zagadnienie biegunka w ciąży, 3 trymestr to okres, w którym dolegliwości również mogą występować. Biegunki w ciąży w 3 trymestrze mogą pojawiać się w następstwie zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych, ponadto mogą wiązać się z powiększaniem się macicy oraz rozwojem dziecka. Do biegunki pod koniec ciąży może przyczynić się również stres, który dość często wiąże się ze zbliżającym się terminem porodu. Biegunka może również oznaczać rozpoczynającą się akcję porodową – wówczas organizm przygotowuje się do porodu i jest to sytuacja naturalna. Jeśli natomiast przy biegunce pojawia się wyraźne osłabienie lub gorączka, a do tego dochodzą silne bóle brzucha, wówczas może być to sygnał o odklejającym się łożysku, co wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Biegunka w 9 miesiącu ciąży – czy jest niebezpieczna?

Biegunka w ciąży bardzo często wzbudza niepokój, jednak pod koniec ciąży najczęściej nie jest niebezpieczna, co wspomniane zostało już wcześniej. Problem może pojawić się w momencie, kiedy biegunce towarzyszyć będzie wysoka temperatura i inne dolegliwości, jak chociażby bóle brzucha. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, gdy pojawia się krew w kale lub biegunce towarzyszą silne skurcze. Rozwolnienie w ciąży w 3 trymestrze najczęściej jednak może świadczyć o zbliżającym się porodzie. Wodnista biegunka w ciąży może pojawić się na 1-2 doby przed porodem. Dochodzi wówczas do oczyszczania jelit oraz przygotowania organizmu do ogromnego wysiłku, jaki towarzyszy akcji porodowej. Pod koniec ciąży obok biegunki może pojawić się również gęsty śluz z pochwy, a także skurcze.

Co jeść podczas biegunki w ciąży?

Wiemy już, kiedy może wystąpić biegunka w ciąży oraz jakie niebezpieczeństwa może nieść biegunka w ciąży. Jak sobie radzić jednak w takiej sytuacji, zanim uda nam się skontaktować z lekarzem? W Internecie bardzo często wyszukiwana jest fraza „biegunka w ciąży – co jeść”. Faktem jest, że w ciąży należy szczególnie zadbać o dietę, a ta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Przy biegunce należy spożywać w szczególności ryż, chrupki kukurydziane oraz płynną postać kaszek, ponadto warto udać się do sklepu po pieczywo pszenne, biszkopty oraz drobny makaron. Co na biegunkę w ciąży sprawdzi się jeszcze? Rozwiązaniem mogą być również gotowane warzywa, a także gotowane musy jabłkowe, banany oraz jagody. Wyeliminować należy natomiast błonnik, który znajduje się w chlebie razowym, a także surowe owoce i warzywa, ponadto nie powinno spożywać się mięsa, wędlin oraz ostrych przypraw, a także orzechów i czekolady.

Jak łagodzić objawy i skutki biegunki w ciąży?

Biegunka w ciąży może doprowadzić do odwodnienia organizmu, co może odbić się niekorzystnie na dziecku, ponieważ wypłukiwane są wówczas elektrolity. Bardzo ważne zatem, by kobieta pamiętała, o regularnym piciu wody (ilość płynów powinna zostać zwiększona), co ważne jest już w pierwszych tygodniach ciąży. Jednorazowa biegunka związana z niestrawnością zwykle nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak po czasie stolec nadal jest miękki, należy skontaktować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie zleci odpowiednie badania i ewentualne leczenie. Farmakoterapia powinna być jednak bezpieczna dla dziecka oraz przyszłej matki, u której wystąpiła biegunka w ciąży. Co pomaga na tego rodzaju dolegliwość jeszcze? W celu łagodzenia objawów choroby sprawdzić się może leczniczy węgiel.

Często praktykowane są także domowe sposoby, do których zalicza się picie naparów z ziół, w szczególności mięty oraz rumianku. Pamiętać należy jednak o tym, by napary spożywane były odpowiedzialnie, ponieważ w nadmiarze mogą stać się objawem innych nieprzyjemnych dolegliwości. Na napary ziołowe w ciąży uważać należy szczególnie i nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.