Biegunka tłuszczowa – przyczyny. Jak ją leczyć?

Napisano 19.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Biegunka tłuszczowa to poważny objaw chorobowy, efektem którego jest wydalany przez organizm kał tłuszczowy. Może mieć różne przyczyny, które nierzadko mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do niedożywienia lub upośledzenia wzrostu. Z przewlekłą biegunką tłuszczową pacjent ma do czynienia w momencie, kiedy stolec oddawany jest częściej niż trzy razy w ciągu doby, minimum przez cztery tygodnie. W wielu przypadkach konieczne mogą okazać się konsultacje lekarskie. Jakie są przyczyny i objawy biegunki tłuszczowej? Jak wygląda jej diagnostyka i leczenie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest biegunka tłuszczowa i jak ją rozpoznać?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, co to jest biegunka tłuszczowa i jak wygląda. Biegunka tłuszczowa jest przewlekłą biegunką, która trwa co najmniej cztery tygodnie, a do oddawania stolca dochodzi częściej niż trzy razy w ciągu doby. Objaw chorobowy związany jest z upośledzeniem trawienia lub wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym. W przypadku biegunki tłuszczowej oddawany stolec posiada znaczne ilości tłuszczu (najczęściej wielokrotnie powyżej normy), który nie został strawiony. Wiemy już, co to jest biegunka tłuszczowa. Jak wygląda to natomiast kolejne pytanie, na które warto poznać odpowiedź. Jeśli chodzi o stolec przy biegunce tłuszczowej, charakteryzuje się on jasną, żółtą lub pomarańczową barwą (początkowo stolce mogą być wręcz białe), ponadto jego powierzchnia jest połyskująca. Wyróżnia się on również gnilnym zapachem, a także tłustą i kleistą lub oleistą konsystencją, którą bardzo trudno spłukać w muszli.

Czytaj także:

Biegunki bywają bardzo uciążliwe i obciążające dla organizmu. Jeśli pacjent potrzebuje pilnie leków, a w związku ze swoim stanem zdrowia nie może umówić się na wizytę stacjonarną w przychodni, rozwiązaniem może okazać się e-recepta online. Dzięki niej w szybki i bardzo łatwy sposób można otrzymać kod z numerem recepty, którą można zrealizować w każdej aptece. Do jej odbioru można upoważnić każdego, wystarczy podać mu otrzymany kod z SMS-a oraz swój numer pesel.

Przyczyny biegunki tłuszczowej

Wiemy już, co to jest i jak wygląda biegunka tłuszczowa. Z biegunką wiązać się może m.in. nieprawidłowy poziom kwasów żółciowych w jelicie. Warto również mieć na uwadze fakt, że problemy trawienne oraz złe wchłanianie tłuszczów i związane z tym stolce tłuszczowe mają bezpośredni związek z objawem chorobowym, jakim jest właśnie biegunka tłuszczowa. Przyczyny biegunki to głównie przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (przede wszystkim u osób starszych), a także przerost śluzówki jelit. Z problemem zmagać mogą się osoby z celiakią oraz mające niedrożność jelit. Zwężenie lub zrośnięcie jelita grubego to kolejna przyczyna biegunki tłuszczowej. Inne przyczyny to między innymi mukowiscydoza oraz zakażenia układu pokarmowego.

Biegunka może pojawić się również przy chorobach wątroby (badaniem schorzeń wątroby zajmuje się hepatologia), a także przy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Przyczyną może być ponadto operacja usunięcia trzustki bądź jej fragmentu. Stolec tłuszczowy pojawiać się może również jako następstwo kamicy lub nowotworów dróg żółciowych. Żółta wodnista biegunka może prowadzić do niedoborów elektrolitów, witamin, żelaza i innych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Objawy biegunki tłuszczowej

Biegunka tłuszczowa może dawać różne objawy. Do najczęściej spotykanych objawów biegunki tłuszczowej zalicza się niestrawność oraz wzdęcia, ponadto pacjent może mieć nudności oraz wymioty, co może wiązać się z zapaleniem trzustki. U osoby cierpiącej na biegunkę tłuszczową mogą pojawić się również bóle brzucha oraz uczucie pełności w brzuchu po każdym przyjmowanym posiłku, ponadto może dojść do spadku masy ciała. Żółte rozwolnienie może wiązać się również z obecnością krwi w stolcu, której barwa uzależniona jest od rodzaju schorzenia – w przypadku zapalenia jelit oraz celiakii biegunka może być czarna lub smolista, ponadto może mieć barwę jasną lub jasnoczerwoną. Objawem biegunki jest również żółtaczka. Żółtaczce towarzyszy zażółcenie skóry oraz białek gałek ocznych – zwłaszcza w przypadku chorób, które związane są z drogami żółciowymi lub wątrobą. U pacjentów często obserwuje się ponadto ciemne zabarwienie moczu. Objawem pojawienia się biegunki może być również świąd skóry, ponadto pojawiać może się nawet kaszel.

W Internecie często wyszukiwana jest fraza „biegunka tłuszczowa po alkoholu”. Warto tutaj wspomnieć, że biegunka po spożyciu alkoholu może pojawić się w momencie wypicia jego większej ilości. Alkohol prowadzi do uszkodzenia erytrocytów, przez co zaburzeniu ulega trawienie oraz wchłanianie pokarmów, efektem czego jest biegunka. W takiej sytuacji podstawowym działaniem mającym na celu zatrzymanie biegunki jest odstawienie alkoholu, nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów.

Diagnostyka biegunki tłuszczowej

Biegunka tłuszczowa, to nie zawsze zatem zwykła biegunka po tłustym jedzeniu. To często objaw chorobowy, który może być wywoływany przez wiele schorzeń, dlatego diagnostyka w tym przypadku związana jest z dokładnym wywiadem lekarskim oraz wykonaniem szeregu badań. W celu zdiagnozowanie biegunki tłuszczowej pomocni mogą okazać się specjaliści, którzy wykonują specjalne testy, w których bada się tłuszcz w kale. W celu określenia, z jaką zawartością tłuszczu w kale mamy do czynienia, przeprowadza się badania jakościowe oraz ilościowe. Przy badaniach jakościowych ocenia się ilość kulek i kropli tłuszczu w stolcu, natomiast badania ilościowe polegają na określeniu zawartości tłuszczu w kale. Biegunki tłuszczowe rozpoznaje się również poprzez badania krwi, a także badanie poziomu żelaza i zawartości krwi w kale. Niektórym pacjentom lekarz może zlecić tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Leczenie biegunki tłuszczowej możliwe jest dopiero po postawieniu diagnozy.

Jak leczyć biegunkę tłuszczową?

Zdiagnozowana biegunka tłuszczowa wymaga leczenia, które uzależnione będzie od przyczyny jej wystąpienia. Podstawę w leczeniu biegunki stanowi odpowiednie nawadnianie organizmu oraz uzupełnianie niedoboru elektrolitów. W zależności od rodzaju choroby, która przyczyniła się do wystąpienia biegunki tłuszczowej, lekarz zapisać może preparaty regulujące motorykę układu pokarmowego. W przypadku osób, u których wystąpiła żółta biegunka zalecana jest ponadto odpowiednia dieta. Szczególną uwagę należy zwrócić na unikanie spożywania produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Sprawdzić się mogą owoce borówki, koniczyna polna, a także mniszek lekarski spożywany w postaci naparu. Używamy również suszonych ziół, które znaleźć można w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Warto również pamiętać o odpoczynku oraz unikaniu intensywnego wysiłku fizycznego, a ewentualną pracę należy wykonywać powoli i spokojnie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.