Ozempic

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Ozempic przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy nie są w stanie ustabilizować stężenia cukru we krwi samą dietą i aktywnością fizyczną, a także dla pacjentów, u  których stosowanie innych leków przeciwcukrzycowych lub insuliny jest niewystarczające. Co należy wiedzieć o leku Ozempic i jego działaniu? Jakie są przeciwwskazania do jego zażycia i jakie skutki uboczne może mieć ten lek? Czy można go zażywać w ciąży lub łączyć z innymi lekami?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest lek Ozempic i kiedy jest stosowany?

Ozempic to dostępny na receptę produkt leczniczy, który dostępny jest w formie roztworu do wstrzykiwań w dedykowanym i napełnionym fabrycznie wstrzykiwaczu. Substancją czynną tego leku jest semaglutyd, którego działanie opiera się na zmniejszaniu zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi osób zmagających się z cukrzycą typu 2. 

Główne wskazania do stosowania leku Ozempic:

  • Jako lek pojedynczy, gdy połączenie diety i wysiłku fizycznego są niewystarczające, by kontrolować stężenie cukru we krwi pacjentów, którzy znajdują się w grupie, której nie można podać metforminy.
  • Jako lek stosowany wraz z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną, kiedy okazują się one niewystarczające, by uzyskać odpowiednie stężenie cukru we krwi. 

Lek Ozempic dostępny jest w formie roztworów do wstrzykiwań o różnej zawartości substancji czynnej:

  • Ozempic 0,25 mg
  • Ozempic 0,5 mg
  • Ozempic 1 mg

E-recepta online na Ozempic

Preparat medyczny Ozempic dostępny jest jedynie na receptę, jednak e-recepta nie musi być każdorazowo wystawiana podczas wizyty stacjonarnej, gdyż opcją jest tutaj również recepta online, która sprawdzi się między innymi w przypadku tych pacjentów, którzy zapomnieli, że lek im się kończy i nie mogą umówić się na czas na wizytę w przychodni, a muszą kontynuować terapię, a także w wielu innych przypadkach. Recepta przez Internet na Ozempic wystawiana jest jedynie w uzasadnionych przypadkach, gdy w wywiadzie medycznym online lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do jej wystawienia. Taka recepta może być bez problemu zrealizowana w aptece – w tym celu wystarczy podać farmaceucie kod czterocyfrowy recepty z SMS oraz numer PESEL pacjenta. Możliwa jest również realizacja recepty przez podanie farmaceucie jej kodu kreskowego (załącznik PDF w wiadomości mailowej).

Dawkowanie leku Ozempic

Preparat Ozempic należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W ulotce znajdują się informacje dotyczące zalecanego dawkowania, z czym należy zapoznać się przed rozpoczęciem terapii. Zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 0,25 mg leku Ozempic stosowanej raz w tygodniu przez kolejne 4 tygodnie, a następnie zwiększa się tygodniową dawkę do 0,5 mg. Jeżeli mimo tego nie dojdzie do osiągnięcia właściwej kontroli stężenia cukru we krwi, lekarz może zwiększyć dawkę tygodniową do 1 mg. Pacjent nie powinien zwiększać dawki na własną rękę, bez wyraźnego zalecenia lekarskiego.

Lek powinien być wstrzykiwany raz w tygodniu – najlepiej ustalić ten sam dzień tygodnia, co ułatwi zapamiętywanie. Pora dnia może być dowolna, ponadto preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Jeśli pacjent przyjął większą dawkę niż zalecana, powinien koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą pojawić się działania niepożądane, w tym np. nudności. 

Jeżeli pacjent pominął dawkę leku i nie upłynęło od tego czasu jeszcze 5 dni, powinien niezwłocznie przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną przyjąć zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Jeśli jednak minęło więcej niż 5 dni, pacjent powinien pominąć zapomnianą dawkę i w odpowiednim czasie przyjąć kolejną, zgodnie z harmonogramem. Terapii nie wolno przerywać na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Lek Ozempic nie powinien być przyjmowany przez pacjentów z nadwrażliwością na semaglutyd, a także pacjentów, którzy mają nadwrażliwość na którykolwiek ze składników pomocniczych leku. Trzeba również zaznaczyć, że Ozempic nie jest insuliną i nie powinien być stosowany jako jej zamiennik, ponadto nie powinni go stosować pacjenci z cukrzycą typu 1 lub cukrzycową kwasicą ketonową. Nie zaleca się również, by lek Ozempic stosowany był przez dzieci i młodzież poniżej 18-roku życia, gdyż nie są dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej.

Skutki uboczne przyjmowania leku Ozempic

Lek Ozempic może mieć działania niepożądane. Nie muszą one pojawić się u każdego pacjenta, jednak trzeba być świadomym możliwości ich pojawienia się. Pojawienie się działań niepożądanych należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

  • Bardzo częste skutki uboczne Ozempic (pojawiające się częściej niż u 1 na 10 osób) to między innymi przemijające nudności i biegunki.
  • Częste skutki uboczne Ozempic (pojawiające się rzadziej niż u 1 na 10 osób) to między innymi wymioty, a także hipoglikemia wraz z jej objawami charakterystycznymi (w terapii skojarzonej z innym lekiem przeciwcukrzycowym), ponadto pacjenci mogą zmagać się z niestrawnością, zgagą lub refluksem, a także pojawić mogą się wzdęcia, zapalenie żołądka i odbijanie się. Częste działania niepożądane obejmują również zawroty głowy i zmęczenie, a także pojawienie się kamieni żółciowych, spadek masy ciała i apetytu, a dodatkowo wzrost aktywności enzymów trzustkowych. Częste skutki uboczne to także problemy ze wzrokiem, które są powikłaniami retinopatii cukrzycowej. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne Ozempic (pojawiające się rzadziej niż u 1 na 100 osób) to przyspieszone tętno, reakcje alergiczne, w tym między innymi pokrzywka, świąd i wysypka, a także reakcje obejmujące miejsce wstrzyknięcia, w tym np. ból, zasinienie, świąd czy wysypka. Pacjenci niezbyt często mają wrażenie zaburzenia odczuwania smaku (pokarmów lub napojów), ponadto pojawić może się również ostre zapalenie trzustki wraz z objawami charakterystycznymi.
  • Rzadkie skutki uboczne Ozempic (pojawiające się rzadziej niż u 1 na 10 osób) to ciężkie reakcje alergiczne (w tym reakcje anafilaktyczne).

Czy lek Ozempic może być przyjmowany z innymi lekami?

Rzetelny wywiad medyczny to podstawa przed wypisaniem jakiejkolwiek recepty, w tym również recepty na lek Ozempic. Pacjent powinien poinformować lekarza o zażywanych aktualnie lekach, a także o tych lekach, które zażywał do niedawna i tych, które zażywać będzie niedługo. Kwestia ta dotyczy nie tylko leków na receptę, ale także środków medycznych ogólnodostępnych, w tym również suplementów ziołowych. Szczególną uwagę powinni zwrócić pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), gdyż konieczne może być u nich częstsze sprawdzanie parametrów krzepliwości. Ostrożność powinni zachować również pacjenci stosujący insulinę, gdyż prawdopodobnie konieczne będzie zmniejszenie jej dawki i częste kontrolowanie poziomu glukozy (ryzyko hiperglikemii i cukrzycowej kwasicy ketonowej).

Lek Ozempic w czasie ciąży i karmienia piersią – środki ostrożności 

Zaleca się konsultację z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może w niej być lub planuje w najbliższym czasie starać się o dziecko. Lek Ozempic nie powinien być stosowany w ciąży, ze względu na brak danych dotyczących jego szkodliwego wpływu na płód. Jeśli kobieta planuje rozpocząć starania o dziecko, powinna odstawić lek Ozempic przynajmniej 2 miesiące przed rozpoczęciem prób poczęcia. Jeżeli zdarzy się, że kobieta zajdzie w ciążę w trakcie terapii lekiem Ozempic, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i odstawić lek Ozempic. Ze względu na brak danych dotyczących przenikania leku Ozempic do mleka matki i jego wpływu na dziecko, nie powinno się stosować tego preparatu również podczas karmienia piersią. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.