Ozempic 0,5 mg

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ozempic 0,5 mg to lek na cukrzycę typu 2 dla pacjentów pełnoletnich, którego substancją czynną jest semaglutyd. Preparat ten jest pod postacią roztworu do wstrzykiwań i stosowany jest u osób, które mają problem z uzyskaniem kontrolowanego stężenia cukru we krwi. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Czy preparat ten może być stosowany w ciąży oraz łączony z innymi lekami? Czy wykazuje działania niepożądane?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Stosowanie Ozempic 0,5 mg – skład

Ozempic 0,5 mg to preparat medyczny, którego substancją czynną jest semaglutyd. W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, których szczegółowy wykaz znajduje się w dołączonej do preparatu ulotce. Semaglutyd obniża zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, co sprawdzi się w przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2. 

Ozempic 0,5 mg przepisywany jest pacjentom, którzy:

  • Nie mogą zażywać metforminy, a sama dieta i aktywność fizyczna okazują się u nich niewystarczające, by walczyć z niekontrolowanym stężeniem cukru we krwi. Wówczas jest to terapia samodzielna. 
  • Stosują leki przeciwcukrzycowe lub insulinę, jednak jest to niewystarczające, by ustabilizować poziom cukru we krwi. Wówczas Ozempic 0,5 mg stosowany jest jako terapia wspomagająca. 

E-recepta online na Ozempic 0,5 mg

Lek Ozempic 0,5 mg można kupić wyłącznie, jeśli lekarz zaleci jego stosowanie. E-recepta na ten lek nie musi być jednak każdorazowo wystawiana w trakcie wizyty stacjonarnej u lekarza, gdyż możliwa jest również recepta online na ten lek, co jest znacznym ułatwieniem w wielu sytuacjach. Oczywiście recepta przez Internet, podobnie jak recepta po wizycie stacjonarnej, wystawiana jest jedynie w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi ku temu wskazania i jednocześnie wykluczy w wywiadzie medycznym przeciwwskazania do zażywania leku Ozempic 0,5 mg przez pacjenta. Wówczas niezwłocznie przychodzi do chorego wiadomość SMS ze specjalnym kodem do wykupienia w aptece (trzeba go podać wraz z numerem PESEL pacjenta), a także wiadomość mailowa z wydrukiem informacyjnym PDF recepty (kod kreskowy, który się tam znajduje można także podać farmaceucie w celu wykupienia leku).

Dawkowanie Ozempic 0,5 mg

Lekarz samodzielnie ustala dawkowanie Ozempic 0,5 mg, w oparciu o wywiad medyczny z pacjentem, jego choroby, alergie i zażywane przez pacjenta leki. Ozempic 0,5 mg należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarskimi i nie można modyfikować dawki czy odstawiać preparatu na własną rękę. Zgodnie z ulotką, zaleca się, by terapia rozpoczęta została od dawki tygodniowej 0,25 mg substancji czynnej, a po 4 tygodniach lekarz może ją zwiększyć do dawki tygodniowej 0,5 mg. Jeżeli okaże się to niewystarczające, lekarz może przepisać dawkę 1 mg na tydzień. 

Ozempic 0,5 mg wstrzykuje się jeden raz w tygodniu, o dowolnej porze. Ważne, by leku nie przedawkować, ponieważ może wiązać się to z pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości, w tym np. nudności. W przypadku pominięcia dawki, od której nie upłynęło 5 dni, należy niezwłocznie wstrzyknąć lek, a potem kontynuować normalnie terapię. Jeżeli minęło więcej niż 5 dni, dawkę należy pominąć i kontynuować terapię zgodnie ze schematem. 

Pacjent musi wiedzieć, że lek Ozempic 0,5 mg nie jest dla wszystkich. Przede wszystkim nie może być zażywany przez osoby niepełnoletnie i dzieci, gdyż nie są dostępne dane bezpieczeństwa i skuteczności terapii w tej grupie wiekowej. Leku nie powinny przyjmować osoby z nadwrażliwością na semaglutyd lub jakikolwiek inny składnik pomocniczy Ozempic 0,5 mg. Trzeba pamiętać ponadto, że nie jest to insulina i preparat ten nie może być stosowany jako jej zamiennik. Ozempic 0,5 mg nie mogą wstrzykiwać również pacjenci z cukrzycą typu 1 i cukrzycową kwasicą ketonową. 

Czy Ozempic 0,5 mg może być przyjmowany z innymi lekami?

Wywiad medyczny to podstawa bezpieczeństwa każdej terapii lekiem, w tym również lekiem Ozempic 0,5 mg, dlatego pacjent powinien odpowiedzialnie poinformować swojego lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie preparatach, w tym zarówno o tych przyjmowanych z zalecenia lekarza, jak i tych, które przyjmuje samodzielnie, gdyż dostępne są bez recepty. Szczególną uwagę powinni zachować pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), ponieważ w ich przypadku może się okazać, że trzeba będzie częściej kontrolować parametry krzepliwości. Jeżeli pacjent przyjmuje insulinę, również powinien poinformować o tym lekarza, ponieważ prawdopodobnie konieczne będzie ponowne ustalenie jej dawki, a także lekarz zaleci, by pacjent częściej kontrolował stężenie cukru (by zmniejszyć ryzyko hiperglikemii czy cukrzycowej kwasicy ketonowej).

Działania niepożądane po zastosowaniu Ozempic 0,5 mg

Trzeba wiedzieć, że Ozempic 0,5 mg, jak każdy inny lek, może wykazywać różnego rodzaju skutki uboczne. Mogą one, ale nie muszą u danego pacjenta się pojawić, ale trzeba być świadomym ich możliwości wystąpienia przed rozpoczęciem terapii. W ulotce dołączonej do preparatu znajdują się informacje dotyczące częstotliwości występowania skutków ubocznych w grupie badanej.

  • Bardzo często notowane skutki uboczne (częściej niż u 1 na 10 pacjentów) obejmują przemijające biegunki i przemijające nudności.
  • Często notowane skutki uboczne (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) obejmują problemy ze wzrokiem, które stanowią powikłania retinopatii cukrzycowej. Dodatkowo w tej grupie pojawiają się spadki apetytu i masy ciała, a także hipoglikemia wraz z objawami (w przypadku terapii skojarzonej z innym lekiem przeciwcukrzycowym). Pojawić mogą się również wymioty, zmęczenie i zawroty głowy, zgaga, refluks, niestrawność, odbijanie się i wzdęcia, a także zapalenie żołądka, kamienie żółciowe i wzrost aktywności enzymów trzustkowych. 
  • Niezbyt często notowane skutki uboczne (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) obejmują reakcje w miejscu wstrzyknięcia (np. wysypka, świąd, ból, zasinienie). Pojawić mogą się również reakcje alergiczne (np. świąd, pokrzywka, wysypka), a także przyspieszone tętno i zaburzenia odczuwania smaku, ponadto dojść może do ostrego zapalenia trzustki wraz z objawami.
  • Rzadko notowane skutki uboczne (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) obejmują ciężkie reakcje alergiczne (anafilaksja).

Jeżeli pacjent zaobserwuje działania niepożądane związane z zażyciem leku Ozempic 0,5 mg, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Ozempic 0,5 mg w czasie ciąży i karmienia piersią

W przypadku ciąży bądź jej podejrzenia, pacjentka powinna bezwzględnie poinformować lekarza, zanim otrzyma receptę na lek Ozempic 0,5 mg. Nie są dostępne dane medyczne, które potwierdzałyby bezpieczeństwo tego leku dla płodu i wykluczały jego szkodliwy wpływ w tym przypadku, dlatego nie powinno się zażywać leku Ozempic 0,5 mg w ciąży. Jeśli kobieta planuje rozpocząć starania o dziecko i przyjmuje już lek Ozempic 0,5 mg, powinna poinformować o tym lekarza, po konsultacji z nim przerwać terapię, a następnie odczekać jeszcze przynajmniej 2 miesiące ze staraniami o dziecko. Jeśli natomiast kobieta przypadkowo zajdzie w ciążę w czasie terapii lekiem Ozempic 0,5 mg, zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem, gdyż konieczne będzie zmienienie terapii na inną. Również w czasie karmienia piersią nie można przyjmować leku Ozempic 0,5 mg, ponieważ nie są dostępne jeszcze dane medyczne o jego przenikaniu do mleka matki oraz wpływie tego leku na dziecko. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.