Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Lek Ozempic 0,25 mg jest preparatem dedykowanym pacjentom dorosłym, u których zdiagnozowana została cukrzyca typu 2. Lek posiada substancję czynną, jaką jest semaglutyd, dzięki czemu obniża poziom cukru, ułatwiając kontrolę nad jego stężeniem w terapii samodzielnej lub wspomagającej. Ozempic 0,25 mg zawiera najmniejszą dawkę substancji czynnej spośród pozostałych leków Ozempic. Jakie informacje należy poznać przed rozpoczęciem terapii tym preparatem? Czy posiada on przeciwwskazania i skutki uboczne?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ozempic 0,25 mg – czym jest i kiedy się go stosuje?
Preparat medyczny Ozempic 0,25 mg dedykowany jest osobom chorym na cukrzycę typu 2. Przyjmować mogą go osoby dorosłe, które mają problemy z ustabilizowaniem stężenia cukru we krwi. Lek ten dostępny jest na receptę i sprzedawany jest w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu. Substancja czynna leku Ozempic 0,25 mg to semaglutyd, którego działanie polega na zmniejszaniu stężenia cukru we krwi.
Wskazania do terapii lekiem Ozempic 0,25 mg:
- Terapia samodzielna dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy, a nie są w stanie kontrolować stężenia cukru we krwi, wykorzystując samą dietę i aktywność fizyczną.
- Terapia wspomagająca dla pacjentów, którzy przyjmują inne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę, jednakże okazuje się to niewystarczające, by osiągnąć prawidłowy poziom cukru we krwi.
E-recepta online na Ozempic 0,25 mg
Lek Ozempic 0,25 mg dostępny jest wyłącznie, jeśli przepisze go lekarz. E-recepta na ten preparat może być wystawiona stacjonarnie, ale opcją jest również recepta online na Ozempic 0,25 mg, która sprawdzi się np. w sytuacji, gdy ciężko dostać się na stacjonarną wizytę lekarską, a opakowanie leku dobiega końca i pacjent nie ma czym kontynuować terapii. To także opcja przydatna podczas wyjazdów czy sezonu chorób wirusowych. Recepta przez Internet na Ozempic 0,25 mg zostanie wystawiona w momencie, gdy lekarz stwierdzi wskazania i nie stwierdzi przeciwwskazań do zażywania leku. Wówczas przychodzi do pacjenta kod SMS, który wystarczy podać farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL. Pacjent otrzyma także wiadomość mailową z załącznikiem PDF – tam znajduje się kod kreskowy, który również służy do wykupienia recepty.
Ozempic 0,25 mg – dawkowanie
Dawkowanie leku Ozempic 0,25 mg ustala lekarz, który zna stan zdrowia pacjenta, towarzyszące mu choroby, alergie i przyjmowane przez niego leki. Pacjent powinien przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Proponowane dawkowanie leku opisane zostało w ulotce preparatu. Najczęściej terapię rozpoczyna się od dawki 0,25 mg, którą stosuje się raz w tygodniu przez kolejne 4 tygodnie, a następnie zwiększa się ją do 0,5 mg raz na tydzień. W przypadku niedostatecznej reakcji organizmu na terapię, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki tygodniowej do 1 mg. Dawki tej nie wolno zwiększać na własną rękę, a także przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem.
Ozempic 0,25 mg wstrzykuje się raz w tygodniu o dowolnej porze. Należy pilnować, by nie przedawkować leku, gdyż możliwe są powikłania, w tym np. nudności. W przypadku pominięcia dawki, od którego nie minęło jeszcze 5 dni, należy natychmiast przyjąć zaległą dawkę, a następnie kontynuować terapię zgodnie z ustalonym schematem. Jeżeli jednak minęło więcej dni od pominięcia dawki, pacjent nie powinien jej przyjmować, tylko powinien przyjąć kolejną dawkę w ustalonym czasie.
Lek Ozempic 0,25 mg dedykowany jest osobom pełnoletnim, ponieważ nie są dostępne dane na temat bezpieczeństwa i skuteczności terapii u osób młodszych. Preparatu nie wolno stosować u osób, które są uczulone na semaglutyd bądź składniki pomocnicze. Trzeba również wiedzieć, że Ozempic 0,25 mg nie jest insuliną – nie może być traktowany jako jej zamiennik i nie wolno podawać go pacjentom z cukrzycą typu 1 bądź cukrzycową kwasicą ketonową.
Ozempic 0,25 mg – działania niepożądane
Terapia lekiem Ozempic 0,25 mg może wiązać się z pojawieniem się różnych działań niepożądanych. Oczywiście nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta, jednak jest taka ewentualność i trzeba być na to przygotowanym. Dobrze jest zapoznać się z ulotką preparatu przed rozpoczęciem terapii – podana jest tam częstotliwość zgłaszania skutków ubocznych w grupie badanej.
- Bardzo częste działania niepożądane (częstsze niż u 1 na 10 pacjentów) to głównie przemijające biegunki i nudności.
- Częste działania niepożądane (rzadsze niż u 1 na 10 pacjentów) to przede wszystkim zaburzenia wzroku (powikłania retinopatii cukrzycowej). Pojawić mogą się spadki apetytu i masy ciała, a także wymioty, wzdęcia, niestrawność i zmęczenie. Dodatkowo wystąpić może hipoglikemia z objawami (terapia skojarzona z innym lekiem przeciwcukrzycowym), a także zawroty głowy, zgaga, refluks, odbijanie się. Częste skutki uboczne to również wzrost aktywności enzymów trzustkowych, zapalenie żołądka i kamienie żółciowe.
- Niezbyt częste działania niepożądane (rzadsze niż u 1 na 100 pacjentów) to głównie reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zasinienie, wysypka, świąd, ból) oraz reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka). Pojawić mogą się zaburzenia odczuwania smaków, przyspieszone tętno i ostre zapalenie trzustki z objawami.
- Rzadkie działania niepożądane (rzadsze niż u 1 na 10 pacjentów) to głównie ciężkie reakcje alergiczne (anafilaksja).
Ewentualne pojawienie się dolegliwości, które można uznać za skutki uboczne leku Ozempic 0,25 mg należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Interakcje Ozempic 0,25 mg z innymi lekami
Jeżeli pacjent ma zacząć zażywać lek Ozempic 0,25 mg, a przyjmuje już inne leki dostępne na receptę lub ogólnodostępne, powinien poinformować o tym fakcie lekarza. Jest to bardzo ważne, ponieważ na tej podstawie lekarz oceni bezpieczeństwo terapii i ewentualnie zaproponuje działania dodatkowe. Pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwzakrzepowe (jak np. warfaryna) powinni koniecznie poinformować o tym fakcie swojego lekarza, ponieważ w przypadku konieczności zażywania leku Ozempic 0,25 mg wraz z lekami przeciwzakrzepowymi konieczne będzie częstsze kontrolowanie parametrów krzepliwości. Również pacjenci przyjmujący insulinę powinni skonsultować się z lekarzem, bo choć terapia wspomagająca Ozempic 0,25 mg jest dopuszczalna, prawdopodobnie konieczne będzie skorygowanie dawki insuliny, a także częstsze sprawdzanie stężenia cukru we krwi, aby uchronić się przed hiperglikemią czy cukrzycową kwasicą ketonową.
Ozempic 0,25 mg a ciąża i laktacja
Ze względu na brak medycznych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Ozempic 0,25 mg w ciąży i w czasie laktacji, nie poleca się terapii tym preparatem kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Kobiety, które są w ciąży lub podejrzewają, że mogą w niej być, muszą zatem bezwzględnie wspomnieć o tym lekarzowi, zanim ten wypisze receptę na lek Ozempic 0,25 mg. Kobiety, które zajdą w ciążę w czasie przyjmowania leku Ozempic 0,25 mg, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż niezbędna będzie zmiana leku. Kobiety, które natomiast planują starania o dziecko, powinny skonsultować się z lekarzem, po uzyskaniu jego zgody odstawić lek Ozempic 0,25 mg, a następnie odczekać przynajmniej 2 miesiące zanim rozpoczną starania o poczęcie. Jak wspomniano wyżej, w czasie karmienia piersią również lek nie może być przyjmowany, gdyż nie są dostępne dane odnośnie jego przenikania do mleka matki i wpływu na dziecko.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?