Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Preparat Ozempic 1 mg to lek, który stosowany jest w przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2. Jest to środek dla osób dorosłych, których stężenia cukru we krwi nie da się ustabilizować samą dietą i aktywnością bądź lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. Ozempic 1 mg ma najwyższą dawkę substancji czynnej spośród pozostałych preparatów Ozempic. Komu ten lek jest dedykowany i kto nie powinien go zażywać? Czy Ozempic 1 mg może mieć skutki uboczne i czy może być stosowany w ciąży?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest Ozempic 1 mg i kiedy się go stosuje?
Lek Ozempic 1 mg jest produktem leczniczym, który można kupić wyłącznie na receptę. Środek ten jest roztworem do wstrzykiwań, który znajduje się w specjalnym, napełnionym fabrycznie wstrzykiwaczu. W skład leku wchodzi substancja czynna i substancje pomocnicze, których szczegółowa lista znajduje się w ulotce. Substancja czynna to semaglutyd, który zmniejsza zbyt wysokie stężenie cukru we krwi w przypadku pacjentów mających stwierdzoną cukrzycę typu 2.
Lek Ozempic 1 mg dedykowany jest pacjentom, którzy:
- przy połączeniu diety i wysiłku fizycznego nadal nie są w stanie kontrolować stężenia cukru we krwi, a nie mogą przyjmować metforminy. Wówczas Ozempic 1 mg przyjmuje się jako lek samodzielny.
- mimo brania leków przeciwcukrzycowych lub insuliny, nie mogą uzyskać odpowiedniego stężenia cukru we krwi. Wówczas Ozempic 1 mg stosuje się jako terapię uzupełniającą.
E-recepta online na Ozempic 1 mg
Jak wspomniano wyżej, lek Ozempic 1 mg może być zakupiony tylko w sytuacji, gdy zostanie na niego wystawiona pacjentowi e-recepta. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że możliwa jest nie tylko recepta po wizycie stacjonarnej u specjalisty, ale również recepta przez Internet na lek Ozempic 1 mg, co jest opcją bardzo przydatną, kiedy ciężko umówić się do lekarza, a pacjentowi kończy się lek. Recepta online niczym nie różni się od „tradycyjnej recepty” – również ma ona postać elektroniczną i sposób jej realizacji w aptece także jest identyczny. By wykupić lek, wystarczy wyświetlić farmaceucie kod kreskowy, który znajduje się na wydruku informacyjnym recepty (znaleźć można go w IKP oraz w skrzynce mailowej). Inna opcja to podanie farmaceucie numeru PESEL pacjenta oraz kodu 4-cyfrowego, który wysyłany jest SMS-em.
Dawkowanie i wskazania do zastosowania Ozempic 1 mg
Dawkowanie Ozempic 1 mg ustalane jest przez lekarza znającego historię medyczną pacjenta, jego schorzenia towarzyszące, alergie i zażywane na stałe leki. Lek powinien być przez pacjenta przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W ulotce znaleźć można informacje odnośnie zalecanego dawkowania. Terapia zazwyczaj rozpoczynana jest dawką tygodniową wynoszącą 0,25 mg substancji czynnej i stosuje się ją przez kolejne 4 tygodnie. Po tym czasie zwiększa się dawkę tygodniową do 0,5 mg, a jeśli okaże się to niedostateczne, lekarz może zalecić dawkę tygodniową 1 mg. Ustalonego przez lekarza dawkowania nie można zmieniać na własną rękę, ponadto nie powinno się przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem.
Ozempic 1 mg przyjmuje się w postaci wstrzyknięcia jeden raz w tygodniu, pora wstrzyknięcia może być dowolna. Trzeba uważać, by nie przedawkować leku, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane, w tym np. nudności. Jeśli dojdzie do pominięcia dawki, a nie upłynie od tego jeszcze 5 dni, trzeba jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę i kontynuować terapię według harmonogramu. Jeśli minęło więcej czasu, dawki nie powinno się uzupełniać, tylko trzeba przyjąć kolejną, zgodnie ze schematem.
Należy wiedzieć również, że Ozempic 1 mg może być przyjmowany jedynie przez pacjentów pełnoletnich, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności terapii w niższej grupie wiekowej. Preparat nie jest przeznaczony dla osób z nadwrażliwością na semaglutyd lub składniki pomocnicze leku, ponadto Ozempic 1 mg nie jest insuliną, więc pacjent nie może go stosować w formie zamiennika. Ozempic 1 mg nie może być również podawany chorym na cukrzycę typu 1 lub zmagającym się z cukrzycową kwasicą ketonową.
Skutki uboczne stosowania Ozempic 1 mg
Lek Ozempic 1 mg, jak każdy inny lek, może mieć działania niepożądane, których trzeba być świadomym przed rozpoczęciem terapii. Skutki uboczne nie muszą się pojawić, jednak trzeba liczyć się z taką ewentualnością. W ulotce zaznaczono częstotliwość pojawiania się danych działań niepożądanych w grupie badanej.
- Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób) pacjenci zgłaszali przemijające nudności oraz przemijające biegunki.
- Często (rzadziej niż u 1 na 10 osób) pacjenci zmagają się z wymiotami, zgagą, niestrawnością, refluksem, wzdęciami i odbijaniem się. Notowane były również problemy z hipoglikemią oraz jej objawami (co dotyczyło zwykle terapii skojarzonej z innym lekiem przeciwcukrzycowym). Wystąpić może również zapalenie żołądka, a także zawroty głowy i zmęczenie, ponadto u pacjentów pojawić mogą się kamienie żółciowe i wzrost aktywności enzymów trzustkowych. Częste działania niepożądane Ozempic 1 mg to także spadek masy ciała i apetytu, a dodatkowo problemy ze wzrokiem, będące powikłaniami retinopatii cukrzycowej.
- Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób) pacjenci zgłaszali reakcje alergiczne (np. pokrzywkę, świąd i wysypkę), a także przyspieszone tętno i reakcje obejmujące miejsce wstrzyknięcia (np. świąd, ból, zasinienie, wysypkę). W grupie tej znajdują się również zaburzenia odczuwania smaku, a także ostre zapalenie trzustki z objawami.
- Rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 osób) pacjenci zgłaszali ciężkie reakcje alergiczne (anafilaktyczne).
Zaobserwowane u siebie działania niepożądane należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Interakcje Ozempic 1 mg z innymi lekami
Pacjent powinien podejść odpowiedzialnie do wywiadu medycznego i poinformować swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, w tym nie tylko o tych preparatach, które zażywa z przepisu lekarza, ale także o tych, które przyjmuje na własną rękę, gdyż są dostępne bez recepty. Jeżeli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwzakrzepowe, w tym np. warfarynę, lekarz, w przypadku konieczności zażywania Ozempic 1 mg, zalecić może częste kontrolowanie parametrów krzepliwości. Jeśli natomiast pacjent przyjmuje insulinę, lekarz może zdecydować o konieczności skorygowania stosowanej dotychczas dawki i dodatkowo może zalecić pacjentowi częstsze kontrolowanie stężenia cukru we krwi, co pozwoli uchronić się przed pojawieniem się hiperglikemii czy cukrzycowej kwasicy ketonowej.
Stosowanie Ozempic 1 mg w czasie ciąży i laktacji
Lek Ozempic 1 mg nie może być zażywany w ciąży i podczas karmienia piersią, co jest związane z brakiem dostępnych danych dotyczących jego bezpieczeństwa dla dziecka. Bardzo ważne zatem, by kobieta poinformowała w czasie wywiadu medycznego swojego lekarza, że jest lub może być w ciąży, a także o sytuacji karmienia dziecka piersią – wówczas lek nie będzie wypisany i zostanie zaproponowane pacjentce inne rozwiązanie. Kobiety, które zajdą w ciążę w trakcie przyjmowania leku Ozempic 1 mg, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu modyfikacji terapii na inną, a kobiety, które przyjmują Ozempic 1 mg oraz planują rozpocząć starania o dziecko, powinny po konsultacji z lekarzem odstawić lek Ozempic 1 mg, odczekać minimum 2 miesiące i dopiero po tym czasie rozpocząć starania o dziecko.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?