Bisocard 10 mg – 30 tabletek powlekanych

Napisano 17.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Lek Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych przeznaczony jest dla pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym lub dławicą piersiową. Jest to preparat, który można kupić wyłącznie na receptę. Powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza i na wyraźne jego wskazanie. Istnieją także przeciwwskazania do terapii tym lekiem, co szczegółowo opisano w ulotce. Co warto wiedzieć, zanim pacjent zacznie przyjmować lek Bisocard 10 mg? Czy można bezpiecznie go podawać kobietom w ciąży lub karmiącym piersią? Czy zażywanie innych leków może być przeciwwskazaniem do terapii tym preparatem? Najważniejsze informacje zebrano w poniższym artykule. 

Bisocard 10 mg – czym jest ten lek i kiedy się go stosuje?

Preparat na receptę Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych to lek zawierający w składzie bisoprololu fumaran, który jest wybiórczym inhibitorem receptorów beta-adrenergicznych. Tabletki przepisywane są pacjentom, którzy mają bóle w klatce piersiowej związane z niedostatecznym natlenieniem serca (dławica piersiowa) lub zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym. Preparat można podawać również chorym z przewlekłą niewydolnością serca, jeśli jest stabilna, a jej nasilenie mieści się w zakresie od umiarkowanego do silnego. Lek może być łączony z inhibitorami ACE, lekami moczopędnymi, a w wyjątkowych sytuacjach także z glikozydami naparstnicy. Jego działanie polega na ochronie serca przed skutkami zbyt intensywnej pracy.

E-recepta online na Bisocard 10 mg, 30 tabletek powlekanych.

Jeśli pacjent ma przyjmować lek Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych, musi wiedzieć, że do jego wykupienia każdorazowo niezbędna będzie ważna e-recepta. Oczywiście nie musi być to koniecznie recepta wystawiana stacjonarnie – również recepta online bez problemu może być zrealizowana w każdej aptece, gdyż jest dokumentem ważnym i legalnym. To znaczne ułatwienie dla pacjentów, którym zdarzy się zapomnieć, że opakowanie leku dobiega końca, a nie mogą w porę umówić się do lekarza po nową receptę. Zbyt raptowne przerwanie terapii (np. w związku z brakiem recepty na nowe opakowanie) może nasilić objawy choroby, więc nie można do tego dopuszczać. Recepta przez Internet rozwiąże ten problem od ręki, gdyż można otrzymać ją nawet w 5 minut po uzupełnieniu specjalnego formularza medycznego. Oczywiście zostanie ona wystawiona, gdy analizujący dane z formularza lekarz stwierdzi wskazania do terapii lekiem u danego pacjenta i jednocześnie wykluczy przeciwwskazania do jej prowadzenia. 

Jak przyjmować lek Bisocard 10 mg i jak działa?

Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych powinien być przez pacjenta przejmowany zgodnie z zaleceniami lekarza i jedynie na jego wyraźne wskazanie. Lek przyjmuje się raz dziennie, w ustalonej przez specjalistę dawce. Powinno się go połykać i popijać wodą – nie można go rozkruszać czy rozgryzać. Najlepszą porą na zażycie preparatu są godziny poranne – można to zrobić przed posiłkiem lub w trakcie posiłku, ale należy pilnować stałych pór przyjmowania leku. 

Dawkowanie i schemat terapii lekarz ustala dla pacjenta indywidualnie i należy go przestrzegać. Ma tu wpływ między innymi rodzaj jednostki chorobowej, w związku z którą preparat ma być zażywany, a także indywidualna reakcja pacjenta na leczenie. Działanie substancji czynnej przyczynia się do obniżenia tętniczego ciśnienia krwi, a także do spowolnienia czynności serca, dzięki czemu serce chronione jest przed skutkami zbyt silnej akcji.

Jeśli pacjent ma nadciśnienie tętnicze lub dławicę piersiową, najczęściej na początek terapii podaje mu się 5 mg substancji czynnej na dobę, a jeśli jest potrzeba, dawkę się zwiększa lub zmniejsza. W tych jednostkach chorobowych maksymalna dobowa dawka substancji czynnej to 20 mg (chyba, że w grę wchodzą pacjenci z zaburzeniami czynności pracy nerek/wątroby, wówczas maksymalna dawka to 10 mg). 

Jeśli pacjent ma niewydolność serca, terapię rozpoczyna się od niewielkich dawek leku i w odstępach czasowych dawkę się zwiększa, obserwując reakcję organizmu pacjenta. Dawka podtrzymująca nie może w tym przypadku przekraczać 10 mg substancji czynnej na dobę i nie jest wykluczone, że u niektórych pacjentów będzie ona niższa. 

Pacjent nie może na własną rękę odstawiać leku, gdyż zbyt szybkie jego odstawienie może grozić nasileniem się objawów choroby. Odstawienie należy zaplanować w czasie, powoli zmniejszając dawkę leku – schemat ustali lekarz i trzeba go przestrzegać. 

Należy uważać również na możliwość przedawkowania leku. Z tego powodu nie można przyjmować dawki podwójnej, jeśli pacjent przypadkowo wcześniejszą dawkę pominie. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Objawy przedawkowania mogą obejmować zawroty głowy, świszczący oddech, zmęczenie i oszołomienie, a także duszności, ponadto dojść może do drgawek, skurczu oskrzeli, niedociśnienia tętniczego i ostrej niewydolności serca. 

Pacjent powinien mieć świadomość, że każdy lek, w tym także lek Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych, może wykazywać nie tylko działania pożądane, ale również różnego rodzaju działania niepożądane. Skutki uboczne nie muszą co prawda pojawić się u wszystkich osób przyjmujących lek, jednak należy liczyć się z możliwością ich pojawienia się. Informuje o tym producent w ulotce, gdzie opisano możliwe działania niepożądane, a także częstość ich występowania w grupie badanej. Warto zapoznać się z tymi informacjami przed rozpoczęciem terapii. 

Bisocard 10 mg – skład leku.

Lek Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych w składzie posiada substancję czynną oraz substancje pomocnicze. Składnik aktywny leku to bisoprololu fumaran. Jest to substancja, która blokuje wybiórczo receptory beta-adrenergiczne, które umiejscowione są między innymi w naczyniach krwionośnych i sercu. W jednej tabletce znajduje się 10 mg bisoprololu fumaranu, a także składniki pomocnicze, które szczegółowo wymieniono w ulotce. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jednym ze składników tabletek jest laktoza. Może być to ważna informacja dla pacjentów, którzy mają nietolerancję niektórych cukrów. 

W jednym opakowaniu znajduje się 30 tabletek powlekanych Bisocard 10 mg. Tabletki są jasnoróżowe, okrągłe i wypukłe obustronnie. Z jednej strony posiadają linię podziału, a z ich drugiej strony znajduje się oznaczenie dawki (10).

Przyjmowanie leku Bisocard 10 mg podczas ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka ma wskazania, by przyjmować lek Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych, a jest w ciąży lub karmi piersią, powinna koniecznie wcześniej skonsultować się z lekarzem. Zalecenia te dotyczą również jedynie podejrzenia ciąży, a także planów starania się o dziecko w najbliższym czasie. W związku z tym, że istnieje ryzyko, że substancja czynna może być szkodliwa dla płodu, lekarz każdorazowo indywidualnie powinien podjąć decyzję o ewentualnej konieczności stosowania leku przez ciężarną. Preparatu nie powinno się ponadto podawać kobietom, które karmią dziecko naturalnie, ponieważ nie wiadomo, czy jego substancja czynna przenika do mleka matki. 

Interakcje leku Bisocard 10 mg z innymi lekami.

Bardzo ważne, by w czasie konsultacji medycznej pacjent podał lekarzowi wszystkie leki, które aktualnie zażywa, ponieważ Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych nie może być łączony z niektórymi lekami, a z innymi może być łączony tylko w szczególnych przypadkach. 

W przeciwwskazaniach do stosowania leku znajduje się informacja, że nie może być on łączony z sultoprydem (lek przepisywany na zaburzenia psychiczne) i floktafeniną (NLPZ). Na tym jednak nie koniec, gdyż bez wyraźnego wskazania lekarza nie można tego preparatu łączyć również z niektórymi lekami, które stosuje się na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i dławicę piersiową. Lista tych leków znajduje się w ulotce. 

Kolejna kwestia to leki, które mogą być przyjmowane wraz z Bisocard 10 mg tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i z zachowaniem środków ostrożności (np. częstszej kontroli zdrowia). Są to między innymi niektóre leki na depresję, migrenę i malarię, glikozydy naparstnicy, niektóre leki na jaskrę i chorobę Alzheimera, a także ryfampicyna. Dodać tu należy również niektóre preparaty na dławicę piersiową i wysokie ciśnienie tętnicze, a także miejscowo podawane beta-adrenolityki i niektóre środki na terapię zaburzeń rytmu serca. W tej grupie znajdują się również niektóre leki znieczulające i przeciwcukrzycowe, NLPZ, a także leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi (celowo lub jako skutek uboczny). Lista leków znajduje się w ulotce – warto ją przeczytać przed przyjęciem leku, by mieć pewność, że można robić to bezpiecznie. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Bisocard 10 mg.

Zgodnie z dołączoną do preparatu ulotką nie każdy pacjent może rozpocząć terapię lekiem Bisocard 10 mg 30 tabletek powlekanych ze względu na możliwe przeciwwskazania. To właśnie z tego powodu ważny jest wywiad medyczny z pacjentem, zanim lek zostanie mu ewentualnie przepisany. Tabletek nie powinni stosować:

  • pacjenci uczuleni na substancję czynną lub składniki pomocnicze tabletek, 
  • pacjenci przyjmujący sultopryd lub floktafeninę,
  • pacjenci ze stwierdzoną ciężką astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc o ciężkim przebiegu,
  • pacjenci z bardzo niskim ciśnieniem tętniczym krwi,
  • pacjenci z zaburzeniami krążenia kończynowego,
  • pacjenci ze stwierdzonym wstrząsem kardiogennym,
  • pacjenci z czynnością serca poniżej 60 skurczów na minutę lub pacjenci z nieregularną czynność serca,
  • pacjenci z nieleczonym guzem chromochłonnym lub kwasicą metaboliczną,
  • pacjenci z nagłą niewydolnością serca lub zaostrzoną niewydolnością, w przypadku której konieczne było dożylne podanie środków zwiększających intensywność skurczów serca.

Ulotka leku zawiera również dział „ostrzeżenia i środki ostrożności”, w którym szczegółowo opisano inne grupy pacjentów, które wymagają konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem terapii lub prowadzenia jej szczególnie ostrożnie (np. trzeba wówczas kontrolować częściej swój stan zdrowia). Pacjent powinien zapoznać się z tymi informacjami, a ewentualne wątpliwości skonsultować z farmaceutą lub lekarzem.

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.