Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Badanie INR wykonywane jest pacjentom w celu określenia prawidłowości układu krzepnięcia, choć nie tylko. Badanie to służy również do diagnostyki innych dolegliwości. Jeśli chodzi o badanie INR, norma z pewnością interesuje niejednego pacjenta, który otrzymał właśnie skierowanie na test. Podpowiadamy, na czym polega badanie INR, jak należy się do niego przygotować, a także jaka jest norma INR i co oznacza wynik nieprawidłowy.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wskaźnik INR – co to jest?
Lekarz może przepisać pacjentowi badanie PT (czas protrombinowy), który określany jest współczynnikiem INR. Co to jest? Gdy w grę wchodzi wskaźnik INR, norma określa czas tworzenia się skrzepu krwi w badanej próbce. INR jest międzynarodowym współczynnikiem znormalizowanym (International Normalized Ratio), który wykorzystywany jest w przypadku testu PT, by ujednolicić wyniki badań podawane przez niezależne laboratoria. Badanie wykonywane jest po to, by lekarz mógł określić parametry krzepnięcia krwi, a konkretnie to, czy krew krzepnie w odpowiednim czasie. Test to można między innymi wykorzystać, by sprawdzić, czy dobrane leki antyzakrzepowe i ich dawka zostały ustalone poprawnie i w sposób pożądany spełniają swoją rolę. Badanie INR lekarz może zlecić również pacjentowi przed planowaną operacją, czy też w przypadku niedoboru witaminy K. Może być ono pomocne także w sytuacji, gdy pacjent zmaga się z problemami z wątrobą lub doświadcza nadmiernych krwawień bez zdiagnozowanej do tej pory przyczyny (np. bardzo obfitych krwawień miesiączkowych lub krwawień z nosa).
Jak wspomniano wyżej, ze wskaźnika INR korzysta się również u pacjentów w celu weryfikacji działania dobranego przez lekarza leku przeciwzakrzepowego i sprawdzenia, czy ustalenie dawki i wskazania dawkowania były prawidłowe. Test sprawdzi się także do oceny skuteczności nadzorowanego przez lekarza leczenia. Poziom INR może wskazać, czy leczenie jest prawidłowe, a nieprawidłowa wartość INR może być np. wskazaniem do zmiany dawkowania leku przed wypisaniem nowej recepty online czy recepty stacjonarnej.
Na czym polega badanie INR?
W przypadku podejrzenia zaburzeń krzepnięcia krwi u pacjenta, lekarz może chcieć zbadać u niego czas protrombinowy, czyli wykonać badanie PT z wynikiem INR. Na czym polega to badanie i jaka jest INR norma? Samo badanie jest bardzo szybkie. Krew pobierana jest zazwyczaj z żyły łokciowej. Wcześniej pielęgniarka może zacisnąć rękę pacjenta opaską, by doszło do napełnienia żył, a także poprosić, by pacjent kilkukrotnie zacisnął i rozluźnił pięść, co ułatwi pobranie krwi. Próbkę pobiera się do specjalnej probówki, a następnie poddawana jest ona badaniu w laboratorium diagnostycznym.
Badanie PT ze wskaźnikiem INR pozwala określić sposób krzepnięcia krwi u danego pacjenta, a także jego tendencję do występowania krwawienia lub zakrzepów, ponadto może być przydatne do oceny funkcjonowania wątroby. Jeśli chodzi o wynik badania, im wskaźnik INR jest wyższy, tym krzepnięcie krwi przebiega wolniej. Wysoki INR może zatem świadczyć o tendencji pacjenta do krwawień, a niski INR o jego tendencji do zakrzepicy.
Badanie krwi INR na czczo? Jak się przygotować?
Jak wspomniano wyżej, INR norma wykonywana jest z próbki krwi. Bardzo ważne, że koniecznie należy się odpowiednio przygotować, gdy pacjentowi ma zostać wykonane badanie krwi INR. Czy na czczo wykonuje się tego typu test? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, co oznacza, że do punktu pobrań należy zgłosić się bez przyjmowania rano posiłku, gdyż zjedzenie czegokolwiek mogłoby zaburzyć wynik testu. Ważne jest ponadto, by pacjent przed badaniem nie narażał się na duży wysiłek fizyczny. Powinien on dopilnować dodatkowo, by do minimum w tym czasie ograniczyć stres. Jeśli lekarz tak zaleci, badanie wykonuje się przed przyjęciem leków na krzepliwość krwi – trzeba pamiętać, że nie wolno na własną rękę (bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem) odstawiać czasowo żadnych leków.
Należy mieć na uwadze, że wynik badania INR może być zakłócany przez wiele czynników. Mowa nie tylko o stosowanych antykoagulantach, ale również o penicylinie, streptokinazie i innych lekach. Wynik zaburzać mogą nawet dostępne bez recepty preparaty ziołowe i suplementy, w tym te oparte na żeń-szeniu czy miłorzębie japońskim. Uważać należy również na dietę. Wynik zaburzać może dieta bogata między innymi w szpinak, wątróbkę, brokuły, imbir, czosnek i anyż.
Co oznacza podwyższone INR a co niskie? Jakie są normy?
Jeśli chodzi o badanie INR, norma u osób, które nie przyjmują antykoagulantów to 0,8-1,2. Osoby, które zmagają się z chorobą zakrzepowo-zatorową lub mają schorzenia serca oraz przyjmują doustne środki przeciwzakrzepowe, powinny mieć wynik INR mieszczący się w zakresie 2-3.
Gdy wynik INR jest zbyt niski, czyli niższy niż podana INR norma, pacjent ma większe ryzyko zakrzepicy. W badaniu może również wyjść podwyższone INR. Co oznacza wynik powyżej normy? Może to świadczyć między innymi o zbyt dużej dawce przyjmowanych antykoagulantów, co może skutkować między innymi pojawieniem się krwotoku, który może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Odbiegające od normy INR najlepiej oczywiście skonsultować z lekarzem. Ten, uwzględniając wywiad medyczny z pacjentem i wyniki jego badań, będzie w stanie postawić trafną diagnozę i zaproponować indywidualnie dobrane działania zaradcze.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?