Badanie Holtera – jakie są wskazania?

Napisano 11.01.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Badanie Holtera to sposób na dokładne zdiagnozowanie chorób serca poprzez rejestrację EKG przez 24 lub 48 godzin. Możliwe jest również wykonanie badania z pomiarami ciśnienia tętniczego krwi. Lekarz może zalecić to badanie w przypadku podejrzenia choroby serca lub potrzeby monitorowania przebiegu już rozpoznanej choroby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda badanie Holtera, oraz w jakim celu się je stosuje. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na czym polega badanie Holtera?

Badanie holterem, na czym polega? Badanie holterem polega na przeprowadzeniu rejestracji elektrokardiograficznych (EKG) przebiegów serca przez 24 godziny lub dłużej za pomocą specjalnego urządzenia zwanego Holter-EKG. Urządzenie to jest noszone przez pacjenta na pasku lub w specjalnej saszetce. Dzięki temu możliwe jest zarejestrowanie EKG podczas codziennych aktywności pacjenta. Recepta na badanie holterem może zostać wystawiona przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę, takiego jak kardiolog. W wielu przypadkach recepta online jest również możliwa do uzyskania po wizycie u lekarza przez internet. Badanie holterem jest stosowane w celu rozpoznania lub monitorowania różnych chorób serca. Należą do nich nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca (arytmie) czy zawał serca.

Czytaj także:

Holter EKG ile elektrod

Standardowy Holter EKG składa się z 3 elektrod. Lekarz umieszcza je na klatce piersiowej pacjenta w okolicach mostka, na ramieniu i na plecach. Elektrody te służą do pomiaru prądów elektrycznych wytwarzanych przez serce i rejestrowania ich za pomocą urządzenia Holter-EKG. Niektóre modele Holtera EKG mogą zawierać dodatkowe elektrody lub umożliwiać podłączenie dodatkowych urządzeń pomiarowych, takich jak ciśnieniomierz lub czujnik oddechu.

Badania holterem w domu

Badanie holterowskie przeprowadza się w warunkach szpitalnych, ale również w domu. Badanie holterem w domu polega na założeniu specjalnego urządzenia, które rejestruje pracę serca przez okres od 24 do 48 godzin. Jest to szczególnie przydatne dla pacjentów, którzy chcą uniknąć konieczności pozostawania w szpitalu lub klinice na czas trwania badania. Jak założyć holter? Aby założyć urządzenie, pacjent musi przeprowadzić kilka prostych kroków:

  • Skórę na klatce piersiowej, ramionach i plecach należy umyć i wysuszyć przed przymocowaniem elektrod.
  • Następnie, elektrody są przyklejane na ciele pacjenta zgodnie z instrukcjami.
  • Holter jest połączony z elektrodami przez specjalny kabel i jest podłączony do prądu.
  • Pacjent dostaje specjalne wytyczne, co powinien robić w ciągu dnia, jakie czynności należy unikać oraz jak zarejestrować swoje objawy i aktywności.

Po zakończeniu badania specjalista analizuje wyniki badania.

Badanie Holtera cena

Jeśli zdecydujemy się na badanie holterowskie prywatnie cena waha się od 100 do 200 zł. Cena jest różna w poszczególnych miejscowościach, a także w róznych klinikach w jednym mieście.

Jakie są rodzaje badania Holtera?

Rodzaje badań Holtera to:

  • Badanie Holtera EKG: polega na noszeniu przez pacjenta specjalnego urządzenia (tzw. rejestratora Holtera) przez 24 lub 48 godzin, które rejestruje EKG w czasie rzeczywistym.
  • Badanie Holtera ciśnienia – polega na noszeniu przez pacjenta specjalnego urządzenia (tzw. mankietu Holtera) przez 24 lub 48 godzin. Rejestruje on ciśnienie tętnicze krwi w czasie rzeczywistym.
  • Badanie Holtera EKG i ciśnienia – polega na noszeniu przez pacjenta specjalnego urządzenia (tzw. rejestratora Holtera z mankietem ciśnieniowym) przez 24 lub 48 godzin. Rejestrują one jednocześnie EKG i ciśnienie tętnicze krwi w czasie rzeczywistym.

Badanie Holtera – wskazania do wykonania

Badanie holterowskie może być zalecane przez lekarza w celu rozpoznania lub monitorowania różnych chorób serca. Może być również zalecane u osób z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca lub u pacjentów po przebytym zawale serca, lub innych zabiegach sercowo-naczyniowych.

Badanie Holtera jest wskazane w przypadku podejrzenia:

  • choroby niedokrwiennej serca (CHD) lub niestabilnej dusznicy bolesnej (ang. unstable angina);
  • nadciśnienia tętniczego;
  • zespołu nadczynności tarczycy;
  • zaburzeń rytmu serca;
  • choroby wieńcowej;
  • zaburzeń rytmu serca spowodowanych przez leki;
  • choroby zatorowo-zakrzepowej;
  • zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych lub mózgowych;

Badanie przeprowadza się również w przypadku potrzeby

  • ustalenia przyczyny bólu w klatce piersiowej.
  • monitorowania leczenia chorób serca lub nadciśnienia tętniczego;
  • ustalenia przyczyny napadów duszności lub utraty przytomności;

Czy holter wykryje nerwicę?

Badanie holterowskie jest rodzajem testu elektrokardiograficznego, który polega na rejestracji pracy serca przez 24 lub 48 godzin. Jest to pomocne w diagnostyce różnych chorób serca, takich jak arytmie, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna. Jednakże, nerwica jest chorobą psychiczną, a badanie holterowskie jest narzędziem do diagnozy chorób serca. Dlatego, samo badanie holterowskie nie jest w stanie wykryć nerwicy. Jeśli podejrzewa się nerwicę u pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem psychiatrycznym lub psychologiem, którzy przeprowadzą odpowiednie badania i rozpoznają objawy nerwicy.

Badanie Holtera – jak się do niego przygotować?

  • Skonsultuj się z lekarzem – przed wykonaniem badania Holtera należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże, czy badanie holterowskie ekg jest zalecane w danym przypadku oraz jaki rodzaj badania (EKG, ciśnienie, EKG i ciśnienie) jest odpowiedni. Lekarz powinien również poinformować pacjenta o szczegółach badania oraz o tym, co należy zrobić, aby przygotować się do niego.
  • Przestań brać niektóre leki – niektóre leki, takie jak leki przeciwarytmiczne czy niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, mogą wpływać na wyniki badania Holtera. Dlatego też przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach i ewentualnie odstawić niektóre z nich na okres trwania badania.
  • Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu – badanie Holtera trwa zazwyczaj 24 lub 48 godzin, dlatego też należy zarezerwować odpowiednią ilość czasu, aby móc je w pełni wykonać.
  • Przygotuj się do noszenia urządzenia – przed rozpoczęciem badania należy poinformować lekarza o wszystkich występujących alergiach i ewentualnych problemach zdrowotnych, które mogą utrudniać noszenie urządzenia (np. alergie na kleje, problemy z kręgosłupem itp.). Lekarz może zalecić założenie specjalnej obroży lub pasa, jeśli istnieje ryzyko, że noszenie urządzenia będzie niewygodne lub bolesne.
  • Przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących diety i aktywności fizycznej – lekarz może zalecić ograniczenie spożywania kofeiny lub alkoholu oraz unikanie dużego wysiłku fizycznego w trakcie trwania badania Holtera. Należy również pamiętać o przyjmowaniu leków zgodnie z zaleceniami lekarza oraz o kontynuowaniu normalnej diety i trybu życia, ponieważ zmiana codziennych nawyków może wpłynąć na wyniki badania.
  • Zadbaj o komfort podczas noszenia urządzenia – noszenie urządzenia rejestrującego EKG lub ciśnienie tętnicze przez 24, lub 48 godzin może być męczące. Dlatego też warto wiedzieć, jak przygotować się do założenia holtera i zadbać o swój komfort poprzez noszenie wygodnych ubrań, unikanie dużego wysiłku fizycznego oraz regularne odpoczywanie i relaksowanie się.

Badanie holtera – czego nie wolno robić?

Aby badanie było jak najbardziej skuteczne, ważne jest, aby pacjent przestrzegał kilku zasad:

  1. Nie należy kąpać się ani brać prysznica podczas trwania badania, ponieważ może to uszkodzić urządzenie.
  2. Nie wolno używać leków, które mogą wpływać na rytm serca, bez konsultacji z lekarzem.
  3. Nie wolno wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, ponieważ mogą one zaburzyć wyniki badania.
  4. Nie wolno unikać aktywności fizycznej, ponieważ ważne jest, aby zarejestrować różnego rodzaju sytuacje, w jakich występują zaburzenia rytmu serca.
  5. Nie wolno nosić elektronicznych urządzeń, takich jak telefony komórkowe, przy sobie podczas trwania badania. Mogą one zakłócać jego prawidłowe działanie.

Należy pamiętać, że Holter jest bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym, dzięki któremu lekarz może uzyskać wiele ważnych informacji na temat rytmu serca pacjenta, dlatego ważne jest, aby pacjent przestrzegał wszystkich zaleceń.

 Jak długo trwa badanie Holtera?

Badanie Holtera trwa zazwyczaj 24 lub 48 godzin. Podczas tego okresu pacjent noszący urządzenie rejestrujące EKG lub ciśnienie tętnicze powinien prowadzić normalny tryb życia i unikać dużego wysiłku fizycznego. W trakcie trwania badania pacjent powinien również regularnie spisywać swoje codzienne aktywności oraz wszelkie niepokojące objawy. Po zakończeniu badania pacjent oddaje urządzenie osobie odpowiedzialnej za badanie. Następnie udaje się na wizytę do lekarza, który interpretuje wyniki badania i udziela dalszych wskazówek. Czas trwania całego procesu badawczego, od momentu zarejestrowania się na badanie do otrzymania wyników i uzyskania porady lekarskiej, może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od dostępności terminów wizyt lekarskich.

Badanie Holtera – interpretacja wyników

Interpretacja wyników badania Holtera może być skomplikowana. Wymaga oceny przez wykwalifikowanego lekarza. Lekarz ocenia rejestrowane EKG pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, takich jak zaburzenia rytmu serca lub zmiany w odcinku ST. Lekarz może również analizować wpływ codziennych aktywności pacjenta na stan serca. Pozwala to na lepsze zrozumienie przyczyny ewentualnych problemów zdrowotnych. Interpretacja wyników badania Holtera może również pomóc w doborze odpowiedniego leczenia lub planowaniu kolejnych badań.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.