Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Nie od dziś wiadomo, że organizm każdej kobiety funkcjonuje w oparciu o hormony. To one mają szczególny udział w licznych procesach zachodzących w organizmie i to od ich prawidłowego poziomu zależy niejednokrotnie stan zdrowia pacjentki, jej płodność i wiele innych kwestii. Może się zatem zdarzyć, że lekarz zaleci pacjentce badania hormonalne. Cena tych badań interesuje pacjentki nie mniej niż to, jak takie badania wyglądają, kiedy najlepiej jest się na nie zgłosić oraz w jaki sposób należy się do nich przygotować. W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, jeśli chodzi o badania hormonalne, a także doradzamy, co zrobić, by ich wynik wyszedł wiarygodny.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jak wygląda badanie hormonalne?
Sprawdzenie poziomu niektórych hormonów w organizmie to podstawa diagnostyki wielu dolegliwości układu płciowego, w tym między innymi zaburzeń miesiączkowania czy problemów z zajściem w ciążę. Również w innych przypadkach lekarz może zalecić kobiecie badanie hormonalne. Jak wygląda takie badanie? Nie jest to nic strasznego, gdyż są to badania wykonywane z próbki krwi. Wystarczy w tym celu udać się do laboratorium, gdzie pacjentowi zostanie pobrana krew, a następnie materiał zostanie przekazany do analizy, w celu określenia poziomu wybranych hormonów. Do niektórych badań trzeba się specjalnie przygotować, inne natomiast nie wymagają żadnych przygotowań. Szczegółowe informacje na ten temat z pewnością przekaże pacjentce lekarz, który będzie zlecać jej badania hormonalne. Cena w przypadku badań na NFZ nie ma znaczenia, gdyż pokrywa je ubezpieczenie pacjenta. Koszt badań prywatnych trzeba będzie jednak pokryć z własnej kieszeni.
Badania hormonalne mogą dostarczyć cennych informacji o stanie zdrowia pacjenta i funkcjonowaniu niejednego jego układu. Nieprawidłowe wyniki są często wskazaniem do poszerzonej diagnostyki, a także do wdrożenia leczenia, w czym sprawdzić mogą się bardzo dobrze recepty online. Umożliwiają one szybsze wykupienie kończącego się leku, bez konieczności ponownego umawiania się na stacjonarną wizytę lekarską tylko po to, by otrzymać receptę.
Czy badania hormonalne są na NFZ?
Wiele osób obawia się kosztów związanych z badaniami hormonalnymi, co ma uzasadnienie, gdyż niektóre cenniki laboratoriów diagnostycznych mogą przyprawiać o ciarki. Gdy potrzebne są pacjentce badania hormonalne, NFZ pokrywa zwykle koszty, więc nie trzeba szczególnie martwić się ceną usługi diagnostycznej. Jeśli zatem to lekarz zaleci pacjentce badania hormonalne, cena w większości przypadków nie gra roli, gdyż mogą one być wówczas sfinansowane przez NFZ. Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić jedynie podstawowe badania hormonalne, w tym np. badania na tarczycę, jednak bardziej specjalistyczne badania wymagają już skierowania od specjalisty lub wykonania na własną rękę prywatnie. Oczywiście osobną kwestią jest dostępność specjalistów i badań na NFZ oraz długość kolejek, więc w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług prywatnych. Wówczas jednak kobieta będzie musiała liczyć się z pokryciem kosztów badania hormonalnego z własnej kieszeni, a trzeba wiedzieć, że koszty te mogą być dość spore.
Ile kosztują badania hormonalne?
Pacjentka może zdecydować, że prywatnie wykona badania hormonalne. Cena czasem ma drugorzędne znaczenie i bardziej liczy się możliwość szybkiego wykonania badania lub wykonania go jeszcze przed wizytą u lekarza (bez proszenia go o skierowanie). Ile kosztują badania hormonalne? Zależy to oczywiście od wielu czynników, w tym między innymi od cennika danego laboratorium diagnostycznego i miasta, w którym badanie jest wykonywane, a także od rodzaju samego badania. Zazwyczaj koszt oznaczenia jednego hormonu wynosi kilkadziesiąt złotych, więc w przypadku konieczności zbadania poziomu kilku hormonów jednocześnie, ostateczny koszt usługi może być dość wysoki. Warto zorientować się, czy laboratorium nie posiada w swojej ofercie pakietów badań hormonalnych, gdyż cena takiego pakietu może być znacznie bardziej korzystna niż płacenie za poszczególne badania hormonalne osobno.
Kiedy badać hormony?
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy badać hormony. Trzeba tu zaznaczyć, że zależne jest to od stanu zdrowia pacjentki, towarzyszących jej dolegliwości, a także podejrzeń lekarza, co do schorzeń, które mogą pacjentce towarzyszyć. Bardzo często badania hormonalne potrzebne są pacjentkom z podejrzeniem zaburzeń pracy tarczycy lub ze zdiagnozowaną i leczoną niedoczynnością lub nadczynnością (wówczas wykonuje się najczęściej badania TSH, FT4 i FT3). Badania hormonalne wykonuje się również w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego i problemów z płodnością, w przypadku menopauzy. Potrzebne mogą być dodatkowo, gdy problemem kobiety jest trądzik, łojotok, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci. Warto wiedzieć, że również kobiety z nadmiernym owłosieniem lub nagłą zmianą masy ciała mogą mieć zlecone badania hormonalne. Cena poszczególnych badań różnić może się dość znacznie, dlatego najlepiej zapoznać się wcześniej z cennikiem danego punktu medycznego.
W artykule wspomina się w większości o pacjentkach, gdyż to one najczęściej wykonują badania hormonalne, ale trzeba również wiedzieć, że czasem konieczne są także badania hormonalne mężczyzn. Wykonuje się je między innymi w przypadku problemów z płodnością lub zaburzeń erekcji, a także oczywiście również w przypadku podejrzenia zaburzeń pracy tarczycy, czy też kontroli jej leczenia.
Jakie hormony zbadać powinny osoby planujące potomstwo?
Jeśli kobieta planuje rozpocząć starania o dziecko, powinna kompleksowo zbadać swój organizm, w tym również wykonać badania hormonalne. Cena jest tu kwestią drugorzędną, gdyż w grę wchodzi zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka, a także prawidłowy przebieg ciąży. Jakie hormony zbadać? Hormon, którego poziom powinien być sprawdzony to między innymi progesteron, ponieważ to on jest ważny, by przygotować organizm na ciążę oraz ją utrzymać. Dobrze sprawdzić również stężenia innych hormonów, a zaliczyć można do nich między innymi estradiol, gdyż podwyższony poziom estradiolu może świadczyć o obecności niektórych chorób jajników, co może utrudniać zajście w ciążę. Sprawdzona powinna być także prolaktyna, LH i FSH. Do zaburzeń płodności przyczynić może się również testosteron, a konkretnie nadprodukcja testosteronu, więc dobrze również oznaczyć stężenie tego hormonu oraz DHT i DHEA. Jeśli kobieta ma objawy świadczące o nieprawidłowości gospodarki hormonalnej, powinna wykonać dodatkowo badanie SHBG. Hormon ten powinni również sprawdzić mężczyźni, którzy mają problem z erekcją lub płodnością.
Badania hormonalne – w którym dniu cyklu kobiety wykonać?
Jeśli chodzi o badania hormonalne, cena to nie jest jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Pacjentka powinna również wiedzieć, kiedy jest optymalny czas na zrobienie badań hormonalnych, gdyż – jak wiadomo – poziom hormonów płciowych w czasie cyklu jest zmienny. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie lekarz zleci badania hormonalne. W którym dniu cyklu należy wykonać konkretne oznaczenie, z pewnością powie pacjentce lekarz. Warto wiedzieć, że specjalista może również zalecić pacjentce wykonanie oznaczenia w każdej fazie cyklu – wówczas otrzymane wyniki dadzą mu pełniejszy obraz zmian, które dotyczą organizmu kobiety. Pierwsze badania wykonuje się wtedy w fazie folikularnej, kolejne w czasie owulacji i ostatnie w fazie lutealnej.
Badania hormonalne na trądzik u młodzieży (i nie tylko)? Tak!
Choć badania hormonalne najczęściej kojarzą się z wykorzystaniem w diagnostyce niepłodności lub niedoczynności/nadczynności tarczycy, nie są to jedyne przyczyny, gdy lekarz może je zlecić. Wykonuje się często również badania hormonalne na trądzik, problemy skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Trzeba wiedzieć, że w tym przypadku należy oznaczyć stężenie wielu hormonów, więc badanie powinno być kompleksowe. Test obejmować może nie tylko hormony powiązane z pracą przysadki mózgowej i tarczycy, ale również czasem konieczne może być oznaczenie hormonów płciowych, których zaburzony poziom w organizmie także może dawać podobne objawy. Sprawdza się wówczas między innymi stężenie prolaktyny, lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH) oraz wykonuje się dodatkowe oznaczenia, których wyniki mogą być pomocne w diagnostyce danego zaburzenia.
Jak się przygotować do badań hormonalnych?
Gdy w grę wchodzą badania hormonalne, cena to nie wszystko, co interesuje pacjentów. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do badań, by ich wynik wyszedł wiarygodny. Jak zaznaczono wyżej, różne mogą być przyczyny tego, że lekarz zleci pacjentowi badania hormonalne. Jak się przygotować do nich najlepiej, by wynik wyszedł wiarygodny? Zazwyczaj nie są potrzebne szczególne przygotowania, choć może być konieczne, by pacjent zgłosił się na badania hormonalne rano i na czczo, gdyż poziom hormonów może zmieniać się w ciągu doby. Jeśli chodzi o badania hormonów płciowych, konieczne jest ponadto zgłoszenie się do laboratorium w odpowiednich dniach cyklu, o czym z pewnością poinformuje lekarz. Jeśli ponadto badania mają być przez pacjenta powtarzane po pewnym czasie, dobrze wykonywać je w tym samym miejscu, wówczas wyniki będą najbardziej wiarygodne i porównywalne.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?